Byl Titanic jen jedním z trojice zakletých lodí? I Olympic doplácel na svou velikost

4.2.2021
Jaroslav Svoboda

Spolu se sesterskými loděmi Titanicem a Britannicem byl Olympic zaoceánským parníkem. Původně se všichni tři měli jmenovat podle tří ras z řecké mytologie – Olympové, Titáni a Giganti, ovšem právě Gigantic byl po potopení Titanicu raději přejmenován na Britannic.

Olympic byl postaven jako první z této trojice a na svou dobu měl skutečně gigantické rozměry. Jeho stavba trvala téměř tři roky a na vodu byl spuštěn v květnu 1911. Smůla na paty se mu ale začala lepit hned od začátku. Nebo bylo vše trochu jinak?

Už při své páté plavbě se během vyplutí ze Southamptonu 20. září 1911 srazil s křižníkem HMS Hawke. Ten byl při vzájemném míjení obou plavidel přitažen obrovskou silou lodních šroub Olympicu a následný náraz zdemoloval Olympicu část pravoboku blízko zádi nad i pod čarou ponoru. Újmy doznal i jeden lodní šroub.

Přežila potopení Titanicu i Britannicu, druhý jmenovaný parník sloužil dokonce za první světové války

Oprava lodi trvala přes dva měsíce a byla kvůli ní dokonce pozastavena stavba Titanicu, který musel opravovanému Olympicu uvolnit místo v jediném suchém doku na světě, kam se takto velká loď vešla. Při opravě byl dokonce použit jeden lodní šroub z Titanicu. Viníkem nehody byl následně prohlášen Olympic a tak společnost nemohla vymáhat způsobené škody. Právě velikost těchto lodí společnosti White Star Line byla hlavním problémem. Olympic doplatil na velké rozměry lodních šroubů a tím pádem i jejich velkou sílu, stejně tak Titanic byl při svých rozměrech poměrně „neohrabaný“ na to, aby mohl kličkovat mezi ledovci.

Přišla válka

Ovšem, po ztroskotání Titanicu a dalších událostech přišla v roce 1914 první světová válka. Olympic byl samozřejmě také využit pro válečné účely, přepravoval na bojiště britské vojáky. Avšak, 12. května 1918 byl při přepravě 9000 amerických vojáků napaden u kanálu La Manche německou ponorkou. Ta se musela vynořit, aby rychlou britskou loď napadla na hladině. Právě tento tah se jí ale stal osudným. Olympic na ponorku spustil palbu, aby svého nepřítele nakonec potopil.

28 zajímavostí o potopení legendárního Titanicu. Víte, že mu plul ledovec naproti tisíce let?

Jak to bylo dál?

Olympic ovšem sloužil mnohem déle, téměř se dožil i druhé světové války. Teprve v roce 1935 byla ukončena jeho námořní pouť a za 100 000 liber byl prodán do šrotu. Stejně jako ostatní lodě i společnosti, trpěl všeobecnou krizí námořní dopravy, která byla čím dál více upozaďována tou leteckou. A tak bylo luxusní vybavení z Olympicu prodáno v aukcích. Některé části jeho interiérů je možné vidět různých hotelích a restauracích v Anglii. Například hotel White Swan v Alnwicku se pyšní obložením ze společenské místnosti první třídy nebo zábradlím z Velkého schodiště. Mnoho dalšího vybavení se pak dostalo do jedné továrny na barvy ve Velké Británii a občas se některé cenné kousky objeví v nejrůznějších aukčních domech.Nepřehlédněte