Boss hokejové Komety jde do voleb. Kandidát ODS a TOP09 míří do střetu zájmů

30.5.2022
Jan Štoll

Rozruch okolo společné kandidátky do komunálních voleb v Brně vyvolal Libor Zábranský. Majitel hokejové komety kandiduje ze čtvrtého místa do zastupitelstva města. Pokud uspěje, mohl by se při rozhodování o penězích do sportu dostat do střetu zájmů.

Lídrem společné kandidátky je současná brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), dvojkou bývalá poslankyně Anna Putnová (TOP 09). „Naší ambicí je volby vyhrát,“ řekl předseda ODS a premiér Petr Fiala. Největší rozruch ale vyvolala kandidátní čtyřka. Podle volebních rivalů se majitel komety může dostat do střetu zájmů. Pokud zasedne v zastupitelstvu nebo dokonce v radě města, což je v případě čtvrtého místa na kandidátce dost pravděpodobné.

„Věřím, že za osmnáct let, co pracuji pro Kometu, mám dostatek zkušeností jak manažerských, tak sportovních, abych mohl být součástí týmu, který by mohl posunout a ustálit podporu sportu v Brně, především naší brněnské mládeže,“ řekl Zábranský na předtočené zdravici při zahájení kampaně.

Zábranského vliv na podporu sportu z peněz města by mohl být problém, rozhodoval by totiž i o penězích pro vlastní hokejový klub. „Nemůže se v případě rozdělování dotací pro sport jednat o střet zájmů? Nebude Kometa zvýhodněna?“ ptá se brněnský lídr hnutí ANO René Černý.

Současný koaliční partner Vaňkové na magistrátu to hodnotí jasně. „Libor Zábranský se tím dostává do pozice, v jaké byl Andrej Babiš. Jako zastupitel bude rozhodovat o dotacích ve stovkách milionů korun, které ročně míří do brněnského sportu včetně jeho klubu. Amatérské kluby, které se soustředí především na sportování dětí a mládeže, se poté mohou cítit odsunuty na druhou kolej,“ uvedl lídr kandidátky KDU-ČSL Petr Hladík.

A to není jediný problém. „Umístěním šéfa Komety dochází již nyní k určitému konfliktu zájmů. Znamená to, mimo jiné, že se Kometa již nebude hlásit do koncesního řízení na provozovatele nové haly,“ ptá se a komentuje Robert Kotzian, lídr za Brno Plus a Svobodné.

Jednání města s Kometou o provozování nové sportovní haly sice zkrachovaly a je možné, že kvůli tomu ani nevznikne. Zábranský to ale jako problém nevnímá. „V žádném případě nechceme opustit myšlenku uzavření koncesní smlouvy k užívání haly. Věříme, že se k jednání vrátíme,“ uvedl Zábranský.

Jako problematickou nevnímá Zábranského pozici ani primátorka Vaňková. „Nemyslím si, že by to tak mělo být,“ uvedla. „Tato jména jsou i určitým signálem pro Brňany, že nám skutečně jde o tu věc, nejde nám o politiku jako takovou, ale o rozvoj města,“ dodala. „S nadsázkou říkám, že chceme 51 procent,“ řekla Markéta Vaňková.

Volby v Brně před čtyřmi lety vyhrálo hnutí ANO, které obhájilo předešlé vítězství. Přesto skončilo v opozici spolu s SPD, když se na koalici dohodli ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD.

Jan Štoll/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte