Nadějný lék Regeneron leží v Brně skladem. Použilo se jen 50 dávek

Fakultní nemocnice Brno chce udělat osvětu mezi praktickými lékaři a lidmi ohledně použití léku firmy Regeneron na nemoc covid-19. Použije k tomu letáčky i sociální sítě, osloví praktiky. Nemocnice dostala na začátku dubna přes 1 250 dávek léku, více než 1 200 jich má stále na skladě. Lék přitom může pomoct k lehčímu průběhu nemoci především u pacientů s dalšími zdravotními potížemi.

Na Moravu dorazilo počátkem dubna 2 000 dávek, z toho většina šla brněnské fakultní nemocnici a zbytek putoval do dalších zařízení, která o lék projevila zájem. „Lék jsme podali 32 pacientům a něco jsme ještě rozdistribuovali. Na skladě ale stále máme přes 1 200 dávek,“ uvedla Plachá.

Další dodávka 2 000 dávek by měla přijít ještě dvakrát. „Chceme proto oslovit praktické a ambulantní lékaře prostřednictvím krajských zástupců. Budeme šířit osvětu na sociálních sítích. Potřebujeme, aby měli informace rizikoví pacienti, u kterých je předpoklad, že by u nich covid mohl mít až fatální následky nebo těžký průběh,“ uvedla Plachá.

Co mohli, to neobjednali. Vojtěch a Prymula zajistili jen polovinu vakcín z možného počtu

Podle ní by se po podání léků u těchto pacientů docílilo toho, že by v budoucnu ubylo hospitalizovaných s nákazou na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice má nyní 60 pacientů s koronavirem na standardních lůžkách a dalších 34 na JIP. „Apelujeme na praktické lékaře, aby u pacientů s koronavirem zjistili, jestli nejsou rizikoví a nedal by se u nich lék použít,“ řekla Plachá.

Lék je vhodný pro pacienty starší 12 let s váhou nejméně 40 kilogramů, u nichž existuje vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Týká se to pacientů po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou obou typů nebo lidí s vysokou obezitou. Lék se podává lidem bez nutnosti hospitalizace kvůli covidu, u kterých neuplynuly více než tři dny od pozitivního testu na covid.

vlb/ČTK

Včera, 13:58
V Brně v Žižkově ulici dnes začaly úpravy brownfieldu, kde je zchátralá bývalá vojenská jídelna,...
Včera, 11:00
Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví...
Včera, 09:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 09:43
Většina brněnských muzeí a galerií se znovu otevře během tohoto týdne, například Diecézní muzeum už...
7.5.2021
Zaměstnanci brněnských prodejen se sportovními potřebami mají v těchto dnech napilno. Zimní brusle nahrazují kolečkovými,...
5.5.2021
Nalezené tělo v řece Svratce v Brně patří pohřešovanému patnáctiletému chlapci, potvrdila policie.. Kriminalisté nyní...
4.5.2021
Brno rozdává takzvané seniorské obálky, pořídilo jich 50 tisíc. Lidé je dostávají v očkovacích centrech,...
3.5.2021
Akce Do práce na kole, která odstartovala 1. května, se letos v Brně účastní přes...
29.4.2021
Módní návrhářka a oděvní designérka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii v Brně desítky oděvů, bot,...
27.4.2021
Přes 250 pacientů dosud využilo poradnu pro poruchy čichu a chuti pro pacienty po nemoci...
26.4.2021
Komplex potravinářských veletrhů SALIMA a veletrhu obalů a tisku EmbaxPrint, které měly na brněnském výstavišti...
Reklama