• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Buďte superhrdinové. Darujte krev

  13.10.2022
  Simona Knotková

  Dárcovství krve chce podpořit nová kampaň Hrdina je v každém z nás, kterou spustila příbramská nemocnice. K projektu, jehož tváří je fotbalista Jan Koller, se připojily i ostatní krajské nemocnice. Cílem je projevit uznání všem dosavadním dárcům krve a zároveň k dárcovství přimět další zájemce včetně mladých lidí, řekl novinářům autor kampaně a mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

  Kampaň je založena na myšlence, že hrdinou se může stát úplně každý. Nepotřebuje k tomu žádné superschopnosti, jen zdraví a ochotu darovat krev, čímž může zachránit zdraví a životy druhých. Kampaň má jednotný vizuální styl a webové stránky a její součástí je videoklip kapely Pro tebe, v němž kromě hudebníků účinkuje i Koller. Bývalý fotbalový útočník a reprezentant při úterní premiéře videoklipu v příbramském kině uvedl, že i on měl jako dítě své hrdiny a vzory, například apačského náčelníka Vinnetoua, a že podobné projekty vždy rád podpoří.

  Příbramská nemocnice by podle primářky hematologicko-transfuzního oddělení Magdy Nohejlové potřebovala zvýšit počet dárců zhruba o 20 až 30 procent. „Staří dárci nám ubývají a mladých nám nepřichází tolik, kolik bychom potřebovali,“ uvedla. Nemocnice má podle ní v databázi přes 2000 dárců, ale například za loňský rok jich darovalo krev necelých 1800. Někteří však přicházejí za rok víckrát, ročně nemocnice eviduje přes 4000 dárcovských odběrů.

  Současná medicína je podle Nohejlové na vysoké úrovni a dokáže vyléčit spoustu nemocí, na druhé straně přibývá pacientů, jejichž léčba je náročná na podávání krve. „Nemusejí to být pouze pacienti po úrazech, rodičky, je to i mnoho onkologických pacientů. Takže spotřeba krve neustále stoupá,“ upozornila Nohejlová.

  Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) věří, že kromě krajských zařízení se ke kampani přidají i ostatní nemocnice v regionu. V celém Česku je nyní čtvrt milionu registrovaných dárců. Podle odborníků by bylo třeba mít celkem alespoň 300 tisíc dárců a ročně 35 tisíc prvodárců, aby se pokryl přirozený úbytek a posílil celkový počet dárců. Středočeský kraj se podle Pavlíka nevymyká celostátnímu průměru. Komplikací bylo podle něj období pandemie koronaviru, kdy se řada dárců bála chodit na odběry. Situace se již zlepšila, byť z hlediska počtu odběrů stále není taková jako před covidem, dodal radní.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte