7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Brambory, vítěz nad hladomorem. Hlízy, které změnily zemědělství v Evropě

Další fotky

Něžně bílý, světle modrý, či nafialovělý kvítek, této rostlinky z Nového světa, byl dlouho jenom ozdobou zámeckých zahrad. Mezi kořeny se však skrývaly hlízy, které změnily zemědělství v Evropě. Nakrmily miliony lidí v dobách neúrody obilí. Ochránily námořníky před jejich morem, kterému se říkalo kurděje. Staly se nedílnou součástí našeho jídelníčku. Ano, jsou to brambory.

Reklama

Pravlastí brambor jsou jihoamerické Andy. Peru, Bolívie a Chile. Z poslední jmenované země zřejmě pocházejí odrůdy, na kterých si nyní pochutnáváme. Do Evropy je přivezli v 16. století Španělé a také korzárské lodi, kterým velel Francis Drake. Zpočátku se pěstovaly opravdu jenom pro okrasu. Lidé měli zakořeněnou nedůvěru ke všemu, co roste pod zemí. Nesvítí tam slunce, je to jistě rostlina ďábelská, škodlivá, jedovatá. Teprve na konci sedmnáctého století se začaly pěstovat jako plodina. V Irsku nejvíce, tamní studené počasí se podobalo vysokohorským podmínkám v okolí jezera Titicaca. Nedůvěra k bramborám, jako potravině, mizela velmi pomalu. Lidé tehdy nevěděli, že právě jen ty hlízy se dají konzumovat, jinak je zbytek rostliny opravdu jedovatý. Brambor není plod, jak si možná mnozí myslí. Ten vznikne tam, kde rostlina kvete, jak se sluší a patří.

Říkávalo se jim „zemská jablka“. Víte, kde se v Čechách začaly pěstovat brambory?

Jak už tomu bývá, všechny objevy jsou zneužity pro vojenské účely. Tak tomu bylo i zde. Nakrmit své armády, to bylo hlavní starostí všech válkychtivých panovníků. Brambory se zde ukázaly jako rostlina čistě mírumilovná, protože díky potravinové soběstačnosti poklesla cena půdy a tím i snaha získat území nepřítele. Poznal to i pruský král Bedřich II. Veliký, když v roce 1740 nařídil pěstování brambor v Prusku.

Kmín do pytle k bramborám? Známe 5 triků, kterými prodloužíte životnost potravin

V Čechách je první zmínka o bramborách v Pamětech Viléma Slavaty. Ano, to je ten pán, který v roce 1618 vyletěl z okna Ludvíkovského křídla Pražského hradu. Zřejmě chuť k jídlu neztratil, a tak se brambory, jako exotická pochoutka, ocitly v roce 1623 na jeho stole. Důvěra lidí v brambory byla vykoupena v letech 1771 a 1772 smrtí mnoha desítek tisíc lidí hladem. Ano, před necelými třemi sty lety zemřelo v Čechách, podle statistik, na čtvrt milionu lidí hladem. Ledové zimy, záplavy, neúroda. Lidé okusovali kůru ze stromů a mouku mlely ze sušených bukvic a kaštanů. Tehdy se poprvé brambory ukázaly jako spása.  Vídeňské úřady dokonce samy začaly lidem vysvětlovat výhody pěstování brambor. Hladoví poddaní a úspěšná rebelie ve Francii byly varováním. Název erteple, který nejspíš říkaly ještě naše babičky, je zkomolenina dvou německých slov pro zemi a jablko.

FOTO: brambory

brambory - bramborybrambory - různé druhy bramborbrambory - 18 století, jezte zemská jablkabrambory - brambory jako politikumbrambory - pasáčci a brambory
Další fotky
brambory - brambor kvetebrambory - brambory na divadlebrambory - původní výskyt brambor

Pěstování brambor má relativně nedlouhou tradici. Nicméně není v silách tohoto příspěvku vyjmenovat všechny pochoutky, které z brambor lze uvařit. Brambory se staly vzpomínkou na brigády ve studentských letech, staly se i nástrojem politiky, v boji s americkým broukem. Vstoupily i do umění. Třeba na obrázcích Josefa Lady. Trochu nostalgie nezaškodí. Hromada suché bramborové natě, na poli nedaleko od vesnice, pomalu dohořívá. Ve žhavém popelu se pečou brambory. Modrý kouř štípe do očí a plazí se při zemi. Na nebi začínají vyskakovat první hvězdy. Hrnek sádla, sůl a vy přehazujete pečený brambor z ruky do ruky. Nevím, jestli to mohou dnešní děti ještě zažít, ale já na ty chvíle vzpomínám rád.

Před 21 minutami
Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace...
Před 2 hodinami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 3 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Reklama