Byl na obtíž Portugalcům i Španělům. Přesto vytvořil nesmrtelné dílo

Další fotky

Tak tohle mu doma nikdo neuvěří, pomyslí si jezuitský misionář. V jeho rodném Trutnově už vůbec ne. Řeka Úpa, která mu v dětských letech připomínala veletok, by zde zmizela beze stopy. Voda, která v ní proudí, zde stéká z okolních kopců ve stokrát větším množství. Stačí pořádný liják, a o ten zde není nikdy nouze. Říčka, ve které jsou v létě nohy po kotníky. Tato řeka snad žádné dno nemá. Desítky loktů provazu, než se olovnice zabodne do bahna na jejím dně. Misionář a kartograf ještě netuší, že se domů již nikdy nevrátí.

Ta řeka se dnes jmenuje Amazonka a ten jezuita byl Samuel Fritz. O jeho dětství a rodičích není nic známo. Neví se dokonce, jestli byl původem Čech, anebo Němec, ale tehdy, krátce po konci třicetileté války, to bylo úplně jedno.

Narodil se roku 1654 v Trutnově, a studoval v Jičíně a Hradci Králové. Potom sám vyučoval, což u jezuitů byla běžná praxe. Teprve po této praxi bylo adeptu dovoleno studovat teologii. Samuel splnil všechny podmínky a dosáhl kněžského svěcení. Ve svých třiceti letech požádal svého nadřízeného o svolení ke křesťanské misii v Jižní Americe, a přestože musel opakovaně žádat, bylo mu nakonec vyhověno.

Ve víře neochvějného misionáře domorodci na Madagaskaru nejprve mučili a pak zabili. Dnes ho uctíváme jako svatého

Ideály a upřímná zbožnost se poprvé dostaly do konfliktu. Kázání o božím milosrdenství, tak jak je poslouchal na školách, a jak se mu později snažili vštípit jeho učitelé, se poprvé střetly s realitou. Rozdíly rekatolizace v Čechách a šíření křesťanství, v povodí největší řeky světa, byly děsivé.

Fritz poprvé uviděl, co dokáže touha po moci a majetku. Španělsko i Portugalsko v plné nahotě předváděly, jak se šíří křesťanské ctnosti mimo území Evropy.

Jezuité jako průkopníci pokroku. Jejich misionáři se díky své neochvějné víře v Boha nezalekli ničeho

Uběhnout maratón, uplavat několik kilometrů, ujet na kole pořádný kus cesty a z muže je rázem Iron man. Tehdy, na misijní cestě při putování amazonskou džunglí, byl železným mužem každý. Od vojáka, přes nosiče anebo kněze Fritze, který bedlivým okem zakresloval každý zákrut, každou zátočinu.

Pokud si myslíte, že tato práce byla oceňována, mýlíte se. Španělé s Portugalci na sebe žárlili a nepřesnosti v mapách jim dovolovali kořistit. Neexistující hranice sféry vlivu a kartograf, to znamenalo ohrožení zisku, a to nemohli potřebovat. Proto mladému jezuitovi nijak práci neusnadňovali, a jestliže se on v duchu modlil, aby mu dal Bůh sílu, oni zřejmě Boha prosili, aby z pralesa přiletěl otrávený šíp a zabodl se mu do srdce.

FOTO: Amazonka a Samuel Fritz

Amazonka a Samuel Fritz - AmazonkaAmazonka a Samuel Fritz - Samuel FritzAmazonka a Samuel Fritz - AmazonkaAmazonka a Samuel Fritz - AmazonkaAmazonka a Samuel Fritz - Amazonka
Další fotky
Amazonka a Samuel Fritz - AmazonkaAmazonka a Samuel Fritz - Amazonka

To se klidně mohlo stát. Vojáci, kteří výpravu doprovázeli, sbírali cestou indiány a odváželi je do otroctví. Odnášeli to pochopitelně misionáři, protože nebyli ozbrojeni a indiáni se jim mstili. Často nespravedlivě, ale jejich důvody byly pochopitelné. Připočtěte hlad a nemoci a teprve potom oceníte mapu, která byla vytištěna v roce 1707, a ještě hluboko v devatenáctém století byla neocenitelným zdrojem informací, pro budoucí cestovatele.

Samuel Fritz založil více jak čtyři desítky indiánských, křesťanských osad, zvaných redukce, a jeho dílo bylo o to cennější, že se zřekl použití násilí. V peruánské Limě nebyl k přehlédnutí. Téměř dvoumetrový chlap, s rusým vousem, působil pozdvižení. Cestovatel, misionář a kartograf Samuel Fritz zemřel v provincii Jéberos, v roce 1725. Téměř zapomenutý cestovatel vykonal nesmrtelné dílo.

 

Dnes, 17:30
Brigitte Bardot. Sexuální symbol 50. a 60. let 20. století. Filmová herečka, zpěvačka a v...
Dnes, 16:00
Náměstí květin. Opravdu poetický název, že? Pestrá paleta barev a vůní. Lidé jsou zde na...
Dnes, 15:01
Na polohraném dokumentu Pěšky bez hranic právě pracuje režisérka Eva Toulová. Je o tom, že...
Dnes, 14:00
Meditace s předmětem je cvičení soustředěné na prožívání přítomného okamžiku – vynikající způsob, jak si...
Dnes, 11:30
V zimě, i v té letošní, pleť opravdu trpí. Můžete jí chránit několika způsoby. Ideální...
Dnes, 10:00
Gottfried Bacher se narodil 17. 11. 1838 v rakouském Mühlbachu. V roce 1861 absolvoval báňskou...
Dnes, 08:00
I když naše duše není vidět a nemá ani žádnou hmotnost, vůni či chuť, cítíme...
Včera, 17:30
„Zbláznil jsem se na zimní olympiádě v Innsbrucku. Zatáhl se mi mozek, jako kdyby přišla...
Včera, 16:00
Nápadné a velmi dekorativní čemeřice zdobí zahrady častokrát už od prosince či ledna, leckdy kvetou...
Včera, 14:00
Když v únoru roku 1923, britský, amatérský archeolog Howard Carter, odpečetil Tutanchamovu hrobku, kterou objevil...
Reklama