Novinka brněnských popelářů: Plasty bude třídit stroj

Veškeré plasty ze žlutých nádob v Brně putují na dotřiďovací linku, která se nachází v areálu SAKO Brno. Tady se plasty postupně vysypávají na dopravníkový pás, odkud hbité ruce dělníků a dělnic vytahují kusy putující k další recyklaci. Dotřiďování je stále založeno na ručním třídění, a to se má brzy změnit.

Ručně se plasty dotřiďují nejen v Brně, ale také na ostatních místech republiky. Rychlost i kvalitu třídění tak ovlivňuje hlavně lidský faktor. Problematické je taky dodržování přísných hygienických a bezpečnostních pravidel při přímém styku s odpadem.

„Ruční dotřiďovací linka na papír a plast je na hraně svých kapacitních možností. V loňském roce zpracovala šest a půl tisíce tun papíru a čtyři tisíce tun plastu. Ruční dotřiďování již nestačí. Množství navezeného papíru a plastu se každoročně zvyšuje, za posledních pět let v souhrnu o 40 procent,“ uvedl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Ruční třídění plastu v Brně bude brzy minulostí. Firma začne brzy stavět dotřiďovací linku s automatickým provozem. Ta významně zvýší rychlost dotřiďování, technologie zvládne vytřídit až 4,5 tuny odpadu za hodinu.

Drama v brněnském autobuse: po nárazu se zranilo 11 lidí

Automatická dotřiďovací linka umožní efektivně zpracovat sbíraný plast a papír a jako první v republice si poradí i s odpadem uloženým v pytlích, který roztrhne tak, aby na třídící linku postupoval už volně ložený. Optické separátory automaticky vytřídí odpad podle jejich typu, například na PET lahve a nápojové kartony. PETky rozpozná také podle jejich barevnosti.

„Čistota vytříděného materiálu bude přibližně devadesátiprocentní, což je hodnota, na níž dotřiďovací linky, založené na lidském faktoru, prostě nemohou dosáhnout,“ doplňuje Leder.

Linka dále rozdělí odpad na 2D části (sáčky, fólie) a 3D části (kelímky, vaničky, konzervy). Moderní technologie si poradí také s kovy. S účinností minimálně 80 procent zachytí magnetický separátor například konzervy, víčka, plechovky. Výkonný lis s kapacitou 6 tun za hodinu pak slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování.

„Strojové dotřiďování o velké kapacitě podstatně zvýší efektivitu a zajistí nesrovnatelně nižší chybovost během třídění. V čase virové epidemie se navíc ukazuje, že z hlediska možného přenosu infekce bude tento způsob dotřiďování výrazně bezpečnější,“ dodává Leder.

V provozu by automatická linka mohla být už na podzim příštího roku.

Zdroj: TZ SAKO Brno

20.7.2021
Asi dvacetiletý muž se u Brněnské přehrady pokusil znásilnit mladou ženu. Pátrá po něm policie,...
19.7.2021
Ve středu se otevřou další očkovací centra pro očkování proti covidu-19, do kterých mohou lidé...
19.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.7.2021
Nejstarší brněnské kino, tedy Lucerna, se nachází v městské části Žabovřesky na ulici Minská. Kromě...
15.7.2021
Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují méně případů klíšťové encefalitidy. Zaznamenali jich dosud devět oproti...
14.7.2021
Od pondělí 12. července do neděle 18. července mají návštěvníci Kraví hory možnost zhlédnout obří...
13.7.2021
Počet naočkovaných dávek vakcín v Jihomoravském kraji dosáhl koncem minulého týdne jednoho milionu. Jižní Morava...
12.7.2021
Od minulého týdne pohřešuje rodina mladého muže z Brna. Nechal na stole dopis na rozloučenou od té doby...
9.7.2021
Už v sobotu 21. 8. 2021 se dozvíme, kdo je nejsilnější muž Brna. Proběhne již...
29.6.2021
Sérii kytarových koncertů zahájí Noc Flamenca na Biskupském dvoře v Brně 1.8. na níž vystoupí...
26.6.2021
Vedení městské části Brno-střed požaduje po městu regulaci sdílených dopravních prostředků. Koloběžky, kola a skútry...
Reklama