• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brněnští popeláři: Někteří přinesou vánoční stromek až v létě

  11.1.2023
  Jan Štoll

  Odvoz vánočních stromků v Brně sice už začal, tamní popeláři ale počítají i s opozdilci. Některé domácnosti je vyhazují až s jarními prázdninami. A někdo ještě později. Vánoční stromek patří ideálně na sběrné středisko či alespoň vedle černé popelnice, připomínají.

  Největší nápor stromků čeká popeláře tento měsíc. „Po Třech králích máme první boom, teď to tak měsíc vydrží,“ uvedl mluvčí městské svozové a odpadové společnosti SAKO Brno Michal Kačírek. První stromek ale objevili u popelnic daleko dříve. „První stromek jsme od černých popelnic svezli již 22. prosince. Asi se někdo rozhodl, že Vánoce nebudou, nebo se nedomluvili v rodině, a koupili o stromek navíc,“ dodal mluvčí.

  Další vlna stromků bude ještě následovat poté, co se stromečkem definitivně rozloučí i ty nejvytrvalejší děti kvůli jarnímu úklidu. „Poslední vzepětí je vždycky po jarních prázdninách,“ potvrzuje Kačírek. Ani tím ale popelářská anabáze nekončí. „Někteří vytrvalci či milovníci Vánoc nám stromek nosí až před létem. Například předloni v druhé polovině června na sběrné středisko na Lesné,“ dodal mluvčí.

  A přesně tam dosloužilé vánoční stromky patří. Na sběrné středisko odpadů, odkud jsou odváženy na kompostárnu. „Další správnou možností je položit v předvečer svozu řádně odstrojený vánoční stromek vedle černé nádoby na směsný komunální odpad. Popelářský vůz jej pak v rámci standardního svozu odveze do areálu SAKO Brno, kde se z něho vyrobí teplo a energie pro brněnské domácnosti,“ vysvětluje Kačírek.

  V každém případě by však měl být vánoční stromek důkladně zbavený všech vánočních ozdob, řetězů a háčků.  Kmeny stromků v průměru nad pět centimetrů doporučuje SAKO Brno nařezat na přibližně metrové kusy. Silné a dlouhé kmeny není totiž lisovací zařízení svozového vozu schopné zpracovat a mohlo by se poškodit.

  Nepotřebné vánoční stromky by lidé neměli odkládat na chodník, do parku či na jiné veřejné prostranství, z prostorových důvodů nepatří ani dovnitř odpadové nádoby, vždy vedle ní. Chybou je také pokládat stromek vedle kontejnerů na tříděný odpad, k podzemním kontejnerům a k popelnicím na bioodpad. Vozy svážející tříděný odpad a vozidla obsluhující podzemní kontejnery nejsou k jejich sběru uzpůsobeny.

  sto  Nepřehlédněte