• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Brněnští vědci zkoumají, co ovlivňuje naši náchylnost či odolnost vůči stresu

    Najít rozdíly, které ovlivňují náchylnost nebo odolnost člověka vůči stresu, se snaží vědecký tým neurologa Ivana Rektora ve výzkumném centru CEITEC Masarykovy univerzity v Brně.

    K výzkumu využívá lidi, kteří prožili válku na Balkáně v první polovině 90. let a nyní žijí v Česku nebo na Slovensku. Existuje totiž určité procento odolných lidí, u nichž se negativní fyzické a psychické důsledky stresu nerozvinou. Vědci se snaží identifikovat specifické biomarkery náchylnosti a odolnosti vůči stresu, řekl Rektor.

    V minulých letech dělal Rektorův tým podobný výzkum na lidech, kteří přežili holokaust, a jejich potomcích. Zjistili, že dlouhodobý stres může spouštět negativní změny ve struktuře a fungování mozku. Nynější výzkumný projekt využívá novou metodiku, která hodnotí dopad stresu komplexně a kombinuje různé přístupy. „Znalost faktorů ovlivňujících lidskou reakci na stres může poskytnout cenné informace o zdravotním stavu jednotlivce a také pomoci zdravotníkům při vytváření individuálních léčebných plánů pro zvládání poruch souvisejících se stresem,“ uvedl Rektor.

    Při vyšetření, které trvá tři až čtyři hodiny, odeberou vědci člověku krev a sliny, vyplní s ním sérii psychologických dotazníků a vyšetří jeho mozek magnetickou rezonancí. „Traumatické zážitky, jako je ostřelování, bombardování, ztráta domova a blízkého člověka, zanechávají v naší psychice a mozcích hluboké stopy, které se mohou přepsat i do mozků dalších generací. Tento jev je znám jako transgenerační přenos traumatu,“ uvedl Rektor. S výzkumem začali vědci loni v květnu a zatím vyšetřili 30 lidí, kteří válku zažili, a 22 potomků. „Ještě bychom potřebovali alespoň dalších 30 přeživších a alespoň deset potomků. Nábor dobrovolníků bude probíhat do první poloviny roku 2024,“ řekla koordinátorka výzkumu Monika Fňašková.

    Neurozobrazovací studie u pacientů, kteří utrpěli posttraumatickou stresovou poruchu, nebo u lidí postižených extrémním stresem ukazují změny v mozkových strukturách a funkcích. Nerovnováha hladin hormonů ovlivňuje různé tělesné systémy včetně centrálního nervového systému. Extrémní stres může vést ke zhoršení paměti a učení, zvýšené úzkosti a depresi, strukturálním změnám v mozku nebo ke snížené neuroplasticitě.

    Pokud by někdo z lidí, kteří válku na Balkáně přežili, či jejich potomci měli zájem se výzkumu zúčastnit, mohou se přihlásit na webu, kde je také kontakt na výzkumníky. „Účastník výzkumu tak může nejen přispět k rozvoji velmi důležitého výzkumného oboru, ale také získá snímky svého mozku magnetickou rezonancí, bezplatnou konzultaci s psychologem a náhradu cestovních nákladů,“ uvedla Fňašková.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    1.12.2024
    Jižní Morava

    Na Znojemsku je ptačí chřipka