• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Bratislavské metro nebyly jen vize, výstavbu ale zhatil pád socialismu

    Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy hraje roli. Proč by tedy nemohla mít metro Bratislava, když jej najdeme třeba v tyrolské vesnici Serfaus s tisícovkou obyvatel?

    První snahy o stavbu

    Slovenská metropole, stejně jako jiná města v Československu, se v 70. a 80. letech minulého století začala rychle rozrůstat. Tento růst byl zapříčiněn především výstavbou nových sídlišť. Podle tehdejší praxe bylo tedy rozhodnuto, že podobně jako v Praze, i v Bratislavě vznikne metro, které propojí centrum města se sídlištěm Petržalka. Na okraji sídliště mělo stát i depo Janíkov Dvor. Měl se napodobit pražský projekt, kde metro propojilo centrum města s Jižním Městem.

    Se stavbou se už dokonce začalo, a to v roce 1985 ze směru od jihu města k centru. Začalo se i se stavbou depa. Československo už však ve druhé polovině 80. let řešilo jiné problémy, režim se hroutil a na bratislavskou podzemní dráhu už nezbyly ani prostředky, ani chuť. Město přehodnotilo své priority a po roce budování byly práce zastaveny. Po revoluci byl projekt poslán definitivně k ledu. Torzo náspu a rozestavěné depo jsou tak patrně jedinými artefakty, které dnes připomínají snahu o metro ve Slovenské metropoli.

    Obrysy se přitom začaly rýsovat i první stanici. Ta se nachází v jedné z budov v ulici Dostojevského rad. Společnost, která ji koupila se zavázala, že na své náklady vytvoří v jejím podzemí prostor, který bude využitelný v budoucnu jako stanice metra. Stanice tedy stojí, nevedou k ní však žádné koleje a její zprovoznění je tak spíše z říše snů.

    Vesnické metro

    V souvislosti s debatami o bratislavském metru, ale i třeba brněnském se často hovoří o rentabilitě projektů, množství cestujících a podobně. Tady zmiňme jednu kuriozitu, rakouskou vesnici Serfaus se svým systémem metra. Jedná se o jeden z nejmenších svého druhu na světě, jeho délka je pouhých 1280 metrů, na trati jsou čtyři stanice a doba jízdy je 9 minut.

     

    Zdroj:
    SME Bratislava – Na Pribinovej bude prvá stanica metra – Bratislava SME dostupné online https://bratislava.sme.sk/c/2618341/na-pribinovej-bude-prva-stanica-metra.html
    V Bratislavě začne stavba prodloužení tramvaje do Petržalky. Československý Dopravák [online]  https://www.cs-dopravak.cz/v-bratislave-zacne-stavba-prodlouzeni-tramvaje-do-petrzalky/



    Nepřehlédněte