Poradna pro poruchy čichu je úspěšná. Ozvalo se už 250 pacientů

Přes 250 pacientů dosud využilo poradnu pro poruchy čichu a chuti pro pacienty po nemoci covid-19, kterou loni koncem roku zřídila Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Ztráta čichu je jedním z možných příznaků koronaviru.

Poradna je na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V první fázi funguje on-line, takže lékaři komunikují s pacienty e-mailem. „Na e-mail [email protected] mohou napsat o svých potížích lidé, kteří prodělali nemoc covid-19 a mají i po čtyřech až šesti týdnech po nemoci stále poruchy čichu,“ uvedla Lipovská.

Podle primářky kliniky Pavly Urbánkové elektronicky oslovilo poradnu přes 250 pacientů. „Z toho jsme nakonec k endoskopickým a dalším vyšetřením pozvali přes 60 z nich,“ řekla Urbánková.

Brněnské veletrhy se ruší. Zasáhne to především firmy

Na poradnu se nejčastěji obracejí lidé, kteří ztratili čich úplně nebo téměř úplně. Některým se ale změnilo i vnímání čichových vjemů. „Často je uváděna káva, setkáváme se také se změnou vnímání cigaretového kouře, lidé cítí spáleninu a kouř, i když nemají ve svém okolí žádný zdroj tohoto pachu. Jako velký problém také udávají, že nevnímají své tělesné pachy a nelibě nesou některé umělé vůně typu parfémy, nerozeznají zápach zkaženého jídla a podobně,“ upřesnila Urbánková.

Největší části pacientů se po covidu vrací čich do dvou až tří týdnů. „Další skupině potom do dvou měsíců a zhruba pěti procentům se nevrací čich dlouhodobě nebo jen na velmi nízké úrovni. Bohužel v léčbě ztráty čichu nemají lékaři ORL žádné nové možnosti a veškerá opatření jsou pouze podpůrná,“ uvedla Lipovská. Zmínila například čichový trénink, užívání vitamínů nebo minerálů a podobně. „Například ale pravidelný čichový trénink, který pacienty učíme, má na návrat čichu po covidu poměrně velký vliv. Chce to sice trpělivost, ale výsledky se postupně dostaví,“ dodala Urbánková.

vlb/ČTK

Včera, 13:58
V Brně v Žižkově ulici dnes začaly úpravy brownfieldu, kde je zchátralá bývalá vojenská jídelna,...
Včera, 11:00
Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví...
Včera, 09:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 09:43
Většina brněnských muzeí a galerií se znovu otevře během tohoto týdne, například Diecézní muzeum už...
7.5.2021
Zaměstnanci brněnských prodejen se sportovními potřebami mají v těchto dnech napilno. Zimní brusle nahrazují kolečkovými,...
5.5.2021
Nalezené tělo v řece Svratce v Brně patří pohřešovanému patnáctiletému chlapci, potvrdila policie.. Kriminalisté nyní...
4.5.2021
Brno rozdává takzvané seniorské obálky, pořídilo jich 50 tisíc. Lidé je dostávají v očkovacích centrech,...
3.5.2021
Akce Do práce na kole, která odstartovala 1. května, se letos v Brně účastní přes...
29.4.2021
Módní návrhářka a oděvní designérka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii v Brně desítky oděvů, bot,...
26.4.2021
Komplex potravinářských veletrhů SALIMA a veletrhu obalů a tisku EmbaxPrint, které měly na brněnském výstavišti...
23.4.2021
V noci na dnešek někdo postříkal zeď Generálního konzulátu Ruska v Brně kečupem. Policie se...
Reklama