Hollan: Klasický korupční příběh z brněnského magistrátu

Brněnští politici se budou zabývat jednáním šéfky magistrátního majetkového odboru Dagmar Baborovské. Podle zjištění Seznam Zpráv úřednice jedná s developerem za město i za sebe. Má vydělávat miliony korun.

Vedoucí odboru majetku Dagmar Baborovská řeší směny městských pozemků se stejnou firmou, s ním řeší svůj soukromý byznys. Od společnosti Impera koupila v rezidentní čtvrti Sadová rozestavěný dům, který se ziskem prodala. V téže části přitom město s investory už léta řeší vypořádání pozemků.

„V době, kdy se řešila obří směna majetku se společností Impera, od ní ve velkém tato paní soukromě nakupovala, a to velmi výhodně, protože zhodnocení jen jedné nemovitosti bylo za rok a půl 1,3 milonu. To se pak těžko věří tomu, že směna s městem byla připravena objektivně, když paní úřednici přistálo jako dárek na účtě přes mega,“ uvedl k tomu bývalý náměstek primátorky Matěj Hollan.

„Neznamená to, že nelze uzavírat s předmětnými subjekty dohody – smlouvy –, ale ty nesmějí být ve střetu mezi osobními a pracovními zájmy. Předmětné nemovitosti jsem získala za standardních podmínek v souladu se zákonem. Navíc ani do budoucnosti nevylučuji, že nebudu disponovat se svým majetkem a neuzavřu smlouvu s jiným developerem,“ uvedla Baborovská.

Věcí se bude nejspíše zabývat kontrolní výbor zastupitelstva. „Určitě o tom budeme hlasovat. Musíme také prověřit, do jaké míry můžeme kontrolovat úřední postup. Jednání považuji za nešťastné. Je jasné, že paní Baborovská je soukromá osoba, na druhé straně s developery jedná. Je i na výboru, zda to klasifikovat jako střet zájmů,“ řekl šéf kontrolního výboru Richard Mrázek (ANO).

Brno plánuje rozšířit modré zóny. Jaké oblasti se přidají do rezidentního parkování?

Piráti v tom vidí systémové selhání. „Osobně cítím potřebu takovým situacím předcházet. Budu mít jednání s tajemníkem úřadu, aby také vysocí úřednici museli hlásit takové zájmy, i když jim to zákon nenařizuje. Pochybnosti by tak vyvrátili dřív, než daná věc půjde do projednání,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Vysvětlení bude žádat také náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Radním připravují informace pro hlasování odbory a úředníci. Takto vznikají pochybnosti. „V podobném duchu se budu ptát pana kolegy Koláčného. Vnímám to tak, že každý vysoce postavený úředník podléhá zákonu o střetu zájmů,“ uvedl Hladík.

„Klasický korupční příběh z brněnského magistrátu. Mimořádně vlivná vedoucí majetkového odboru Dagmar Baborovská, ze které Piráti udělali superúřednici, protože krátce po volbách odstranili její nadřízenou Ludmilu Procházkovou, která ji držela trochu zkrátka, je totálně podjatá a navíc porušuje interní nařízení, že úřednici nesmějí podnikat,“ uvedl Hollan. „Po odstranění paní Procházkové si Baborovská omotala Piráty kolem prstu, protože sami nemají s velkými majetkovými transakcemi zkušenost, na jejich místě bych se ale po zjištění těchto skutečností dost bál, co všechno jim a zbytku Rady města ještě podstrčila k hlasování.“

Koláčný i Baborovská zdůrazňují, že dispozice s majetkem podléhá několikanásobné kontrole, kterou završují hlasování v radě i zastupitelstvu. Na což prý ale není vždy dostatek času.

„Na průměrné radě se hlasuje 120 materiálů. Spousta z nich je majetkových. Směny, prodeje, nákupy. Jen část z toho může radní, který nemá gesci majetku na starosti, projít. V tomto případě jde o materiály s desítkami stran, znaleckými posudky, křížovými posudky. Není možné se v tom zorientovat. Prostor pro to, že tam někde uteče pár set tisíc či miliony, je obrovský. A má to v rukách právě majetkový odbor,“ dodal Hollan.

Okolo brněnských nemovitostí existuje dohadů více. Naposledy spolupracující obviněný v kauze Stoka Pavel Hubálek popsal v médiích i propojení primátroky Markéty Vaňkové v souvislosti s údajným systémem kupčení s byty a nákupy pozemků.

Zdroj: Seznam Zprávy

20.7.2021
Asi dvacetiletý muž se u Brněnské přehrady pokusil znásilnit mladou ženu. Pátrá po něm policie,...
19.7.2021
Ve středu se otevřou další očkovací centra pro očkování proti covidu-19, do kterých mohou lidé...
19.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.7.2021
Nejstarší brněnské kino, tedy Lucerna, se nachází v městské části Žabovřesky na ulici Minská. Kromě...
15.7.2021
Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují méně případů klíšťové encefalitidy. Zaznamenali jich dosud devět oproti...
14.7.2021
Od pondělí 12. července do neděle 18. července mají návštěvníci Kraví hory možnost zhlédnout obří...
13.7.2021
Počet naočkovaných dávek vakcín v Jihomoravském kraji dosáhl koncem minulého týdne jednoho milionu. Jižní Morava...
12.7.2021
Od minulého týdne pohřešuje rodina mladého muže z Brna. Nechal na stole dopis na rozloučenou od té doby...
9.7.2021
Už v sobotu 21. 8. 2021 se dozvíme, kdo je nejsilnější muž Brna. Proběhne již...
29.6.2021
Sérii kytarových koncertů zahájí Noc Flamenca na Biskupském dvoře v Brně 1.8. na níž vystoupí...
26.6.2021
Vedení městské části Brno-střed požaduje po městu regulaci sdílených dopravních prostředků. Koloběžky, kola a skútry...
Reklama