Byl zvyklý velet z hřbetu koně a prohrál bitvu u Hradce Králové. Ne však vlastní vinou

Další fotky

O rakousko-uherských generálech jsme se toho dříve moc nedozvěděli. Patří mezi ně i vynikající vojenská osobnost, generál Benedek. Jeho osobní kvality však nemohly převážit nedostatky, s nimiž se rakousko-uherská armáda v jeho době potýkala jako celek. A také na to doplatila.

Celým jménem se jmenoval Ludwig August rytíř Benedek von Felsö-Eör, maďarsky Lovag Benedek Lajos, v československé literatuře je pak zmiňován jako Ludvík Benedek. Narodil se 14. července 1804 jako syn lékaře Johanna Andrease von Benedek (1774 – 1850) pocházejícího z řad nižší uherské šlechty.

7 překvapivých fakt o mlsném polním maršálovi Radeckém. Zemřel právě před 161 lety a dal nám řízek

Ve čtrnácti letech nastoupil na vojenskou akademii ve Vídeňském Novém Městě. Po jejím úspěšném dokončení byl roku 1822 přidělen jako podporučík k 27. pěšímu pluku. V roce 1831 byl povýšen na nadporučíka a za čtyři roky poté na hejtmana. V tomto období začala jeho vojenská kariéra prudce stoupat. Majorem se stal roku 1840 a podplukovníkem už v roce 1843. V roce 1846 začaly nepokoje v Haliči a Benedek dostal za úkol je potlačit. Za splnění tohoto úkolu si vysloužil hodnost plukovníka. Jako velitel 33. pěšího pluku se zapojil roku 1848 do války proti Piemontu. V letech 1848 až 1849 si vysloužil na italské frontě důvěru a proslulost, kromě jiného i tím, že provedl přesun svého pluku bez ztráty, a proto byl dne 3. 4. 1849 povýšen na generálmajora. V létě téhož roku byl převelen do Uher, kde se účastnil bojů u Rábu a Komárna.

Generál Klecandu našli jako Jana Masaryka mrtvého pod okny jeho bytu. Byla to nešťastná náhoda nebo politická vražda?

Byl několikrát zraněn, po posledním zranění byl přidělen k polnímu maršálovi Radeckému jako náčelník jeho štábu. Věhlasný vojevůdce si jej záhy oblíbil a Benedek se od něj mnohému naučil. Dodnes je považován za jeho žáka a nástupce. Říkalo se mu tehdy „Radecký Druhý“. 26. října 1852 byl povýšen na polního podmaršálka.

Po Radeckého penzionování se stal velmi schopným velitelem armádního sboru čítajícím cca 30 000 mužů. Jeho velkým okamžikem byla bitva u Solferina v roce 1859. Jako velitel záložního sboru musel přihlížet katastrofální bitvě, ale když byl povolán do boje, nechybělo moc, aby se mu podařilo výsledek bitvy zvrátit. Osobní úspěch z bitvy u Solferina jej rázem katapultoval do výšin. Stal se nejoblíbenějším vojákem v Rakousku-Uhersku a byl povýšen na polního zbrojmistra, tehdy druhou nejvyšší vojenskou hodnost.

Plukovník Redl roku 1913 doplatil na svou homosexualitu. Ale ještě víc na bídný charakter

Na jaře roku 1866 byl jmenován velitelem celé severní armády (asi 220 000 mužů), která měla vytáhnout proti Prusům. Benedek nepřijal tento úkol s nadšením, neměl mnoho zkušeností s velením tak velkého útvaru a také neznal české prostředí. Neliboval si ve vymýšlení složitých operací nad mapou, byl to velitel s pružným myšlením a rychlým rozhodováním, zvyklý velet z koňského hřbetu. Nevhodná organizace rakouské armády a nedisciplinovaní velitelé sborů mu neslibovali velkou šanci na úspěch. K tomu je třeba ještě podotknout, že v podstatě nikdo nevěřil, že válka vypukne. Válce totiž předcházela ze strany Pruska mohutná mírová propagandistická kampaň.

Vikomt z El Alameinu vyhrál v sázce letadlo. Seznamte se s maršálem Montgomerym

Tím, že Rakousko-Uhersko 3. července 1866 prohrálo v bitvě u Hradce Králové (někdy označované jako bitva u Sadové), prohrálo také celou prusko-rakouskou válku. Benedek vzal veškerou vinu za tuto katastrofu na sebe a prohlásil, že ponese i trest za všechny ostatní. Byl postaven před vojenský tribunál, ale díky zásahu císaře Františka Josefa I. byl osvobozen a penzionován. Musel však slíbit, že nebude o svém velení severní armádě nikdy mluvit. Stáhl se do ústraní a dožil ve Štýrském Hradci. Když 27. dubna 1881 zemřel, byl pohřben v civilním oděvu bez jakýchkoli vojenských poct.

FOTO: Generál Benedek

Generál Benedek - MEV-10152531 – © – Mary Evans Picture LiGenerál Benedek - Bitva u Hradce Králové – SvornostGenerál Benedek - Bysta Benedeka – VídeňGenerál Benedek - Bitva u Hradce Králové – bellum.czGenerál Benedek - Bitva u Hradce Králové – Dny české státnosti
Další fotky
Generál Benedek - Bitva u Hradce Králové – region-tour.czjpgGenerál Benedek - Bitva u Hradce Králové – wikipediaGenerál Benedek - Bitva u Hradce Králové 1866 – bellum.czGenerál Benedek - Ludwig von Benedek – wikipediaGenerál Benedek - Ludwig von Benedek – Solferino – Austro-Hungarian Land Forces 1848-1918Generál Benedek - Ludwig von Benedek – wikipediaGenerál Benedek - Ludwig von Benedek, 1860 – wikipediaGenerál Benedek - Památník bitvy 1866 u Chlumu u Hradce Králové. – týdenGenerál Benedek - Hrob Ludwiga von Benedeka – wikipediaGenerál Benedek - _MG_0768-2Generál Benedek - 148-chlum-02Generál Benedek - Ábíčko 2.czGenerál Benedek - Ábíčko.czGenerál Benedek - Bitva u Hradce Králové 1866Generál Benedek - bojiste-chlum-150-vyrobi-bitvy-hradec-kralove-30-6-3-7-2016Generál Benedek - Český rozhlas Hradec KrálovéGenerál Benedek - Garda města Hradec Králové – Český rozhlas Hradec KrálovéGenerál Benedek - Hradec Králové 2Generál Benedek - Hradec KrálovéGenerál Benedek - Hradecký deníkGenerál Benedek - Hradecvakci.czGenerál Benedek - iDNES.czGenerál Benedek - Kudy z nudyGenerál Benedek - Muzeum války 1866 – 1Generál Benedek - Muzeum války 1866 – 3Generál Benedek - Muzeum války 1866 – 4Generál Benedek - Muzeum války 1866 – 5Generál Benedek - Muzeum války 1866Generál Benedek - Security magazínGenerál Benedek - YouTube

K jeho osobě historik ze začátku 20. století poznamenal: „Snad jednou nestranný dějepisec nepodjatý vyzkoumá pravé prameny a vylíčí vše dle ryzí pravdy Benedeka znamenitě nadaného, skvěle vojensky vzdělaného, po veliké slávě značně kleslého, namnoze neuznalého a veřejným míněním dle bídného ovšem neúspěchu příliš krutě odsuzovaného.“

Včera, 17:30
Pokusil se o něj bojovník za samostatnost Portorika Oscar Collazo López, ovšem způsobem tak naivním,...
Včera, 16:00
Už jednou byl odsouzen za pokus o sexuální zneužití pětileté dívky na dva roky do...
Včera, 15:33
Červeně značená turistická stezka dlouhá asi dvacet kilomterů, která začíná na náměstí v Berouně, vede...
Včera, 14:00
Už jste se někdy dívali na noční oblohu? Divná otázka, že? Nemyslím tu, kterou znáte...
Včera, 11:30
Známe je z autobiografické knížky Joy Adamsonové Příběh lvice Elsy a z jejího filmového zpracování. Kdo by...
Včera, 10:00
Jak na hubnutí? Nastartuje svoje tělo detoxikační kúrou a lehkými recepty. V následném hubnutí a...
Včera, 08:00
Muž, který se stal synonymem italského filmu, se narodil před stoletím, 20. ledna 1920. Za...
19.1.2020
Dnes bychom měli výhrady už jen k jeho původu, začátkem šedesátých let byly obecně etické...
19.1.2020
V chilské poušti Atacama je zbudovávána moderní astronomická observatoř. Jejím úkolem je mimo jiné zaznamenávat...
19.1.2020
Přestože Karel VI. trpěl vážnou duševní chorobou, která značně poznamenala jeho vládu i dlouholetý válečný...
Reklama