Poplatek za komunální odpad zřejmě nezdraží. Zůstane na 670 korunách

Brno připravilo novou vyhlášku o poplatku za komunální odpad. Základní sazba zůstane ve výši 670 korun na osobu a rok. Přibudou ale některé výjimky osvobozené od platby. Naopak mezi poplatníky přibudou právnické osoby vlastníci byt nebo dům, ve kterém není nikdo nahlášený. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) by se to mohlo týkat asi 4 000 právnických osob.

Pokud vyhlášku schválí zastupitelstvo, jak doporučuje městská rada, bude platit od příštího roku. Rada tak zareagovala na změnu příslušné legislativy. Nová vyhláška nahradí tu původní v celém rozsahu. Nový materiál zohledňuje změnu pojmenování poplatku za komunální odpad, zpoplatnění právnických osob jako vlastníků nemovitých věcí, rozšíření osvobození od placení a další. „Ačkoliv se od roku 2016 neustále zvyšuje množství komunálního odpadu města Brna, rozhodli jsme se zachovat současnou výši poplatku. Domníváme se, že zejména dnes, v kritické době, kdy řada občanů čelí ekonomickým potížím, není žádoucí ztěžovat jim život dalšími finančními náklady,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Konec výhod: Břeclav zruší slevy na svoz odpadu

Základní sazba zůstane 670 korun. „Od poplatku jsou osvobozeny děti, které v daném kalendářním roce neoslaví čtyři a více let věku, dále senioři ve věku 70 let a více, lidé mající trvalý pobyt na úřední adrese nebo ti ve výkonu trestu, vyjma domácího vězení,“ vyjmenoval Hladík. Platit nemusí ani poplatníci s trvalým pobytem v Brně, kteří vlastní stavbu pro rekreaci, v níž není hlášena k trvalému pobytu žádná osoba, mimobrněnští vlastníci ale musí platit i za vlastnictví takové stavby. Neplatí ani děti s nařízenou ústavní výchovou, osoby umístěné v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo lidé, kteří jsou umístěni v domovech pro osoby se zdravotním postižením, v domovech pro seniory, v domovech se zvláštním režimem nebo v chráněném bydlení. „Rodiny, které mají více než dvě děti, nemusejí za třetí a další děti platit poplatek, a to za určitých podmínek uvedených ve vyhlášce,“ dodal Hladík.

Zdroj: ČTK

Včera, 07:00
Podobu žen z období neolitu rekonstruovanou z nalezených lebek a předchozího zkoumání představilo Moravské zemské...
12.6.2021
Brněnští politici se budou zabývat jednáním šéfky magistrátního majetkového odboru Dagmar Baborovské. Podle zjištění Seznam...
11.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.6.2021
V Česku je skoro 200 tisíc lidí, kteří jsou ve skutečnosti mnohem bohatší, než si...
9.6.2021
Pracoviště odboru azylové a migrační politiky v Brně spadající pod ministerstvo vnitra odbaví více žádostí...
8.6.2021
Na výstavišti v Brně končí záložní nemocnice, která s více než 300 lůžky vznikla loni...
8.6.2021
Zloděj se pokusil v Židenicích dostat do bytu, to se mu ale nepodařilo. Z terasy...
2.6.2021
Rostoucího počtu zhoubných melanomů, tedy nádorů kůže, se obávají dermatologové z brněnské Fakultní nemocnice u...
2.6.2021
Jednadvacetiletý muž bez řidičského průkazu v Brně ukradl autobus, se kterým se srazil s osobním...
1.6.2021
Veškeré plasty ze žlutých nádob v Brně putují na dotřiďovací linku, která se nachází v...
1.6.2021
Jedenáct lidí se dnes v noci v Brně zranilo při havárii autobusu městské hromadné dopravy,...
Reklama