7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Byla obětí mocenských intrik a tahanic. Svatá Anežka Česká, princezna, která nebyla pyšná

Další fotky

Proroctví mají prazvláštní schopnost. Nejsou závislá na čase. Platí trvale, ať chceme či nikoliv. Pro někoho naivní a směšná představa. Blaničtí rytíři například. Jak by mohli dnes muži v brnění a na koních někoho zachraňovat? Jistě, je to jen alegorie, ale pokud o ní lidé vědí, je stále živá. A co Anežka Česká? O ní se přeci říká, že v Českém království bude dobře, až bude prohlášena za svatou. Iluze a pohádka? Jak se to vezme. Když dvanáctého listopadu 1989 papež v Římě Anežku Českou svatořečil, zazvonil kdesi zvonek. Tiše, jen jakoby mimochodem. Spustil se program, uložený kýmsi před mnoha staletími. Uplynul týden a proroctví se začalo naplňovat. Stalo se realitou.

Reklama

Začněme však od začátku. Anežka byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Narodila se v roce 1211, přesné datum není známo. Jako královské dceři se jí dostalo výchovy a hlubokého vzdělání, nejvíce v premonstrátském klášteře v Doksanech. Vzdělání se snoubilo s krásou a Přemysl, jehož životní filozofií bylo, přidávat se k tomu, od koho mu kynul okamžitý a větší prospěch, začal uvažovat o tom, jak dceru Anežku výhodně provdat. Anežka se stala obětí nechutných mocenských intrik a tahanic. Byla nabízena jako na trhu, ale ani jeden z předpokládaných sňatků nevyšel. Vše ukončila až smrt jejího otce.

Předpověděla smrt Přemysla Otakara II. a zachránila život Karlovi IV. Co všechno víme o Svaté Anežce České?

Když v roce 1230 nastoupil na trůn její bratr, jako král Václav I. situace se obrátila. Václav měl svoji sestru velmi rád a ponechal ji naprosto svobodnou vůli k rozhodování. Anežka, znechucená předchozími lety, a ponížená jako žena, se rozhodla zasvětit svůj život Bohu, a péči o nemocné. Rozhodla se pro duchovní dráhu. Anežku motivovala i její ctižádost, jako královská dcera nebyla žádnou ušlápnutou bytostí. Uměla dobře využít možností, které ji byly nabízeny, měla přeci podporu krále. Ovládala dokonale latinu, němčinu, italštinu, slovem i písmem, což na tu dobu bylo něco naprosto mimořádného.

Mystický chrám v Panenském Týnci. Je v něm zázračná energie, která budí euforii a uzdravuje?

V roce 1232 spolu se svým bratrem Václavem I. založila první ryze český, řeholní a špitální Řád křížovníků s červenou hvězdou. Až půjdete po Královské cestě ze Starého města na Karlův most, podívejte se vpravo. Kostel sv. Františka u mostu je sídlem tohoto řádu. Následovaly kláštery ve Stříbře, Mostu, Chebu a dokonce i ve slezské Vratislavi. Klášterní špitály vznikaly i jinde.

 

FOTO: Anežka byla princezna

Anežka byla princezna - Anežka byla princeznaAnežka byla princezna - Anežka pečuje o nemocnéAnežka byla princezna - svatořečení Anežky ČeskéAnežka byla princezna - Řád křížovníků s červenou hvězdouAnežka byla princezna - péče o nemocné
Další fotky
Anežka byla princezna - Také vzpomínkaAnežka byla princezna - Anežský klášterAnežka byla princezna - Panenský Týnec

Anežka se stávala legendou a světicí v srdcích všech lidí, kterým pomohla. Zní to možná trochu pateticky, ale měli bychom si uvědomit, že jsme ve třináctém století. Královská dcera, které kynul klidný, spokojený život v blahobytu a bez starostí, začne pečovat o nemocné. Anežka zemřela 2. 3. 1282, milována lidmi v celé zemi. První pokus o její svatořečení učinila již její praneteř Eliška Přemyslovna i Karel IV. Marně. Musely uplynout téměř tři čtvrtiny tisíciletí, než se to podařilo. Právě včas, protože proroctví stále platí a naplňují se.

 

Před 25 minutami
Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace...
Před 2 hodinami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 3 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Reklama