Bruncvík a sv. Gerasim. Před jejich lvy by se leckdo měl stydět i dnes

Další fotky

Gerasim Jordánský, mnich a opat žil v 5. století n. l. v provincii Lykie v jižní části Malé Asie, Bruncvíkův příběh klademe kamsi do raného středověku. I když jeden byl svatý a druhý rytíř, jejich lvi, věrní průvodci, mají nečekaně mnoho společného.

Gerasim Jordánský pocházel z bohaté rodiny, ale už v mládí opustil přepychový život a světské záležitosti, aby se stal mnichem. Odešel do egyptské pouště nedaleko Théby, aby se tam stal poustevníkem, později se znovu vrátil do své rodné Lykie. Asi v polovině 5. století přišel Svatý Gerasim do Palestiny a usadil se na poušti poblíž řeky Jordán. Tam nedaleko Jericha založil klášter a stal se známým svým spravedlivým životem plným askeze a modliteb. Je považován také za účastníka čtvrtého ekumenického koncilu v Chalcedonu v roce 451. Zemřel v roce 475 (nebo 451) a východní pravoslavná církev slaví jeho svátek 4. března a římskokatolická církev 5. března.

Pohladit si lva a splnit si tak sen. Ne vždycky se to povede

O svatém Gerasimovi Jordánském se vypravuje legenda, že jednoho dne, když šel podél svatého Jordánu, uviděl lva, který bolestně naříkal a nemohl se postavit na jednu nohu. Měl v ní zabodnutý trh a rána se podebírala. Stařec mu trn z tlapy vytáhl, ránu vyčistil, obvázal ji a chtěl dál jít svou cestou. Avšak lev, když se mu tak ulevilo, svého dobrodince nechtěl opustit, nýbrž ho po většinu času doprovázel, kamkoli šel, jako věrný pes, takže se tomu Gerasim velmi podivoval.

Joy a lvice Elsa. Jak to bylo doopravdy

Když Gerasim zemřel a byl pohřben, lev u něj zrovna nebyl. Za nějakou dobu se vrátil a hledal svého dobrodince. Ani si nevšiml předloženého žrádla, nýbrž žalostným naříkáním dával najevo, že se mu stýská a touží po svém příteli. Opat tedy zavedl lva ke hrobu sv. Gerasima, poklekl tam, modlil se a plakal. Když to lev viděl, pochopil a také dával najevo svou bolest a truchlil. Od hrobu pak už neodešel, nýbrž u něj ulehl a tam i skonal.

Tolik vypravuje legenda, která je napsána i k našemu zahanbení. Jsme-li nevděční – a kdo z nás by mohl říci, že nikdy nevděčný nebyl – snižujeme se tak pod nerozumnou tvář.

FOTO: Bruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev

Bruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - pověst, legenda, svatý, lev – Gerasimus_of_JordanBruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - pověst, legenda, lev – BruncvíkBruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - lev, ochočený, mazlík Kevin_Richardson_with_lionsBruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - pověst, legenda, Arábie  – Having_balanced_my_cargo_exactlyBruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - pověst, legenda, lev – Bruncvík – kopie
Další fotky
Bruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - pověst, legenda, svatý, lev – P1bb8q40jctissu015pj1rrepan3Bruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - pověst, legenda, svatý, lev – P1bb8q40jctissu015pj1rrepan3Bruncvík, sv. Gerasim a ochočený lev - lev – 800px-Lion-1

Podobný motiv zpracovává dnes u nás zřejmě známější legenda o Bruncvíkovi, podle níž rytíř Bruncvík pomohl lvovi v jeho boji se saní a vděčný lid ho potom všude doprovázel. V různých podobách se potom motiv objevuje i v legendách v Německu, Holandsku, Dánsku, Švédsku, Maďarsku a Rusku. Patrně však pochází z francouzské pověsti o rytíři Yvainovi, kde by se zřejmě daly vystopovat i arabské prvky, soudě podle společných motivů pověsti o Bruncvíkovi a o námořníkovi Sindibádovi.

Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Policie_ilustrační foto
Včera, 10:00
V současné době se velmi rozšířil nový typ internetového podvodu, který může přijít běžného facebookového...
Včera, 08:57
Stávající ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg napsali...
Včera, 08:21
I když Češi začali chovat králíky až od 19. století, před padesáti lety byste našli...
28.5.2020
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
28.5.2020
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
28.5.2020
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Reklama