18℃
Dnes je 20. květen , svátek má Zbyšek

Botanická zahrada v jubilejním roce oslaví krásu rostlinného těla

Další fotky

Botanická zahrada v pražské Troji slaví letos půl století své existence. Pro slavnostní rok plánuje řadu výstav a akcí, jejichž společným tématem bude krása rostlinného těla.

Reklama

„V loňském roce zahradou prošlo rekordních 371 tisíc návštěvníků, čehož si nesmírně vážíme, a chceme, aby se k nám i nadále rádi vraceli. Proto jsme i pro letošní jubilejní sezonu připravili zajímavý program,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.

Hned z kraje roku připravila Botanická zahrada vydání dvou knih. Jde o publikaci Zahradní trvalky Botanické zahrady hlavního města Prahy od kurátorů trvalkových sbírek Ivety Bulánkové a Petra Hanzelky a knihu Květy Faty od kurátorek tropických sbírek Kláry Lorencové, Romany Rybkové a Evy Smržové.

FOTO: Botanická zahrada Troja

Botanická zahrada Troja - Ornamentální zahrada (9)Botanická zahrada Troja - Výstava bonsají (5)Botanická zahrada Troja - Vinobraní sv. Kláry (2)Botanická zahrada Troja - Proměna horské části skleníku Fata Morgana – skálaBotanická zahrada Troja - Kvetoucí sakury v Japonské zahradě
Další fotky
Botanická zahrada Troja - Expozice mediteránu (2)Botanická zahrada Troja - Adobe Photoshop PDFBotanická zahrada Troja - Botanická zahrada Troja 1,19Botanická zahrada Troja - Botanická zahrada Troja 1,19Botanická zahrada Troja - Trojské vinobraní_10Botanická zahrada Troja - NP7 – Trojské vinobraní_09Botanická zahrada Troja - NP7 – Trojské vinobraní_03

Na konec zimy a začátek jara (8. až 31. března) se v zahradě koná tradiční výstava exotických orchidejí. V dubnu a květnu budou skleníkem pošestnácté létat exotičtí motýli. V květnu se návštěvníci mohou těšit po tři týdny z Japonské zahrady. Pokračovat bude i projekt Kořeny osobností, při němž různé osobnosti sázejí v zahradě stromy.

Z investičních projektů je na letošní rok naplánována výstavba nového vstupního areálu u skleníku Fata Morgana a nový vstup od zastávky Kovárna. V přípravě je i projekt pro nový vstupní areál na severu zahrady. V severní části zahrady by letos měla vzniknout nová expozice popínavých rostlin, kapradin a orchidejí. Součástí této expozice bude menší skleník, kde budou umístěny choulostivé druhy rostlin.

První zmínky o trojské botanické zahradě pocházejí z první republiky, oficiálně však začala existovat 1. ledna 1969. Prvních 20 let, kdy byly vytvářeny sbírky, byla však pro veřejnost téměř neznámá a zpřístupněna byla až v roce 1992. Zahrada se postupně rozšiřovala o nové expozice, významný nárůst počtu návštěvníků zaznamenala po otevření skleníku Fata Morgana.

Netušila jsem, že malé děti jsou tak kreativní, říká malířka žijící v Úvalech

Před 48 minutami
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Před 2 hodinami
Přišel na svět přesně v té době, kdy byl jeho rodný Izrael donucen vést řadu...
Včera, 17:30
Jestli chcete opravdu poznat, co je to zvrat osudu, začtěte se do životního příběhu Léonory...
Včera, 16:00
Býváte často unavení a propadáte depresím? Dánská psychoterapeutka Ilse Sand vám poradí, jak se s...
Včera, 14:00
Jestli máte cukrovku, zpozorněte. Tato nemoc má totiž kromě těch obvyklých důsledků jednu nepříjemnost navíc....
Včera, 11:30
Čím víc pročítáme životopisy Leninových a Stalinových soudruhů, tím víc vystupuje jedno základní schéma. Společná...
Včera, 10:00
Letos by se 150 let dožil profesor Rudolf Jedlička, lékař a mecenáš, zakladatel české rentgenologie,...
Včera, 08:00
Lidská mysl se vine různými cestičkami. Nevím z jakého důvodu, ale dnes jsem si vzpomněl...
18.5.2019
Výbuch sopky se prý nedá předpovědět, ale tady se to podařilo. Již v roce 1978...
18.5.2019
Není to tak dlouho, co jsem se procházel po Staroměstském náměstí v Praze. Nikam jsem...
Reklama