Bunkr pro zemědělský poklad. Kde jsou semínka v bezpečí

Další fotky

Jako jedno z nejbezpečnějších míst na světě byly vyhodnoceny ostrovy Špicberky za polárním kruhem, v Severním ledovém oceánu. Archivují a chrání se zde semena nejdůležitějších světových zemědělských plodin.

Při budování odolného „bunkru“ tady celý rok hloubili 150 metrů dlouhou sérii místností a hal. Trezor dostal pojmenování „Globální semenná banka“, ale místní lidé jej nazývají „Kryt proti konci světa“.

Konec světa, který nenastal. Záhadný mayský kalendář se mýlil

Ve skalním masivu zde vznikl v podstatě skutečně nezničitelný bunkr, neboť Špicberky jsou tektonicky velice klidná oblast, nehrozí zde žádné zemětřesení ani sopečný výbuch. Podle tvrzení inženýrů by tento kryt přežil i zásah atomovou bombou. Více než 90 metrů dlouhý vstupní koridor je vyztužen a izolován od okolních vlivů, aby dovnitř nepronikla vlhkost z tajícího ledu. Celý ostrov je navíc demilitarizovanou zónou. Podle Špicberské dohody z 9. února 1920 musí toto území demilitarizovanou zónou i zůstat. Na základě této dohody jsou Špicberky pod přímou suverenitou Norska a podle zákona ze 17. června 1925 rovněž částí Norského království.

Je zde uchováváno 800 000 semen od přibližně pěti tisíc plodin, celková kapacita trezoru je však až 4,5 milionu semen. Semínka sem posílají instituce z celého světa. V bezpečí jsou zde ukryta i semínka české pšenice, rovněž český ječmen a oves.

Několik pater pod zemí s výzbrojí, sbírkou plynových masek a fotografiemi. Navštivte protiatomový bunkr Bezovka

Každý vzorek semen je tu důkladně uzavřen do zkumavky nebo do nepromokavého sáčku a označen. Následně je uložen do speciálně vyztužené skladové police. Takto chráněná semena zde prý vydrží stovky až tisíce let v použitelném stavu.

Nemusíme však čekat tak dlouho, praktického využití se zemědělská pokladnice dočkala již během války v Sýrii, kdy byla zničena tamní semenná banka se vzácnými odrůdami schopnými růst v horkém a suchém prostředí. Jednalo se o velmi důležité druhy z hlediska rozvoje pouštního zemědělství. Syrští vědci naštěstí v roce 2014 poslali přibližně 80 % vzorků svých plodin na Špicberky…

Na střeše zemědělského muzea v Praze je pole s 21 plodinami

Jak vidíme, zálohovat je skutečně důležité, a to nejen zemědělské plodiny. Nejinak je tomu samozřejmě také v případě dat. I ta zamíří na Špicberky. Místo pevných disků nebo flash disků zde můžeme najít dlouhé role filmu. Lze to považovat za krok zpět, do minulosti, ale tato „filmová“ technologie 20. století je klíčová pro zachování informací do budoucna.

V Praze se může do krytů v případě války schovat necelý půl milion obyvatel

Při přenášení dat na filmy inženýři dbají na to, aby byla čitelná i za několik set let. Vymysleli k tomu specifický způsob kódovaného záznamu, který lze v budoucnu kdykoliv rozklíčovat pomocí jednoduchého postupu.

FOTO: Trezor světa

Trezor světa - Vstup do úložištěTrezor světa - Chodba k úložištiTrezor světa - JečmenTrezor světa - OvesTrezor světa - Špicberky
Další fotky
Trezor světa - PšeniceTrezor světa - Umístění vzorků v boxech uvnitř hory

Filmy uchovávané v krabicích budou pečlivě katalogizovány a k dispozici tu samozřejmě bude i příslušná čtečka. Na filmech uložených ve speciálních boxech se data dají uchovávat prý až tisíc let.

Včera, 17:30
Jméno Sofia Villani Scicolone většině z nás nic neřekne. Není divu, italská herečka a modelka...
Včera, 16:00
Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě...
Včera, 15:11
„Obrazy Karla Černého jsou pro mne dramatem, zřetelně členěným ve tři jednání, ve tři citové...
Včera, 14:00
Kájovi Saudkovi, vlastním jménem Karel Saudek (1935 – 2015), bratru fotografa Jana Saudka se splnil...
Včera, 11:30
Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek,...
Včera, 10:39
Při pořízení tiskárny si člověk hned neuvědomí, jaké budou další náklady spojené s jejím provozem....
Včera, 10:00
Na lidském pláči se podílí méně mimických svalů, než na jeho úsměvu. Z toho logicky...
Včera, 08:00
Ovocné džusy máme všichni rádi. Kupujeme si je, popíjíme je, často si do nich nalijeme...
18.2.2020
Prodloužená šance na život. Tak se dá popsat unikátní zákrok, který v česku poprvé provedli lékaři Všeobecné...
18.2.2020
Cítila to mnohokrát. Ten zvláštní pocit z vlastního nebytí, zatímco ostatní tu budou dál. Představa,...
Reklama