Brněnské nemocnici se ivermektin osvědčil, lékaři ho budou podávat i nadále

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny budou pokračovat v léčbě pacientů s covidem-19 pomocí léku ivermektin. Evropská léková agentura (EMA) jej pro léčbu a prevenci používat nedoporučila, české ministerstvo zdravotnictví ale povolilo experimentální léčbu ivermektinem a stanovisko měnit nebude.

„Pro náš postup je určující stanovisko ministerstva zdravotnictví a Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které nám podle našeho klinického zvážení umožňuje tento lék využívat,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek.

Ministerstvo umožnilo 12. března podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba se ale vyžaduje informovaný souhlas pacienta. Úřad už tehdy upozornil, že se jedná o léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

Chaos a zmatek. Ministerstvo platilo za jeden respirátor i 777 korun

EMA argumentuje tím, že ve vysokých dávkách se zvyšují vedlejší účinky léku, podle primáře Rezka to ale pacientům u svaté Anny nehrozí. „To je jeden z opakovaně citovaných omylů, že je potřeba vysokých dávek. Používáme dávky, u kterých jsou prokázané minimální nežádoucí účinky. Výsledky, které vidíme, jsou spíše povzbuzující,“ uvedl Rezek s tím, že lék by potvrzení účinnosti velkou klinickou studií potřeboval.

Odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny plánují zhodnotit výsledky využití ivermektinu u prvních 100 pacientů, retrospektivně je analyzovat a publikovat výsledky.

vlb/ČTK

7.4.2021
Na Zelném trhu v Brně mohou lidé od pondělí opět nakupovat farmářské produkty. Sezona tam...
6.4.2021
Sedmnáctiletá dívka se v neděli ráno zřítila v Brně z opevnění pod Petrovem, na které...
30.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.3.2021
Řízené vypalování porostů může významně podpořit výskyt vzácných druhů pavouků na stepních lokalitách. Vypalování vytváří...
29.3.2021
Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon díky sekvenování vzorků pacientů s covidem-19 objevila dosud nepopsanou mutaci koronaviru....
25.3.2021
Brno připravilo ke Dni učitelů kampaň jako poděkování pedagogům a rodičům, kteří se v době...
25.3.2021
Pandemie koronaviru a s ní spojená opatření se mimo jiné negativně odrazily na očích lidí....
24.3.2021
Brněnské Divadlo Husa na provázku organizuje velikonoční sbírku. Její výtěžek pomůže rodinám v hmotné nouzi...
18.3.2021
Policie v Brně vyšetřuje vraždu muže v jedné z ubytoven v centru města. Obvinili z...
16.3.2021
Masarykova ani Mendelova univerzita v Brně letos nebudou v přijímacím řízení přihlížet k rozsahu maturity....
koronavirus
15.3.2021
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odhalila jihoafrickou mutaci koronaviru u člověka, který se...
Reklama