Nosíte špatně respirátor? Vaše oči na to mohou doplatit

Pandemie koronaviru a s ní spojená opatření se mimo jiné negativně odrazily na očích lidí. Uvedla to Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se stále častěji setkává se syndromem takzvaného suchého oka. Roli hraje například nesprávné nošení roušek nebo respirátorů. Vliv má i čas strávený u počítače, televize nebo mobilů.

Slzný film je fyziologickou ochranou povrchu oka. Pokud nastane porucha, vzniká nemoc zvaná syndrom suchého oka. „Pacienti popisují širokou škálu potíží, například pálení, řezání očí, pocit cizího tělesa, pocity tlaku v očích, mluví i o pocitu unavených očí až mírné bolesti hlavy,“ uvedla primářka očního oddělení Hana Došková. Podle ní si lidé stěžují i na přítomnost bělavého lepkavého hlenu v očních koutcích nebo mezi řasami a také často popisují, že mají stále lehce zarudlé oči.

Syndrom suchého oka v posledních letech trápí podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské podstatnou část populace, podle některých odborných statistik až třetinu. „Během pandemie se s těmito obtížemi setkáváme častěji. Roli hraje například nesprávné nošení roušek nebo respirátorů. Pokud si ochranné pomůcky nenasadíme tak, aby nám těsně doléhaly horním okrajem k nosu a kůži obličeje pod očima, dojde k tomu, že podstatná část vydechovaného vzduchu směřuje na povrch očí,“ řekla Došková. Podle ní teplý vydechovaný vzduch výrazně ovlivní rychlejší odpařování vodnaté složky obsažené v slzném filmu. „Tímto dochází k většímu narušení soudržnosti slzného filmu a rychlejšímu vzniku potíží souvisejících se syndromem suchých očí,“ upozornila Došková.

Na ministerstvu koupil nejdražší respirátory, teď má Vojtěch pod palcem nemocnice v Ústeckém kraji

Roli hraje i častější a delší práce s počítačem. „Pokud dlouhodobě a intenzivně pracujeme na počítači, více se soustředíme na text. Snižujeme frekvenci mrkání, tím rychleji dochází k narušení celistvosti slzného filmu. Navíc současně více zapojujeme ‚zaostřovací mechanismus oka‘ na jednu vzdálenost. I tato okolnost může vést k pocitu únavy a bolesti očí,“ řekla Došková. Při problémech doporučuje vyšetření očním lékařem, oční kapky na bázi umělých slz a pravidlo 20-20-20, tedy po každých 20 minutách práce na počítači se podívat na 20 sekund do vzdálenosti 20 stop, tedy 6,5 metru.

adp/ČTK

7.4.2021
Na Zelném trhu v Brně mohou lidé od pondělí opět nakupovat farmářské produkty. Sezona tam...
6.4.2021
Sedmnáctiletá dívka se v neděli ráno zřítila v Brně z opevnění pod Petrovem, na které...
30.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.3.2021
Řízené vypalování porostů může významně podpořit výskyt vzácných druhů pavouků na stepních lokalitách. Vypalování vytváří...
29.3.2021
Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon díky sekvenování vzorků pacientů s covidem-19 objevila dosud nepopsanou mutaci koronaviru....
25.3.2021
Brno připravilo ke Dni učitelů kampaň jako poděkování pedagogům a rodičům, kteří se v době...
24.3.2021
Brněnské Divadlo Husa na provázku organizuje velikonoční sbírku. Její výtěžek pomůže rodinám v hmotné nouzi...
23.3.2021
Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny budou pokračovat v léčbě pacientů s covidem-19 pomocí...
18.3.2021
Policie v Brně vyšetřuje vraždu muže v jedné z ubytoven v centru města. Obvinili z...
16.3.2021
Masarykova ani Mendelova univerzita v Brně letos nebudou v přijímacím řízení přihlížet k rozsahu maturity....
koronavirus
15.3.2021
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odhalila jihoafrickou mutaci koronaviru u člověka, který se...
Reklama