Hamáček: Brno je město vědy a univerzit, otevřeli jsme úřad 21. století

Pracoviště odboru azylové a migrační politiky v Brně spadající pod ministerstvo vnitra odbaví více žádostí díky novým prostorám. Za měsíc vyřídí 7500 žádostí, ve starých prostorách to bylo minimálně o 1500 méně. Nové sídlo je ve Slatině, dříve bylo v Komárově, kde lidé čekali venku. Teď mají k dispozici čekárnu a 23 přepážek. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se jedná o příklad moderního úřadu pro 21. století.

Jihomoravské pracoviště eviduje 60 tisíc až 70 tisíc cizinců, uvedla jeho ředitelka Pavla Novotná. „Kapacitně jsme skoro zdvojnásobili počet přepážek pro vyřizování. Na starém místě už nebyl prostor,“ řekla Novotná. Podle ní se podařilo k červenci získat i tři nové pracovníky. V Komárově bylo 14 přepážek pro vyřizování, uvedla Nune Babajanová, vedoucí jihomoravského oddělení pobytu cizinců. „Podařilo se nám navýšit kapacitu cizinců, kterou jsme schopní za den odbavit,“ poznamenala.

Nyní pracoviště eviduje 7500 žádostí za měsíc, řekl vedoucí správního řízení pracoviště Miroslav Dohnal. „Oproti roku 2015 je počet skoro dvojnásobný,“ řekl. Cizinci si na pracovišti vyřizují žádosti o pobyt, jeho prodloužení, trvalý pobyt a podobně. Podle Hamáčka je velké množství žádostí spojeno s povahou města Brna, kde se nachází řada univerzit a vědeckých či výzkumných institucí, které lákají studenty a pracovníky ze zahraničí.

„Nové pracoviště se nedá srovnat s tím, co bylo předtím. Je to skok kupředu. Dříve čekali žadatelé na ulici, tady mají čekárnu, automaty na jídlo a pití, automatický vyvolávací sytém. Pomáhají jim i pracovníci charity. Je to pracoviště 21. století,“ řekl Hamáček. Podle něj je největším problémem administrativa, archivní dokumenty zabírají velký prostor. „Naším cílem je postupně přejít na digitální podobu. Pracujeme nyní s policejním systémem, který nevyhovuje. Plánujeme přejít na systém, který bude spravovat ministerstvo vnitra. Postupně půjdou dokumenty do digitální podoby. Náklady na systém jsou kolem 600 milionů, drtivou většinu plánujeme pokrýt z evropských dotací,“ řekl dodal.

hpl/čtk

Včera, 07:00
Podobu žen z období neolitu rekonstruovanou z nalezených lebek a předchozího zkoumání představilo Moravské zemské...
12.6.2021
Brněnští politici se budou zabývat jednáním šéfky magistrátního majetkového odboru Dagmar Baborovské. Podle zjištění Seznam...
11.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.6.2021
V Česku je skoro 200 tisíc lidí, kteří jsou ve skutečnosti mnohem bohatší, než si...
9.6.2021
Brno připravilo novou vyhlášku o poplatku za komunální odpad. Základní sazba zůstane ve výši 670...
8.6.2021
Na výstavišti v Brně končí záložní nemocnice, která s více než 300 lůžky vznikla loni...
8.6.2021
Zloděj se pokusil v Židenicích dostat do bytu, to se mu ale nepodařilo. Z terasy...
2.6.2021
Rostoucího počtu zhoubných melanomů, tedy nádorů kůže, se obávají dermatologové z brněnské Fakultní nemocnice u...
2.6.2021
Jednadvacetiletý muž bez řidičského průkazu v Brně ukradl autobus, se kterým se srazil s osobním...
1.6.2021
Veškeré plasty ze žlutých nádob v Brně putují na dotřiďovací linku, která se nachází v...
1.6.2021
Jedenáct lidí se dnes v noci v Brně zranilo při havárii autobusu městské hromadné dopravy,...
Reklama