Rozšíření průmyslové zóny ohrozí vzácné ptáky, varují ornitologové

Rozšířením brněnské průmyslové zóny Černovická terasa podle ornitologů zanikne lokalita, ve které žijí ohrožení ptáci jako vlhy či břehule. V lokalitě napočítali 122 druhů ptáků. Rozšiřování Černovické terasy je v plánu v připravovaném územním plánu města, ornitologové k němu podali námitku.

Černovická terasa na jihu Brna patří podle ornitologů mezi tři ornitologicky nejcennější lokality ve městě. „Vedle Hádů a Holáseckých jezer tu hnízdí nejvíce zvláště chráněných druhů ptáků. Jenže na rozdíl od nich, Černovická terasa není chráněná zákonem, a proto tu podle územního plánu mohou vyrůst další průmyslové haly, což by pro ptáky byla zkáza,“ uvedl předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra.

Lokalita vznikla činností člověka. Lze na ní najít například kulturní stepi či mozaiku biotopů po těžbě v různých fázích vývoje. Ornitologové v ní pozorovali 122 ptačích druhů, z toho 38 ohrožených. Například břehuli říční, vlhu pestrou, bělořita šedého, koroptev polní, kulíka říčního či bramborníčka černohlavého.

Ptačí budku vyrobíte snadno a rychle. Koukněte na návod

Všechny tyto druhy se na území Brna jinde podle ornitologů buď nevyskytují, nebo na Černovické terase mají významné populace a jsou vzácné i v celém širším okolí. Kromě ptáků tu lze najít i ohrožené druhy rostlin, hmyzu, obojživelníků, plazů i savců. Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické se tak jako zástupce veřejnosti zapojila do připomínkování navrhovaných změn územního plánu a podala námitku.

Současnému brněnskému územnímu plánu na konci roku 2022 podle zákona vyprší platnost, Brno proto pracuje na přípravě nového plánu. Projednání s veřejností se konalo loni na jaře. K návrhu nového územního plánu dorazilo víc než 8 200 podání, což je dohromady zhruba 36 tisíc jednotlivých námitek a připomínek. Nyní je potřeba všechny vypořádat a připravit návrh k opakovanému veřejnému projednání, které bude letos.

adp/ČTK

20.7.2021
Asi dvacetiletý muž se u Brněnské přehrady pokusil znásilnit mladou ženu. Pátrá po něm policie,...
19.7.2021
Ve středu se otevřou další očkovací centra pro očkování proti covidu-19, do kterých mohou lidé...
19.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.7.2021
Nejstarší brněnské kino, tedy Lucerna, se nachází v městské části Žabovřesky na ulici Minská. Kromě...
15.7.2021
Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují méně případů klíšťové encefalitidy. Zaznamenali jich dosud devět oproti...
14.7.2021
Od pondělí 12. července do neděle 18. července mají návštěvníci Kraví hory možnost zhlédnout obří...
13.7.2021
Počet naočkovaných dávek vakcín v Jihomoravském kraji dosáhl koncem minulého týdne jednoho milionu. Jižní Morava...
12.7.2021
Od minulého týdne pohřešuje rodina mladého muže z Brna. Nechal na stole dopis na rozloučenou od té doby...
9.7.2021
Už v sobotu 21. 8. 2021 se dozvíme, kdo je nejsilnější muž Brna. Proběhne již...
29.6.2021
Sérii kytarových koncertů zahájí Noc Flamenca na Biskupském dvoře v Brně 1.8. na níž vystoupí...
26.6.2021
Vedení městské části Brno-střed požaduje po městu regulaci sdílených dopravních prostředků. Koloběžky, kola a skútry...
Reklama