Hlava Medusy či Madona z Veveří. Brněnská muzea otevírají!

Většina brněnských muzeí a galerií se znovu otevře během tohoto týdne, například Diecézní muzeum už dnes, Muzeum města Brna až v pátek. K novinkám, které na návštěvníky čekají, patří malba Hlava Medusy v Místodržitelském paláci nebo výstava ke 110. výročí Domu umění města Brna.

Hned první příležitost – tedy dnešek – využili v Diecézním muzeu na Petrově, kde pondělí není zavíracím dnem. Zájemci si prohlédnou stálou expozici Vita Christi s gotickým deskovým obrazem Madony z Veveří i vnitřní část expozice Sakrální architektury brněnské diecéze. Do konce května bude otevřeno denně mimo víkendy. Do stálé expozice může při zachování požadovaných rozestupů najednou vstoupit maximálně deset lidí.

V úterý lidé znovu zavítají do výstavních síní Domu umění města Brna. Čeká tam na ně například nová výstava Tady a teď! Připomíná 110. výročí založení Domu umění, dává prostor brněnským umělcům a je instalovaná v celé budově na Malinovského náměstí, včetně veřejnosti obvykle nepřístupných prostor, informovala mluvčí Anna Kvášová.

Místo bobů navážejí kola. Sportovní prodejny mají napilno

Moravské zemské muzeum ve středu otevře Dietrichsteinský palác a Pavilon Anthropos a 19. května zpřístupní Památník Leoše Janáčka. Další objekty budou rychle následovat, uvedla mluvčí muzea Barbora Javorová.

Také do stálých expozic Moravské galerie mohou lidé vstoupit od středy. Novinkou expozice Brno – předměstí Vídně je Hlava Medusy od Petera Paula Rubense. Vlámská barokní malba se vrátila z „turné“ po světových muzeích. V Místodržitelském paláci je Hlava Medusy vystavena spolu s dalšími díly, které vznikly ve stejném regionu a období. Jde například o tapiserii utkanou v Bruselu na počátku 18. století nebo astroláb sestavený kartografem Gerhardem Mercartorem.

Muzeum města Brna na Špilberku se zájemcům otevře v pátek, stejně jako zábavní vědecké centrum Vida. Jurkovičovu vilu zpřístupní 27. května.

hpl/ČTK

Včera, 16:04
Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno provedli jako první v ČR operaci, díky níž se osmnáctiletému...
19.6.2021
Kuriózní událost řešili v Brně strážníci a hasiči, když aktivisté z hnutí Extinction Rebellion na...
18.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.6.2021
Vírský oblastní vodovod se po dvaceti letech dočkal obnovy. Trápily ho velké ztráty vody. Vodovod...
18.6.2021
Policisté z okrsku Brno-venkov si posvítili na teprve sedmnáctiletého mladíka. Ten zahájil kariéru drobného podvodníka...
18.6.2021
O pravdivosti rčení, že alkohol ani za řídítka jízdního kola nepatří, se přesvědčila 12. června...
15.6.2021
Podobu žen z období neolitu rekonstruovanou z nalezených lebek a předchozího zkoumání představilo Moravské zemské...
12.6.2021
Brněnští politici se budou zabývat jednáním šéfky magistrátního majetkového odboru Dagmar Baborovské. Podle zjištění Seznam...
11.6.2021
V Česku je skoro 200 tisíc lidí, kteří jsou ve skutečnosti mnohem bohatší, než si...
9.6.2021
Brno připravilo novou vyhlášku o poplatku za komunální odpad. Základní sazba zůstane ve výši 670...
9.6.2021
Pracoviště odboru azylové a migrační politiky v Brně spadající pod ministerstvo vnitra odbaví více žádostí...
Reklama