Budoucí řemeslníci opravili v Mikulčicích střechu vodárny poničenou tornádem

27.10.2021
Jan Štoll

Žáci Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy pomohli v Mikulčicích na Hodonínsku s opravou střechy vodárny, kterou poničilo červnové tornádo. V Mikulčicích budou pomáhat celý školní rok.

Studenti řemesel odjeli do Mikulčic na začátku října. Působila tam vždy skupina 10 až 15 lidí, ve které se střídali žáci i s několika mistry. „Domluvili jsme se s nimi, že spravíme objekt vodárny. Je tam celá nová sedlová střecha. Stavební materiál jsme měli, a když něco chybělo, zajistila to škola,“ uvedl mikulčický starosta Josef Dvořáček.

Podle něj se podařilo dostat objekt pod střechu a dodělávají se ještě nějaké práce. Vodárna dříve sloužila pro úpravu vody v Mikulčicích. Několik lež už ale vodu neupravuje kvůli tomu, že ve vrtu byla závadná voda. Objekt tak slouží pouze jako dílna. Obec se ale podle Dvořáčka snaží vyhloubit nový vrt, aby z něj opět mohla brát vodu.

„Bosonožská střední škola a obec se domluvily, že žáci budou v Mikulčicích pomáhat celý školní rok. Jsem na ně hrdý. Je to skvělá reklama na studium řemeslných oborů,“ řekl hejtman Jan Grolich.

„Počítáme s jejich výpomocí při opravě Muzea Fanoša Mikuleckého. Součástí objektu je unikátní stavba – bývalá sušárna tabáku, kterou tornádo posunulo na jedné straně o více než čtvrt metru. Budou se podílet i na realizaci nové střechy na dětské klubovně, kde už sice máme vysoutěženou stavební firmu, ale co postaví žáci, to si firma nebude účtovat,“ dodal starosta Dvořáček.

Do Mikulčic odjeli pokrývači, zedníci, klempíři a tesaři převážně z třetích ročníků. Garant centra a ředitel bosonožské školy Jiří Košťál uvedl, že škola považuje výjezd za nesmírně důležitou součást vzdělávacího procesu. „Naším cílem je zejména připravit řemeslníky v oblasti stavebnictví, kteří umí a chtějí přiložit ruce k dílu všude tam, kde je to třeba,“ uvedl dříve Košťál. „Teď se soustředíme na opravu 400 metrů dlouhé pobořené hřbitovní zdi, kde nám pomáhají i žáci z pražské Akademie řemesel,“ dodal Košťál.

Centrum odborného vzdělávání pro stavebnictví Jihomoravského kraje klade důraz na výuku odborných předmětů a odborného výcviku v nadstandardně vybavených pracovištích na vybraných školách centra s cílem připravit absolventy pro trh práce v co nejvyšší odborné kvalitě. Pracoviště jsou k dispozici i ostatním členským školám centra a dalším zájemcům.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte