Seniorské obálky zachraňují životy. Brno jich rozdalo dalších 50 tisíc

Brno rozdává takzvané seniorské obálky, pořídilo jich 50 tisíc. Lidé je dostávají v očkovacích centrech, k dispozici jsou i na magistrátu. Projekt seniorské obálky funguje tři roky.

Spočívá v tom, že lidé informace o svém zdraví mají v bytě v obálce umístěné třeba na dveřích nebo na lednici, kde jsou ihned k dispozici záchranářům pro případ náhlého zásahu. Město nyní zavádí i menší verze, kterou mohou lidé nosit v kapse kabátu nebo v peněžence.

„Město Brno nově pořídilo 50 tisíc malých i velkých seniorských obálek. Formulář prošel změnami, nově je možnost vyplnit údaje o očkování, změnila se grafika a přibyla nová kapesní verze, která může být zdravotníkům užitečná při úrazech nebo jiných zdravotních komplikacích přímo na ulicích. Rozhodli jsme se, že 35 tisíc obálek budeme distribuovat lidem v očkovacích centrech. Zbývající počet máme volně k dispozici na Odboru zdraví na Dominikánském náměstí 3,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Smyslem seniorské obálky je to, aby záchranářská posádka dostala co nejrychleji informace o zdravotním stavu pacienta, což jí usnadní poskytnutí přednemocniční neodkladné péče. Může obsahovat informace o nemocích, lécích nebo alergiích seniora, ale také kontakty na jeho blízké. Nově se do formuláře vypisují i informace o očkování. Nová miniverze obálky se pak díky rozměrům necelých osm krát deset centimetrů vejde do peněženky nebo kapsy.

Do práce na kole? O výzvu je v Brně obrovský zájem

Kapesní verze obálek se rozhodla pořídit i městské část Brno-střed. „Oceňuji, že Brno distribuuje obálky v očkovacích centrech, kde se mohou dostat k co nejvíce lidem, kterým pak mohou v kritické chvilce významně posloužit. Nyní míří 20 tisíc kusů do očkovacího centra na Výstavišti, 10 tisíc do Vojenské nemocnice a 5000 do Fakultní nemocnice u sv. Anny. Jako městská část Brno-střed jsme pořídili 1 000 kapesních verzí obálek. Velké obálky máme také ještě v zásobě, pořizovali jsme je zhruba před rokem. Obě verze si mohou občané vyzvednout na Miniúřadě Brno-střed v ulici Dominikánská 2,“ uvedla radní pro sociální a zdravotní oblast městské části Brno-střed Marie Jílková (KDU-ČSL).

Seniorská obálka, nebo také I.C.E. karta, je společným projektem Záchranné služby, ministerstva práce a sociálních věcí, krajů a obcí a je určená především seniorům. Pomoci ale může každému bez ohledu na věk, především lidem s chronickým onemocněním nebo lidem žijícím osaměle.

vlb/ČTK

Včera, 19:31
Města a obce mohou soutěžit o to, které z nich letos vysadí takzvanou Alej svobody....
Včera, 19:28
Dvorana Divadla Husa na provázku ožije díky přehlídce provázek.open.
17.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
17.5.2021
Zkušená 195 cm vysoká podkošová opora se po 7 letech vrací zpět do brněnských Žabin....
chvalkovičky
15.5.2021
Krajina kolem Kyjova v Jihomoravském kraji svými terénními vlnami připomíná italské Toskánsko.
14.5.2021
Muž v Brně podle policie vyráběl drogy, nákupy patřičných chemikálií vykazoval v účetnictví asijského bistra,...
14.5.2021
Žena nastoupila do výkonu trestu odnětí svobody jako těhotná, ve vězení potratila. Podle zástupkyně veřejného...
13.5.2021
Tým brněnských neurovědců přišel s metodou, jak zlepšit poruchu řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou....
12.5.2021
Muž podle státního zastupitelství nezákonně šířil na internetu filmy a jiná díla, škoda je vyčíslena...
10.5.2021
V Brně v Žižkově ulici dnes začaly úpravy brownfieldu, kde je zchátralá bývalá vojenská jídelna,...
10.5.2021
Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví...
Reklama