• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Budvar se kvůli vánočnímu pivu ke stávce nepřidal

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Budějovický Budvar teď zažívá jeden z výrobních vrcholů roku, proto se k pondělní stávce nepřipojil. Zájemci si tam vzali symbolicky žluté pásky na ruku, natočí video.

  Jeden z největších protestů v kraji bude v pondělí ve strakonické firmě ČZ, řekla Pavlína Jirková z odborového svazu Kovo. Firma zastaví v poledne výrobu na deset minut. Největší dopravci se ke stávce nepřidali vůbec jako GW Jihotrans nebo jen symbolicky jako řidiči ČSAD Autobusy České Budějovice nebo budějovického dopravního podniku.

  „Nechceme, aby trpěl zaměstnavatel, je to namířené proti vládnímu konsolidačnímu balíčku. Stávka nás zastihla v nejhorším čase. Teď vaříme vánoční pivo, expedujeme, je tam peak (vrchol). Máme (teď) nejvíc lidí na logistice, v distribuci piva, řidiče. Do toho se spousta odběratelů předzásobuje na nový rok. Kdybychom šli do stávky, tak přestáváme nakládat pivo. Kdybychom naložili autobus odborářů a jeli do Prahy, zase tady zastavujeme výrobu, což nechceme, protože nechceme poškodit zaměstnavatele a zákazníky,“ řekl v pondělí předseda odborů v Budvaru Jaroslav Berka.

  Mezi zhruba 670 zaměstnanci Budvaru je asi 150 odborářů. Vzali si na ruce žluté pásky, mají placky, natočí video zdravici. Mzdy v národním podniku vzrostly mimořádně od 1. listopadu, a to v průměru o šest procent. Znovu by měly stoupnout od 1. dubna, řekl Berka v pondělí ráno, kdy začal v ČR odborářský den protestů proti krokům vlády. V řadě firem, škol či úřadů se stávkuje.

  Jeden z největších protestů na jihu Čech bude ve strakonické ČZ. Zastaví výrobu na deset minut. Protest, na němž se odboráři dohodli s majiteli firmy, začne v poledne sirénou. „Poté bude následovat proslov na pět minut, kde vyjádříme nesouhlas s konsolidačním balíčkem, který se dotkne i zaměstnavatele z hlediska energií. Poté vystoupí představitelé vedení společnosti s prohlášením. Protest bude tak desetiminutový, kdy se zastaví činnosti, kde je to technologicky možné: slévárna hliníku, litiny, nástrojárna, divize Turbo, Auto a Řetězy,“ řekl odborář Zdeněk Blatský.

  Některé firmy zajistily hlídání dětí pro zaměstnance. Patří k nim jaderná elektrárna Temelín. „Chápeme, že pro některé rodiče může být odpadlé vyučování komplikace. Proto jsme se rozhodli jim pomoci se zajištěním hlídání. Dvanáct dětí tak stráví den v našem infocentru, kde jim průvodkyně připraví zajímavý program jako hry, pohádku, virtuální prohlídku nebo setkání s našimi hasiči,“ sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. Hlídání dětí zajišťuje ČEZ již několik let i o letních prázdninách, kdy mají zaměstnanci při odstávkách omezené možnosti čerpat dovolenou.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte