• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brněnští studenti darují plazmu. Láká je dobrý pocit i peníze

  24.2.2022
  Redakce

  V Brně přibývá studentů, kteří chodí kromě krve darovat i plazmu. Fakultní nemocnice Brno má své dárce plazmy i krve, stále ale hledá nové. Informoval o tom vedoucí centra komunikace Václav Janištin. Podobně to mají v soukromých centrech, kde dostanou lidé za odběr zaplaceno. To je jeden z důvodů, proč jsou pro studenty atraktivní, a velká část z nich míří právě tam.

  V nemocnici v Bohunicích chodí lidé darovat plazmu, ale nemocnice stále hledá nové zájemce, a to především z řad mladší generace. V nemocnici převažují především muži ve věku 30 až 40 let, pro které je atraktivní snížení základu daně o 3000 korun, jež získají jako odměnu za odběr. I přesto tu daruje i početná část studentů, pro které hraje velkou roli především dobrý pocit z odběru.

  „Plazmu daruji pravidelně od mých 18 let přímo v nemocnici, protože tam mám jistotu, že jde opravdu na výrobu léků a pomoc lidem. U center člověk nikdy neví, zda ji například neprodávají do zahraničí. Peníze za to nechci, stačí mi, že tím můžu pomoct. Zároveň mi to snižuje základ daně, což je pro mě praktičtější,“ řekl Lukáš, který studuje na Masarykově univerzitě.

  Část studentů daruje i v soukromých centrech, kde za to většinou obdrží finanční odměnu ve výši 700 korun. Jedním z takových center v Brně je Plasma Place na Moravském náměstí, do kterého chodí i studentka Nikola. „Už delší dobu jsem chtěla jít darovat krev, a když jsem se o tom radila s mou doktorkou, poradila mi zkusit právě plazmu. Ráda pomůžu a jako studentka navíc uvítám finanční odměnu, kterou za odběr v centru dávají,“ uvedla.

  Souhlasí s ní i Michaela, která pravidelně daruje krev v nemocnici a nedávno poprvé vyzkoušela darovat plazmu právě v jednom ze soukromých center. „Přístup k dárcům je na obou místech srovnatelný. Bála jsem se, že během odběru plazmy něco ucítím nebo že to bude bolet, ale bylo to úplně v pohodě. Sestřička mi vše vysvětlila a určitě půjdu brzy znovu,“ řekla.

  Podle webů center může darovat plazmu zdravý člověk nad 18 let, který váží více než 50 kilogramů. Z plazmy se pak vyrábí například léky na srážlivost krve nebo se s její pomocí léčí žloutenka u čerstvě narozených dětí. Používá se také při léčbě popálenin.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte