24℃
Dnes je 17. srpen , svátek má Petra

Byl to úspěch celého lidstva a lidé si tehdy opravdu vzájemně drželi palce. První lidé na Měsíci

Další fotky

Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a také i poprvé v životě jsem pil černou kávu. Připadal jsem si velice důležitě. Když je někomu třináct let a půl roku, tak ani není divu. Televizor Azurit, s maličkou, černobílou obrazovkou, ukazoval roztřesený, podivný obraz, občas přerušovaný diskutujícími, důležitými pány ve studiu. Bylo to velmi důležité ráno. Ocenil jsem ho až mnohem později, kdy mi došlo, jaké jsem měl štěstí, že jsem se na přistání člověka na Měsíci mohl dívat. Psal se rok 1969, a ještě to nebylo zakázáno. Být to o rok později, zřejmě by se již přímý přenos neuskutečnil.

Reklama

Letos uplyne od přistání na Měsíci již půl století, a tak jsem se rozhodl tento příspěvek pojmout trošku jinak. Technické parametry, jména lidí i jejich osudy, jsou příliš známé, a opakovat je zde, nemá smysl. Padesát let, to už si zaslouží trochu filozofie. Kdyby existoval stroj času, jistě by se u téže televizní obrazovky tísnili mnozí vědci, básníci, snílci. Měsíc byl odjakživa jejich snem. Byli by zde pánové Kepler, se svým Měsíčním snem, a nepochybně i Cyrano se svým širákem. Nepřehlédnutelný baron Prášil by si jistě měl o čem povídat, s předsedou dělového klubu Barbicanem, kterého s jeho dvěma druhy dopravilo na Měsíc obří dělo, odlité na Floridě. Jules Verne by si s nimi jistě velmi rád přiťukl, pohárem dobrého, francouzského vína.

Jak Sověti dobývali Měsíc. Jednou se netrefili, párkrát raketa shořela při startu

Znalcům vědecké fantastiky se omlouvám, já vím, že ti tři hrdinové pana Vernea na Měsíci nikdy nepřistáli. Máme zde ale spisovatele Trosku a jeho Zápas s nebem, pana Clarka, s knihou Měsíční prach, nebo Běhounkovu Akci L. Zkrátka a dobře, dvacáté století už bylo zralé pokusit se dobýt Měsíc v praxi. Vyzní to možná cynicky, ale jen díky dvěma světovým válkám učinila věda a technika takový krok vpřed, že stálo za to uskutečnit tento velmi starý sen. Ješitnost není jen negativní vlastností. Zde se projevila v tom dobrém světle. Američané zkrátka nedokázali přenést přes srdce, že jejich globální soupeř na této planetě, Sovětský svaz, už měl za sebou nejen první družici na oběžné dráze, ale i prvního člověka.

V posledních letech se přímo roztrhl pytel s konspiračními teoriemi. Jak s nimi žít?

Velký a rozhodující skok vpřed, pomohl Američanům uskutečnit jistý německý konstruktér raket, Werner von Braun, jehož odvetná zbraň V2 deptala Londýn. Nezranitelná tehdejší technikou, neviditelná zraku, pro svoji děsivou rychlost. Američané byli velkorysí. Stejně jako jejich soupeř na východě. Žádné vězení, žádné šikanování, ale rýsovací prkno a nová šance. Braun se novým chlebodárcům odvděčil, jeho Saturn V byl na svoji dobu tou nejsilnější raketou světa. V2 byla proti němu silvestrovskou rachejtlí. Saturn V měl v šedesátých letech naštěstí jen mírové využití. Byla to opravdu zvláštní doba, kdy vzájemné rozpory mezi oběma velmocemi byly na čas utlumeny. Byl to úspěch celého lidstva a lidé si tehdy opravdu vzájemně drželi palce. Nikdo nikomu nepřál neúspěch, i když by se našly nečestné výjimky. 21. 7. 1969 ve 3.56 středoevropského času se noha prvního pozemšťana dotkla povrchu jiného tělesa. Ve světle předcházejících snah a obětí, vyznívají dnešní konspirační teorie o tom, že vše bylo natočeno kdesi ve studiu, směšně a uboze. A na závěr mi dovolte krátce ocitovat Cyranova slova, z filmu Baron Prášil. Úžasné dílo Karla Zemana, z roku 1961.

FOTO: Dobytí Měsíce

Dobytí Měsíce - Měsíční stopaDobytí Měsíce - Wehrer von BraunDobytí Měsíce - film Baron PrášilDobytí Měsíce - Apollo11Dobytí Měsíce - První lidé na Měsíci
Další fotky
Dobytí Měsíce - přistávací manévrDobytí Měsíce - Byl to úspěch celého lidstva a lidé si tehdy opravdu vzájemně drželi palce. První lidé na MěsíciDobytí Měsíce - Na Měsíci

Patřila Luna dosud jenom nám, básníkům, snílkům, smělým fantastům, i dobrodruhům v bílých parukách. Fantastům v redingotech, i těm, v divných přilbách, ze stránek nových románů. Nyní však širák odhazuji v dál. Ať letí hvězdám v ústrety. Ať naším jménem vítá všechny vás odvážné, kteří jste již na cestě do velké náruče, která se zove vesmír.

 

Před 1 hodinou
Dnes začnu trochu morbidněji. To, že nedostatek kyslíku má vliv na mužskou erekci a následnou...
Před 2 hodinami
Už se vás někdy dotklo, když například ostatní zapomněli na vaše narozeniny nebo jste nebyli...
Dnes, 14:00
Došlo k ní 17. – 18. srpne 1435, kdy na husity v jižních Čechách zle...
Dnes, 11:30
Televizní seriály z nemocničního prostředí jsou a byly vždy divácky oblíbené. Ať už se jedná...
Dnes, 10:00
Absurdita totalitních režimů nutně vede k stejně absurdním osudům jeho obyvatel. Marie Švermová, manželka prominentního...
Dnes, 08:00
Zdravý životní styl, pohyb, hubnutí, to jsou slova, která někdy vyslovil každý z nás. Dennodenně je...
Včera, 18:27
Kvilda, Filipova Huť a Modrava a potom ještě osada Březník, pár stezek a už jsme...
Včera, 17:30
Zamilovat se do toho nesprávného bývá problém, i když jde „jen“ o člověka. Když se...
Včera, 16:00
Tento příspěvek bude o českém králi Václavovi IV. Neděste se, nebude to žádný historický exkurz...
Včera, 14:00
Jmenoval se Takidžiró Óniši, narodil se 2. června 1891 a získal přezdívku „otec kamikaze“. Jenže...
Reklama