Nové přírůstky v Moravské galerii: Ikona české módy věnovala své kolekce

Módní návrhářka a oděvní designérka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii v Brně desítky oděvů, bot, paruk, šperků či doplňků. Jde o ucelený průřez jejími kolekcemi od 90. let do současnosti. 

Uměleckoprůmyslové muzeum se po dílčích stavebních úpravách a komplexní obměně expozic znovu otevře na podzim. Zaměří se na design a jeho různé podoby a postupně rozšiřuje své sbírky. Kromě módy dostane prostor také porcelán, sklo, keramika či nové technologie a média pro prezentaci tvorby současných designérů.

„Chtěla jsem Moravské galerii věnovat většinu mých kolekcí, tvorbu od 90. let. Mým snem je spoluvybudovat něco jako ‚muzeum designu a módy’. Myšlenka uzrála při ranní meditaci, zavolala jsem panu řediteli (Janu) Pressovi a řekla jsem mu ‚Doufám, že mi nedáte košem!’ – a nedal,” uvedla Rochová.

Brněnské veletrhy se ruší. Zasáhne to především firmy

Vybrané modely z tvorby Rochové vystaví galerie ve stálé expozici věnované soudobé módě v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Celou její tvorbu pak představí v samostatné retrospektivní výstavě.

Rochová, která získala uznání v Česku i zahraničí, působí v módním průmyslu a oděvní tvorbě od 80. let. Vede Ateliér oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Kreativní návrhy oděvů doplňuje často také obuví či doplňky s vlastním designem.

„Ráda pracuji s klasickými materiály jako je jsou různé druhy hedvábí, vln, směsové materiály, pak je to také kov, sklo, plasty, dráty nebo papír,“ popsala svou práci Rochová. Podle odborníků z galerie její tvorbu charakterizují plastičnost objemu, výrazná struktura povrchu a vazba s prostorem. Galerie získala například kolekce Pocta sklu, Timeless, Doteky nebo společenské róby pro soutěžící Miss ČR.

adp/ČTK

Včera, 13:58
V Brně v Žižkově ulici dnes začaly úpravy brownfieldu, kde je zchátralá bývalá vojenská jídelna,...
Včera, 11:00
Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví...
Včera, 09:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 09:43
Většina brněnských muzeí a galerií se znovu otevře během tohoto týdne, například Diecézní muzeum už...
7.5.2021
Zaměstnanci brněnských prodejen se sportovními potřebami mají v těchto dnech napilno. Zimní brusle nahrazují kolečkovými,...
5.5.2021
Nalezené tělo v řece Svratce v Brně patří pohřešovanému patnáctiletému chlapci, potvrdila policie.. Kriminalisté nyní...
4.5.2021
Brno rozdává takzvané seniorské obálky, pořídilo jich 50 tisíc. Lidé je dostávají v očkovacích centrech,...
3.5.2021
Akce Do práce na kole, která odstartovala 1. května, se letos v Brně účastní přes...
27.4.2021
Přes 250 pacientů dosud využilo poradnu pro poruchy čichu a chuti pro pacienty po nemoci...
26.4.2021
Komplex potravinářských veletrhů SALIMA a veletrhu obalů a tisku EmbaxPrint, které měly na brněnském výstavišti...
23.4.2021
V noci na dnešek někdo postříkal zeď Generálního konzulátu Ruska v Brně kečupem. Policie se...
Reklama