18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Byl jsem nácek! Jaké je opustit neonacistickou scénu? Christian z Německa veřejně promluvil

Jaké je opustit neonacistickou scény? Kamarády, kteří až do nedávna nahrazovali rodinu? A je možné začít od znovu a zbavit se cejchu ultrapravicového extremisty? Na tyto otázky odpovídal Christian Ernst Weissgerber, který se v šestnácti letech stal neonacistou v Durynsku a později v sobě našel odvahu odejít. Besedu „Byl jsem nácek!“ s Christianem uspořádaly Multikulturní centrum Praha, Deník Referendum a nadace Friedrich Ebert Stiftung.

Reklama

Vše začalo tak, že otec vzal asi třináctiletého Christiana na demonstraci proti asociálním reformám, proti kterým protestovali lidé napříč společností. Na akci se objevil i blok neonacistů. „Byla tam vykřikována hesla proti nim. Mě ale fascinovalo, že neonacisté jsou taky proti sociálním reformám, které šikanovaly ty nejslabší. Vyrůstal jsem v přísném prostředí, jen s tátou, nebyli jsme na tom dobře,“ uvedl Christian, když odpovídal na otázky moderátora Tomáše Samka. Christianův táta pracoval a pracoval, aby děti uživil, dřel i načerno. „Vštěpoval nám, že existují dvě skupiny osob – výchoďáci, kteří tvrdě pracují, a zlenivělí zápaďáci, kteří chtějí jen vysát naše peníze,“ pokračoval.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

Kotva v identitě

Když se dal Christian k náckům, bral to tak, že může použít kotvu v identitě. „Bral jsem to tak, že patřím k árijské rase, což mi nikdo nemůže sebrat, mohl jsem v sobě nechat vyrůst pocit úcty k sobě samému. Rychle jsem získal pocit, že vím, co je dobré pro mě i pro celý svět, a že to musíme zrealizovat – pokud bude třeba, tak i násilím,“ řekl. Později opustil tvrdé jádro neonacistů a dal se k autonomním nacionalistům, kteří používali sofistikovanější formy, aby byli přijatelní pro většinovou společnost. Nehajlovali, ale mluvili například o tradicích.

Taktika: bez bombrů, bez hajlování

„Neměli jsme plešky, nehajlovali jsme, měl jsem dlouhé vlasy, nenosili jsme bombry, ale čepice, kapuce a kecky. Lákali jsme i na angličtinu, mluvili jsme nejen německy. Hlásali jsme, že hrozí, že tradice zanikne v multikulturním světě. Bylo to stále rasistické, byť jsme používali jiná slova. Byla v tom taktika,“ uvedl. Přestali útočit na policii, chtěli působit spořádaně. Nepřiznávali, že jsou rasisté, používali slovo etnopluralismus. V současné době má obavy z toho, jak se šíří zemí uměle vytvářené hrozby, jako „islamizace Německa“, neonacismus jede také sofistikovaně.

Osobní příběh: Magda je v důchodu, přesto pomáhá nemocným s Alzheimerem. Vyléčí je hudba?

S odchodem pomohla Antifa

„Ten celý arzenál neohrabaných sloganů, xenofobie a popírání holocaustu mi byl stále více a více proti srsti,“ uvedl ke svému postupnému prozření. V odchodu mu anonymně pomáhali lidé z německé Antify. S lidmi od neonacistů přerušil kontakt a nereagoval ani na jejich pozdější pokusy opět ho navázat. Momentálně Christian studuje filozofii na univerzitě v Jeně a pracuje jako vzdělávací referent zabývající se pravicovým extremismem a populismem. Je podle něj důležité předávat zkušenosti. Pro české čtenáře, diváky a posluchače ho objevila redaktorka Deníku Referendum Fatima Rahimi, která s ním natočila asi čtyřhodinový rozhovor.

FOTO: Christian – Byl jsem nácek

Christian – Byl jsem nácek - All-focusChristian – Byl jsem nácek - All-focusChristian – Byl jsem nácek - All-focus
Před 25 minutami
Policií zahájené vyšetřování Martina Langa, radního ODS z Jesenice u Prahy, bude mít pravděpodobně soudní...
Před 1 hodinou
Rod Mařatků pocházel z Vysokého nad Jizerou v Podkrkonoší, ale rodiče Josefa Mařatky se přestěhovali...
Před 2 hodinami
Jestli spíte rádi takzvaně „jen tak“ než ve spodním prádle nebo v pyžamu, věřte, že...
Před 3 hodinami
Okrasnému keři s oranžovými plody se také říká citroník severu. Odborníky je považován za rostlinu...
Dnes, 08:00
Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se...
Doc. Monika Arenbergerová prohlíží projevy na kůži pacienta.
Včera, 20:30
REPORTÁŽ. Je to zhoubný nádor kůže? S takovou otázkou se obraceli pacienti na dermatology v...
Včera, 17:30
Asi byste čekali něco jako nízký krevní tlak, pocity na omdlení nebo epileptický záchvat. To...
Včera, 16:00
Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. To jsou jen některé z obecně známých pravd o...
Včera, 15:25
Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře,...
Včera, 14:00
Třetihory byly na planetě Zemi v plném proudu, když se před necelými patnácti miliony lety...
Reklama