Byl premiérem protektorátní vlády, skončil jako starý, nemocný a bez peněz

I přestože byl Richard Bienert ministrem vnitra a předsedou protektorátní vlády, uvažovalo se dokonce i s jeho zapojením do květnového povstání, byl totiž v oblibě u policie a četnictva. Náklonnost těchto složek k jeho osobě pak přispěla k jeho poválečnému osudu. Dožil však bez jakékoliv penze odkázán jen na příbuzné.

Richard Bienert se narodil 5. září 1881 na Smíchově. Pocházel z rodiny pražského magistrátního úředníka. Vystudoval gymnázium a práva na pražské univerzitě. Jako policejní úředník u c.k. policie v Praze působil už od roku 1906, v průběhu života pak pracoval na několika dalších pražských komisařstvích. Od roku 1912 působil u pražského policejního ředitelství, o šest let později přešel do prezidia státní policie.

V období první světové války spolupracoval s domácím odbojem, i s vedoucím činitelem Maffie Přemyslem Šámalem. To ho pak po vzniku Československa vyneslo do nejvyšších pater policie. V roce 1925 se stal viceprezidentem Zemské správy politické v Čechách a od roku 1939 byl českým zemským prezidentem. Ovšem, v demokratické funkci nebyl dlouho, poté co bylo Československo obsazeno Německem jej gestapo 1. září 1939 zatklo. Propuštěn byl až přičiněním státního prezidenta Háchy a slíbení loajality.

Namísto Fügnera s Tyršem na Letné vyrostl Stalin, kvůli jeho pomníku zbourali i stadion Slavie

Po propuštění sice zůstal ve své funkci, ovšem jen do roku 1942 a zatčení premiéra Eliáše. Převzal rezort ministerstva vnitra, aby ho uchránil před aktivními kolaboranty. Jmenován byl 19. ledna 1942 v Krejčího vládě. Do funkce mu současně pomohl i konflikt K. H. Franka s tehdejším ministrem v nitra Ježkem.

Na konci války se stal dokonce předsedou vlády. Mimo to byl i členem delegace, kterou vyslal koncem dubna 1945 K. H. Frank na Západ s nabídkou separátního míru a společného boje proti SSSR. Po válce se však musel zodpovídat ze svého jednání. Hned 5. května 1945 chtěl pronést pronést prohlášení o zániku Protektorátu, které měl přenášet rozhlas, ale to už nestihl. Byl totiž zatčen revolučními gardami.

Albert Pražák tehdy potvrdil, že Česká národní rada nepočítala s jeho zapojením do povstání, ačkoliv už v roce 1944 byli představitelé odboje informováni o možnosti ho využít, především kvůli jeho oblibě u policie a četnictva. Jeho poválečný osud byl ale přesto úzce spojen s jeho obviněním z kolaborace s nacisty. Prokurátor Tržický pro něj požadoval dokonce doživotní trest. S přihlédnutím k intervenci ve prospěch zatčených a pronásledovaných a podpoře rodin pozůstalých nakonec od soudu odešel s tříletým trestem vězení. Vláda byla tehdy zklamána nízkým trestem, nicméně respektovala nezávislost Národního soudu.

Na svobodu byl Bienert podmínečně propuštěn 12. května 1947 coby těžce nemocný. Svůj život dožil v ústraní bez nároku na jakoukoliv státní penzi či podporu, závislý jen na svých příbuzných, resp. svém synovi a dceři.

Dnes, 11:15
I když je v našem povědomí komiks fenoménem zejména 20. století, předchůdce komiksu lze nalézt...
Dnes, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření....
Včera, 16:55
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy....
Včera, 15:56
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
Včera, 15:35
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Včera, 13:25
Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat...
Včera, 12:20
Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po...
Včera, 11:15
Pan učitel nevěří svým uším. To se mu určitě zdá. Ten největší raubíř ve třídě...
Včera, 11:15
V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19. V dubnu...
Reklama