Brněnský magistrát si najal advokátní kancelář Frank Bold Advokáti na úpravy nového územního plánu. Mají řešit kvalitnější regulaci zeleně. Stejná kancelář ale při tomtéž zastupuje i zájmy dalších osob. Koho konkrétně, to magistrát i advokátní kancelář odmítají zveřejnit. Právníci ale přiznávají, že zastupují majitele nemovitostí a developery.
Frank Bold Advokáti jsou dlouhodobě známí tím, že zastupují také ekologické aktivisty a odpůrce výstavby. Toho se obává někdejší náměstek primátora Robert Kotzian /Brno+/. „Frank Bold současně zastupuje neurčitý okruh osob, aktivistů a asi i neziskovek, které podaly námitky proti návrhu nového územního plánu. Ve smlouvě se také dočteme, že město souhlasilo s tím, aby advokátní kancelář Frank Bold tyto osoby i nadále zastupovala, a to i v soudním řízení o zrušení nového územního plánu, jakmile bude vydán,“ uvedl Kotzian s tím, že Frank Bold stojí za zrušením rozsáhlé aktualizace stávajícího územního plánu města Brna. „S touto advokátní kanceláří, tedy s odnoží někdejšího Ekologického právního servisu, uzavřelo smlouvu na poskytování právních služeb v oblasti přípravy nového územního plánu,“ dodává.
To ale podle magistrátu ničemu neodporuje. „Stav, kdy advokátní kancelář poskytla právní služby osobám v rámci projednání nového územního plánu a současně poskytuje právní služby městu Brnu, považujeme za jasný důkaz snahy nalézt shodu a využít znalostí a zkušeností odborníků z Frank Bold,“ uvedl za magistrát Roman Burián.
Takové sdružení zájmů pod jednou advokátní kanceláří je ale krajně problematické. „Logicky musela být dořešena otázka ,střetu zájmů‘ jednotlivých klientů a advokátní kanceláře a další poskytování právních služeb, které již byly započaty před uzavřením rámcové dohody,“ vysvětluje Burián.
„Město spolupracuje s mnoha jinými organizacemi, které buď pomáhají občanům formulovat připomínky k novému územnímu plánu, nebo je přímo uplatňují, a spolu s městem následně hledají oboustranně výhodný kompromis,“ dodává Burián. Tedy řeší protichůdné zájmy, na což ale u advokátů pamatuje zákon. „Advokát je povinen poskytnutí právních služeb odmítnout, jestliže osobě, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy toho, kdo o právní služby žádá, poskytl již v téže věci nebo věci související právní služby advokát, s nímž vykonává advokacii společně v rámci advokátní společnosti,“ potvrzuje mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
To ale má být vyřešeno. „Do střetu zájmů se nemůžeme dostat, na to dohoda pamatuje. V kontextu územního plánu nemůžeme poskytovat právní služby osobám mimo seznam,“ vysvětluje za kancelář Frank Bold Advokáti Jiří Nezhyba.
Kdo konkrétně na onom seznamu je, ale není možné zjistit. Magistrát se s advokáty dohodl, že seznam bude předložen při podpisu smlouvy. Není tak její součástí a nemusí být zveřejněn v registru smluv.
„Požádali jsme o něj dle zákona o svobodném přístupu k informacím, nicméně žádost město zamítlo s odkazem na ochranu obchodního tajemství,“ říká Kotzian. A ani advokátní kancelář se k jeho zveřejnění nemá. „Musíme respektovat právo našich klientů na mlčenlivost o jim poskytnutých právních službách, nedali ke zveřejnění údajů o sobě souhlas,“ uvedl Nezhyba s tím, že město už z námitek k návrhu územního plánu, které za klienty podali, dobře vědělo, koho zastupují.
Faktem je, že město i advokáti o smlouvě veřejně informovali. „Vytvořit kvalitnější regulaci zeleně na území města Brna a zdůraznit roli takzvané modrozelené infrastruktury v návrhu nového územního plánu,“ shodli se na cíli spolupráce brněnský magistrát a Frank Bold Advokáti v prohlášení ke smlouvě ke konci roku 2020.
O to překvapivější je pak přiblížení, koho vlastně Frank Bold Advokáti v tomto případě zastupují. „Můžeme vyloučit předpoklad, že by mezi našimi klienty uvedenými na seznamu byly neziskové organizace a aktivisté, zastupujeme výlučně dotčené vlastníky nemovitostí a developery,“ uvedl Nezhyba. Město za právní služby zaplatí 2 miliony korun, čí zájmy se vlastně nakonec propíšou do plánu města, který říká, co se kde může stavět, tak zůstává otázkou.
Zdroj: vz