Strážmistr Zahálka. Jeho představitel nebyl ani zdaleka muž jediné role

Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl poměrně obsazovaným hercem a to už od svého mládí. Většina diváků ho má přesto zafixovaného právě jako svérázného četnického strážmistra.

Erik Pardus se narodil 2. února 1957 v Uherském Hradišti. Po dokončení brněnské JAMU nastoupil v roce 1982 do Divadla bratří Mrštíků. Ve filmu ale působil už od roku 1969, kdy si zahrál ve filmu Mlčení mužů. Zajímavá příhoda se traduje k jeho účinkování ve filmovém zpracování Babičky, režiséra Moskalyka z roku 1971. Erik Pardus, tehdy čtrnáctiletý chlapec, řekl v jednom záběru větu: „Co jsem ti říkal, babička nepřijede.“ Ovšem řekl to s absolutním brněnským přízvukem. Moskalyk proto nechal na půl hodiny zastavit natáčení a řekl: „Naučte ho někdo česky.“. Po půl hodině sjeli nový záběr, který byl sice lepší, ale pořád byla slyšet Pardusova brněnština. Moskalyk se potom zamyslel a řekl: „No co, babička bude z Brna.“

Pardus byl nezapomenutelným hercem, hrál ve více jak padesáti filmech či seriálech, desítky rolí ztvárnil v divadle, byl také hostem pořadů jako například O poklad Anežky České, Banánové rybičky nebo 3+1 s Miroslavem Donutilem a další. Pro hlavní role si jej však filmoví režiséři nevybírali. O to více příležitostí dostával v brněnském rozhlase, dabingu nebo televizních inscenacích. Osudových rolí se ale dočkal až na sklonku svého života.

Herecká kolegyně Vlasty Buriana. Zabil velkou herečku malých rolí alkohol?

Byl to režisér Moskalyk, který mu dal na přelomu osmdesátých a devadesátých let šanci, nejprve v seriálu Dobrodružství kriminalistiky a pak v nezapomenutelných Četnických humoreskách. Svérázný strážmistr Zahálka mu přinesl pravděpodobně největší slávu u tehdejšího publika. Nebyl ale jen hercem této „jediné“ role. Za své herectví se krátce před svou smrtí dočkal několika ocenění. Za postavu cara Pavla I. obdržel v roce 2007 Cenu Thálie za nejlepší mužský herecký výkon v činohře a Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon rok. Za Arthura Kirsche pak získal Cenu Kolegia revue Dokořán, Cenu ankety Křídla za nejpopulárnějšího herce, obě rovněž v roce 2007, a o rok později ještě Cenu za mimořádný herecký výkon na festivalu České divadlo.

Erik Pardus zemřel na rakovinu plic 10. května 2011 v brněnské nemocnici. Jeho manželka, herečka Eva Gorčicová, se kterou měl syna Jana, zemřela o čtyři roky později. Těsně před smrtí ještě začal zkoušet postavu Sancheze ve hře Měsíční kámen, tu už ovšem zahrát nestihl.

Včera, 07:45
Brněnští politici se budou zabývat jednáním šéfky magistrátního majetkového odboru Dagmar Baborovské. Podle zjištění Seznam...
11.6.2021
V Česku je skoro 200 tisíc lidí, kteří jsou ve skutečnosti mnohem bohatší, než si...
9.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
9.6.2021
Brno připravilo novou vyhlášku o poplatku za komunální odpad. Základní sazba zůstane ve výši 670...
9.6.2021
Pracoviště odboru azylové a migrační politiky v Brně spadající pod ministerstvo vnitra odbaví více žádostí...
8.6.2021
Na výstavišti v Brně končí záložní nemocnice, která s více než 300 lůžky vznikla loni...
8.6.2021
Zloděj se pokusil v Židenicích dostat do bytu, to se mu ale nepodařilo. Z terasy...
2.6.2021
Rostoucího počtu zhoubných melanomů, tedy nádorů kůže, se obávají dermatologové z brněnské Fakultní nemocnice u...
2.6.2021
Jednadvacetiletý muž bez řidičského průkazu v Brně ukradl autobus, se kterým se srazil s osobním...
1.6.2021
Veškeré plasty ze žlutých nádob v Brně putují na dotřiďovací linku, která se nachází v...
1.6.2021
Jedenáct lidí se dnes v noci v Brně zranilo při havárii autobusu městské hromadné dopravy,...
Reklama