Brněnská Čertova rokle se dočká nové zeleně. Obnovu nezastavil ani koronavirus

Brno bude opět krásnější. I letos pokračují investiční akce, jejíchž cílem je obnova a zkrášlení zeleně. Zahrnují ošetření stromů a výsadbu v Čertově rokli, úpravu a dosadbu vegetace v Žabovřeskách nebo regeneraci sídlištní zeleně v Kohoutovicích. 

FOTO: Příroda, lesopark

Příroda, lesopark - Snímek obrazovky 2021-01-14 v 10.34.25Příroda, lesopark - květiny strom příroda jaro léto počasí podzimPříroda, lesopark - park kolo cyklista

Projekty nezahrnují jen samotnou revitalizaci, ale i dvouletou následnou péči. Dotace má pokrýt 60 procent způsobilých nákladů, u Libušiny třídy jde až o 85 procent.

Finančně nejnákladnější je obnova zeleně v Čertově rokli, kde činí předpokládané náklady 5,9 milionu korun. Letos tam bude pokračovat obnova rozsáhlého lesoparku, který je důležitým městským prostorem pro obyvatele sídliště Lesná. V druhé etapě se obnovy dočkají zhruba tři hektary z celkových 12. Pracovníci tam na jaře ošetří stromy a keře a pokácí suché či hmyzem nevratně poškozené stromy. Poté vysadí nové, aby vznikl druhově pestrý porost. „V plánu je i pokračování ve výsadbě keřů, obnově bylinného patra, terénních úpravách pro zlepšení zasakování vody, založení trávníků nebo vytváření protierozních opatření,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Brno plánuje rozšířit modré zóny. Jaké oblasti se přidají do rezidentního parkování?

Úprava a dosadba vegetace v Klímově ulici v Žabovřeskách obnáší úpravu stromů řezem a zmlazení živých plotů. Zeleň v ulici doplní nově vysazené lípy, javory, ovocné stromy, keře a drobné cibuloviny. Součástí je také odstranění starého nefunkčního mobiliáře, který nahradí nový. Předpokládané náklady činí dva miliony korun.

Obnova sídlištní zeleně v okolí Libušiny třídy v Kohoutovicích zahrnuje především výsadbu domácích druhů stromů, keřů a zlepšení struktury travních porostů. Lokalitu sídliště, které vzniklo v 70. letech 20. století, doplní směs okrasných trav, nenáročné trvalky, jarní cibuloviny, aleje jeřábů, květnaté louky, keře, jabloně, trávníky a stromy. Náklady vedení města odhaduje na pět milionů korun.

adp/ČTK

Dnes, 06:00
Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se dnes odpoledne vydaly...
15.1.2021
Testy studijních předpokladů, které jsou základní součástí přijímacího řízení na Masarykově univerzitě, budou letos jen...
14.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.1.2021
Bývalá armádní jídelna v Žižkově ulici v městské části Brno-střed půjde k zemi, místo ní...
14.1.2021
Nejvyšší soud odmítl dovolání Martina Vosyky, který zavraždil ženu obsluhující v nelegální herně ve Žďáru...
12.1.2021
Policie v Brně vyšetřuje přepadení seniorky v domě v brněnských Židenicích, dva muži se do...
11.1.2021
Pouhým přiložením platební karty k validátoru si lidé nejčastěji kupují jízdenku na 15 nebo 60...
6.1.2021
Systém rezidentního parkování, který v Brně funguje od září 2018, se letos rozšíří do dalších...
5.1.2021
Vědci popsali mechanismus, jak včelí virus infikuje buňku, a pokusili se proces přiblížit také laikům....
4.1.2021
Vinaři z Moravy i Čech získali v loňském roce na mezinárodních soutěžích rekordních 1100 medailí,...
29.12.2020
Kdyby tušila, že se objeví koronavirová nákaza, tak velký salon by zřejmě nepořizovala. Pečovat o vlasy...
Reklama