25℃
Dnes je 26. duben , svátek má Oto

Budeme na svátek sv. Martina opět „martínkovat“? Nebo raději pomůžeme potřebným? Již tuto sobotu!

Další fotky

O oblibě sv. Martina svědčí to, že ve Francii se pyšní jeho jménem skoro 500 městeček a přes 3600 farních kostelů. Tento světec je spojen s kultem setkání rodiny a přátel u jídla – martinské husy a moučníku – martinských rohlíčků (rohlíků). V minulosti bývala tato husa poslední pečení před adventním půstem, který trval šest týdnů.

Reklama

Podle barvy peří husy se usuzovalo, jaká bude zima – Jestliže peří bylo bílé, tak sněživá zima, pokud ne, tak blátivá – což už dnes nemůžeme předpovědět, neboť drtivá většina z nás kupuje husy bez peří nebo jen rozporcované v obchodech. Také se předpovídalo podle hrudní kosti – Je-li kobylka z husy o Martině zabité bílá, tuhá zima zavítá.

Za Svatomartinskými světýlky do zámeckého parku v Hořovicích

Předpovídání počasí

Svátek sv. Martina 11. listopadu býval významným dnem. V koloběhu ročního života na venkově končily podzimní práce a zima se svými průvodci se již připravovala vtrhnout do vesnice. Proto se i k tomuto svatému vztahují pranostiky, zvláště ve vztahu zemědělství – počasí:

  • Po sv. Martině, zima nežertuje, přichází sníh i mráz kvaltem.
  • Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
  • Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá.
  • Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet.
  • Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima.
  • O Martině po ledu – o Vánocích po blátě.
  • Na svatého Martina bývá dobrá peřina.
  • Chodí-li husa o Martině po ledě, bude chodit o vánocích po blátě.
  • Martinův led, bude vodou hned.

Období obžerství začíná: Radost Martina je husa a džbán vína. Kam vyrazit na Svatomartinské slavnosti?

Nejznámější pranostika o Martinovi na bílém koni už přestává být aktuální, protože sněžit začíná až později v prosinci a některý rok takřka ne. Tato pranostika se objevila asi před 150 lety, kdy v Evropě převládalo chladnější období, ale od 19. st. se klima otepluje. Musíme si uvědomit, že naše republika je dosti výškově rozdílná a tak na dvou různých místech může být i opačné počasí. A tak je to i s pranostikami.

Považujete se za chudé? Ve skutečnosti jste bohatí, říká statistika. Jak je to možné?

„Svěcení Martínka“

Také naši předkové „světili Martínka“ – užívali si pověstného hodování a následující rčení vyjadřuje potupnou urážku – Kdo Martínka zhusta světí, statek dýmem mu vyletí.

Kromě husy byly také „svatomartinské rohlíčky“, v podobě podkovy, obvyklým jídlem.

A pohled na pečenou husu u přítomných vyvolával nadsázku – „O sv. Martině husa nejpěkněji zpívá.“

Tip na dnešek: Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce

Soucit a pomoc

Sv. Martin jedné studené noci uviděl u městské brány v Amiens spoře oblečeného žebráka. Protože u sebe neměl ani jídlo, ani peníze, rozetnul mečem svůj důstojnický plášť a polovinu mu daroval. My v dnešní době nenosíme s sebou meč a nemůžeme se proto okamžitě a na místě o část svého oblečení rozdělit s potřebnými. Můžeme ale přebytečné šatstvo darovat organizacím, které ho potřebným lidem předají. Když jdeme na nákup, máme s sebou, na rozdíl od sv. Martina, peníze. V sobotu 10. listopadu proběhne ve více než 660 prodejnách v ČR charitativní akce – Národní potravinová sbírka. Můžeme tak zakoupením trvanlivých potravin a drogistického zboží dle seznamu a odevzdáním na určeném místě za pokladnou pomoci lidem, jejichž životní situace je natolik tíživá, že si nemohou zajistit základní potraviny vlastními silami. Mohli bychom jim tak alespoň zčásti umožnit „světit Martínka“.

FOTO: Svatý Martin

Svatý Martin - cs.wikipedia.orgSvatý Martin - zlinsky.denik.czSvatý Martin - Sv. martin – luberon.frSvatý Martin - A24292.jpgSvatý Martin - sv. Martin – havirskypruvod.cz
Další fotky
Svatý Martin - NovinyVMSvatý Martin - P1190410Svatý Martin - sv. Martin Statenice 2017Svatý Martin - Alfred_Rethel_-_Der_heilige_Martin_(1836) – voetnootjes.blogspot.comSvatý Martin - bz-berlin.deSvatý Martin - sv. MartinSvatý Martin - ostrava.caritas.czSvatý Martin - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERASvatý Martin - svatý Martin husí paštika

A to „martínkování“? Už dávné zprávy z Čech i z ciziny se shodují na tom, že se na Martina staří scházívali, hodovali a korunou hodokvasu bývala martinská husa. Pro naše předky „Martínek“ znamenal cosi jako kvasovník (hodovník) a prostopášník. Kdo často „martínkoval“, dospěl do Nuzic a Chudobiců.

 

Před 1 hodinou
Ano, půvab té ženy bere dech, doslova. Není to klasická filmová hvězda, která přezářila oblohu...
Před 1 hodinou
Hrad Houska by měl být cílem pouze pro zdatné výletníky. Pokud nemáte auto, které můžete...
Včera, 18:30
Strom jako symbol života a plynutí času… Květinová výstava Flora Olomouc zve ve dnech 25....
Včera, 17:30
Komunikace je v rodině velký oříšek. Některé rodiny to zvládají lépe, jiné hůř. Každá rodina...
Včera, 16:27
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Včera, 16:00
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Včera, 14:00
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Včera, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Včera, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Včera, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Reklama