Brňané Pípnou a jedou. Bezkontaktní nákup jízdenek je velmi oblíbený

Pouhým přiložením platební karty k validátoru si lidé nejčastěji kupují jízdenku na 15 nebo 60 minut. Bezkontaktní nákup jízdenek přímo ve vozech městské hromadné dopravy si cestující v Brně oblíbili. Dopravní podnik eviduje za půl roku fungování systému nazvaném Pípni a jeď téměř dva miliony transakcí.

Zájem o bezkontaktní nákup kopíruje vládní opatření proti šíření koronaviru, kdy byl největší v prosinci a v září. „V prosinci tímto způsobem zakoupilo jízdenku nejvíce cestujících 17. prosince, tedy v den před uzavřením restauračních zařízení, muzeí a vnitřních sportovišť. Ohlasy cestujících jsou velmi dobré a zájem o tuto formu nákupu jízdenky nás až překvapil,“ řekl Havránek.

Možnost bezkontaktního nákupu jízdenek oceňuje i primátorka Markéta Vaňková (ODS). „Považuji to za velký krok kupředu v modernizaci brněnské MHD. Brňané si na tento systém velmi rychle zvykli, hned za první měsíc provedli přes 200 tisíc transakcí a pak už jejich počet jen rostl na celkových 1,87 milionu korun. Sama jsem si tímto způsobem jízdenku několikrát koupila a jsem nadšená z jednoduchosti systému,“ uvedla primátorka.

Zeman se nechá očkovat za týden. Ostatní mají vydržet, řekl prezident

Základní jízdenku lze zakoupit pouhým přiložením karty, mobilu či chytrých hodinek. Volbou na validátoru pak mohou cestující vybrat a zaplatit ostatní typy jízdenek, jako například zlevněné, pro spolucestujícího či celodenní. Téměř všichni ovšem využívají první možnost, kdy za jízdenku zaplatí 20 nebo 25 korun. „Ačkoli je kvůli koronavirové pandemii a souvisejícím poklesu počtu cestujících obtížné provést přesné srovnání, podle našich dat na bezkontaktní nákup jízdenek ve vozech přešli zejména uživatelé papírových jízdenek, kde poklesl prodej zhruba o 60 procent a příznivci sms jízdenek, kde je pokles zhruba o 30 procent,“ vyčíslila mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Podle vedoucího tarifního oddělení Víta Prýgla lidé novému systému rychle porozuměli. „První dny a týdny jsme denně zodpovídali i deset dotazů. Zákazníky zajímalo nejčastěji, jak revizor platnou jízdenku zkontroluje nebo jak zakoupit jízdenku na 15 minut. Nyní je těchto dotazů výrazně méně,“ dodal.

Odvolaná ombudsmanka srovnává covidová opatření s holokaustem. Hájí se na sociálních sítích

Snížený zájem o cestování eviduje dopravní podnik od začátku pandemie. V období od 21. prosince se průměrná poptávka cestujících v denní době udržela kolem 80 procent standardního stavu v porovnání se stejným obdobím v minulých letech. Kvůli zákazu vycházení ale poptávka ve večerní a noční době klesla až na 40 procent standardu.

adp/ČTK

Včera, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
19.1.2021
Fakultní nemocnice Brno zachytila od 25. prosince až dosud 84 případů britské mutace koronaviru. Nemocnice...
19.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.1.2021
Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad...
17.1.2021
Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se dnes odpoledne vydaly...
15.1.2021
Testy studijních předpokladů, které jsou základní součástí přijímacího řízení na Masarykově univerzitě, budou letos jen...
14.1.2021
Bývalá armádní jídelna v Žižkově ulici v městské části Brno-střed půjde k zemi, místo ní...
14.1.2021
Brno bude opět krásnější. I letos pokračují investiční akce, jejíchž cílem je obnova a zkrášlení...
14.1.2021
Nejvyšší soud odmítl dovolání Martina Vosyky, který zavraždil ženu obsluhující v nelegální herně ve Žďáru...
12.1.2021
Policie v Brně vyšetřuje přepadení seniorky v domě v brněnských Židenicích, dva muži se do...
6.1.2021
Systém rezidentního parkování, který v Brně funguje od září 2018, se letos rozšíří do dalších...
Reklama