Pandemie dolehla na lidskou psychiku. Více poznamenala ženy

Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví blízkých i stres z nestabilní situace. Zjistili to výzkumníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ve spolupráci s americkou Mayo Clinic.

Do studie se loni na jaře zapojilo při tvrdém lockdownu se zavřenými službami i hranicemi 715 Brňanů. Výsledky ukázaly, že výskyt zvýšeného stresu a depresivních symptomů v porovnání s obdobím před pandemií se zvýšil 1,4 krát až 5,5 krát. Zhoršení se projevilo ve všech věkových skupinách a bylo výraznější u žen,“ uvedl člen výzkumné skupiny Jan Sebastian Novotný.

Ze studie vyplynulo, že i přes srovnatelné zhoršení u všech věkových skupin více duševně strádaly mladší ročníky. „Může to být způsobeno pracovní nebo studijní nejistotou potažmo pak finanční nestabilitou. Zároveň lze u starších věkových skupin předpokládat bohatší životní zkušenosti a snížená očekávání, což rovněž přispívá k obecně vyšší psychické odolnosti,“ uvedla Lipovská.

Čechům na home office se alkohol vymyká z rukou

Jako hlavní rizikové faktory vyvolávající zhoršení psychického zdraví se podle ní ukázaly pocity osamělosti, vnímání nemoci covid-19 jako ohrožující a také například finanční dopady restriktivních opatření, nedostatek pohybu a zhoršení kvality spánku. Naopak jako ochrana se ukázala schopnost udržet si standardní úroveň fungování navzdory nepříznivým okolnostem. „Sledovanému nárůstu výskytu stresu a depresivních symptomů i mnoha identifikovaným rizikovým faktorům lze předcházet, diagnostikovat je a léčit. Je proto nutné na tato zjištění včasně a cíleně reagovat nastavením vhodné psychologické a psychiatrické pomoci tak, aby se snížilo riziko navazující pandemie duševních poruch v populaci,“ upozornil člen výzkumného týmu Jan Sebastian Novotný. Tým z brněnského centra ve studii pokračuje. Jeho cílem je zachytit i dlouhodobé dopady na duševní zdraví Brňanů.

hpl/ČTK

Dnes, 07:00
Podobu žen z období neolitu rekonstruovanou z nalezených lebek a předchozího zkoumání představilo Moravské zemské...
12.6.2021
Brněnští politici se budou zabývat jednáním šéfky magistrátního majetkového odboru Dagmar Baborovské. Podle zjištění Seznam...
11.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
11.6.2021
V Česku je skoro 200 tisíc lidí, kteří jsou ve skutečnosti mnohem bohatší, než si...
9.6.2021
Brno připravilo novou vyhlášku o poplatku za komunální odpad. Základní sazba zůstane ve výši 670...
9.6.2021
Pracoviště odboru azylové a migrační politiky v Brně spadající pod ministerstvo vnitra odbaví více žádostí...
8.6.2021
Na výstavišti v Brně končí záložní nemocnice, která s více než 300 lůžky vznikla loni...
8.6.2021
Zloděj se pokusil v Židenicích dostat do bytu, to se mu ale nepodařilo. Z terasy...
2.6.2021
Rostoucího počtu zhoubných melanomů, tedy nádorů kůže, se obávají dermatologové z brněnské Fakultní nemocnice u...
2.6.2021
Jednadvacetiletý muž bez řidičského průkazu v Brně ukradl autobus, se kterým se srazil s osobním...
1.6.2021
Veškeré plasty ze žlutých nádob v Brně putují na dotřiďovací linku, která se nachází v...
Reklama