15℃
Dnes je 19. říjen , svátek má Michaela

Brněnské sídliště Lesná. Dokonalý soulad přírody, domů a lidí

Další fotky

Brněnské sídliště Lesná, postavené v 60. a 70. letech podle vzoru finské Tapioly, je dodnes příjemným místem k bydlení. Aby ne – je takřka v lese. A v čem byla vzorem Tapiola? V souladu přírody, domů a lidí. Jedná se totiž o část města Espoo nacházející se v jižním Finsku u Helsinek, která byla v 60. letech vystavěná jako zahradní město.

Reklama

Při návštěvě Brna stojí zato, zajet se podívat na sídliště Lesná, z centra – od hlavního nádraží – tam jede kupříkladu tramvaj číslo devět, tou stačí dojet na konečnou Čertovu rokli a pak se jen procházet mezi paneláky, případně roklí. Je to vskutku ukázka obrovského souladu přírody, domů a lidí, jež nejdou proti sobě, ale doplňují se a jeden bez druhého by ztratil kouzlo. Les navíc přirozeně doplňují zahrádky s růžemi, které si obyvatelé sídliště před domy vypěstovali.

Tip na výlet: Už jste viděli někdy syslí sídliště? Vydejte se na Radouč

Státní cena pro architekta

Sídliště Brno-Lesná navrhoval v letech 1962 – 1966 architekt Viktor Rudiš se spoluautory Františkem Zounkem, Miroslavem Dufkem a Ladislavem Volákem. V roce 1967 za to dostal státní cenu. Přesto se o sídlišti vedly od začátku spory, kritici vyčítali přílišný zásah do okolí. V Lesné, stojící na jižním svahu městské části Brno-sever za železniční tratí na Tišnov, žije asi šestnáct tisíc obyvatel, její katastrální území má rozlohu 2,58 kilometrů čtverečních a nacházejí se tam i rodinné domky.

Stavba nového kostela

V Lesné působí také Římskokatolická farnost Brno-Lesná. V současné době tam stojí Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty a probíhá výstavba kostela blahoslavené Marie Restituty, na kterou přispívají i věřící. Na stavbu panují různé názory – někteří vítají zajímavě pojatou stavbu, jiní ji považují za příliš velkoryse pojatou a drahou. Na finální verzi bude každopádně třeba si ještě nějaký čas počkat.

FOTO: Sídliště Lesná-Brno

Sídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto ACSídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto AC2Sídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto AC3Sídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto AC4Sídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto AC5
Další fotky
Sídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto AC6Sídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto AC7Sídliště Lesná-Brno - sídliště Lesná – foto AC8

Statečná až do konce

A kdo je blahoslavená Marie Restituta? Narodila se jako Helena Kafková, byla rakouskou řeholnicí a mučednicí moravského původu, která žila v letech 1894 až 1943, kdy se stala obětí nacistického teroru. Nejdřív, jako řádová sestra, odmítla vyplnit příkaz nacistů odstranit z nemocnice krucifixy. Zatčena byla na operačním sále 18. února 1942, obviněna byla z šíření protinacistických materiálů. V říjnu téhož roku byly odsouzena k smrti a 30. března 1943 ve Vídni sťata gilotinou.

Před 1 hodinou
Další důkaz toho, že v Rusku je, či snad spíše bylo, možné opravdu cokoliv. Tento příběh...
Před 2 hodinami
Kdo není rebel ve dvaceti, nemá srdce. Kdo jím zůstal ve třiceti, nemá rozum. Jistě...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Ovoci kaki, kterému se také říká pokrm bohů, se poprvé objevilo v 7. století v...
Dnes, 11:30
Jeho obětí se měl stát francouzský prezident Charles de Gaulle, ten však pokus o atentát...
Dnes, 10:00
Jsme v kraji dvou velkých českých hudebních skladatelů, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Městečko, které...
Dnes, 08:00
Začátkem listopadu, přesněji 3. listopadu si připomeneme svátek sv. Huberta, který je většině lidí známý...
Včera, 17:30
Se všemi tituly se Kalif al-Hakim (13. srpna 985 - 13. února 1021) nazýval Boží...
Včera, 16:00
Úspěšný velitel v bitvách proti Turkům patřil k nejznámějším postavám rudolfínské Prahy. Jeho nepřátelé mu...
Včera, 14:00
Ekologický přístup k planetě a udržitelnost, to jsou témata, která v posledních dnech hýbou internetem....
Včera, 12:11
V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a...
Reklama