24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Bulhaři za druhé světové zachránili tisíce Židů před smrtí v koncentráku. Nacistům je jako jediní nedarovali

Další fotky

Za druhé světové se bulharské carství v roce 1943 úplně nesmyslně přidalo na stranu německých nacistů. Pak měli Bulhaři poslat na 48 tisíc svých židovských obyvatel na jistou smrt. Už na ně čekaly vlakové soupravy a flotily lodí. Bulhaři je ale nikam neposlali, a to ještě dlouho před tím, než bylo jasné, že je Německo poraženo. Kdo jim poskytl nezištnou pomoc a nenechal je zemřít v koncentráku?

Reklama

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Spekulovalo se o tom, že za čin pomoci a velkorysosti mohla komunistická strana, pravoslavná církev, nebo bulharská občanská společnost. Za záchrannou akcí bulharských Židů stál ve skutečnosti v březnu roku 1943 Iako Baruch, funkcionář funkcionář sociální demokracie z Kjustendilu, který vyburcoval místopředsedu Národního shromáždění Dimităra Peševa.

Díky němu pak vznikla široká opoziční fronta proti deportacím, ve které se dočasně spojili legální i nelegální opozice, pravoslavná církev, občanské sdružení i jednotliví občané.

FOTO: Výstava o Židech ve Skleňáku

Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (4)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (6)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (11)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (10)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (8)
Další fotky
Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (7)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (3)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (2)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (1)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (5)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (9)

Hitlerovi v Bulharsku neskočili na lep

Kvůli odporu veřejnosti a také kvůli obratu vojenské situace se bulharská vláda v květnu roku 1943 usnesla, že práceschopní Židé zařadí do pracovních útvarů a Židé ze Sofie vystěhují na venkov.

Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi. Znáte jeho tragický osud?

Hitlerovi se nepodvolil ani car Boris III. V deportacích se už pak dál nepokračovalo, a tak se bulharští Židé stali vedle dánských a finských jedinou židovskou komunitou v Evropě, která válku přežila.

Na druhou stranu ale i tak bulharská vláda poslala na smrt víc než 11 tisíc Židů z Makedonie, Thrákie a západních oblastí. V deklaraci se k této stránce židovské otázky ve válečném Bulharsku objevila formulace, že „území byla pod německou nacistickou správou…bulharské úřady neměly možnost, jak deportace těchto Židů zastavit“.

O trampingu i přírodě na jihu od hlavního města se dozvíte v Jílovém u Prahy

„Jasně odsuzujeme všechny druhy xenofobie, antisemitismu a náboženské i etnické nesnášenlivosti a připojujeme se k jejich světové opozici. Bulharská společnost, zvláště mladá generace, má právo být na záchranu bulharských Židů pyšná,“ píše se v deklaraci.

Po roce 1948 bulharské úřady dovolily 45 tisícům Židů, aby emigrovali do Izraele. Židovská komunita se tak v Bulharsku výrazně zmenšila.

Na Florenci se můžete přenést v čase – mezi Pražany za první světové války

Bulharský car Boris III. byl posmrtně oceněn za to, že i přes nátlak Hitlera bulharské Židy nacistům nevydal. Cenu za ceremonii zorganizované Chebadem převzal jeho syn, torontský bankéř Hermann Leiningen.

Před 1 hodinou
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Před 3 hodinami
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Včera, 11:30
Naše chování je do značné míry motivováno tím, že se snažíme něco dokázat. Často to...
Včera, 10:00
Tuto svou absurdní biologickou „teorii živé hmoty“ dokázala sovětská bioložka Olga Borisovna Lepešinská (18. srpna...
Včera, 08:00
Dorty, které si dnes s chutí dávám v každé dobré cukrárně v kterémkoliv evropském městě,...
17.8.2019
V roce 1974 dva italští lékaři Arpad Fischer a jeho syn Giorgio vyvinuli metodu odstraňování...
Reklama