Byla první dámou stříbrného plátna, a to nejen na plátně

19.10.2021
Jaroslav Svoboda

Její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena především z vedlejších rolí, i přesto po sobě zanechala takovou stopu, jako málo která herečka. Komické postavy vážených dam z lepších vrstev, které představovala ale měly na míle daleko od jejího reálného života.

Růžena Šlemrová se narodila v Plzni v roce 1886 do rodiny významného historika Bedřicha Macha. Na rozdíl od jiných měla to štěstí, že jí rodiče v kariéře herečky nebránili, spíše naopak. A tak se mohla divadlu věnovat už od dětství, v roce 1909 se stala členkou vinohradského divadla, kterému zůstala věrná až do svého odchodu do důchodu v roce 1948.

Po žních k Turkovi! Kde se narodil Petr Čepek?

Žena jedné role

Podobně jako její současníci, první zkušenosti s natáčením získala už v dobách němého filmu. Role, které ztvárňovala se však příliš neměnily. Dá se tak říct, že zůstala takřka po celý život ženou jedné role. Hrávala hlavně temperamentní a upovídané groteskní dámy z aristokratické společnosti, oblečené ve špičkových róbách a s drahými šperky.

Z filmů, ve kterých tyto dámy ztvárnila jmenujme například Anton Špelec, ostrostřelec, Katakomby, Přednosta stanice, Muži v offsidu nebo Hotel Modrá hvězda.

Opravdový život měla klidný

Hádavé a pyšné paničky, jež představovala, však byly přesným opakem jejího reálného života. Své soukromí si totiž chránila. Nemáme žádné informace o bujarých večírcích a vypitých litrech alkoholu, jako tomu bylo u některých jejích kolegyň v té době. Pravděpodobně prostě proto, že Růžena taková nebyla.

Jejím manželem byl Robert Šlemr, člen správní rady a jeden ze zakládajících členů filmové společnosti A-B. Spolu žili život běžných smrtelníků, i přesto, že se Růžena stala hvězdou českého filmu na více jak čtyřicet let.

Děda Homolka hrál sám sebe, byl to opravd rozený komik, vzpomínala později Helena Růžičková

Poválečná éra jejímu stylu nepřála

Tak jako u mnohých dalších, poválečná éra českého filmu už Růženě nepřála a ve filmu se objevovala už jen sporadicky. S charakterem svých rolí na tom byla s možným obsazováním do filmu ještě hůře než někteří její kolegové. Honosné paničky musely ustoupit nastupující dělnické třídě, a tak si v padesátých letech zahrála už jen epizodní roli v Dovolené s Andělem a v Burianově komedii Muž v povětří. Jak se vyjádřili jiní, je smutné vidět tuto opravdovou dámu českého filmu v zástěře a s šátkem na hlavě.

Konec kariéry

První dáma českého filmu, která byla mimochodem i velice krásná jako žena, tak v roce 1948 opouští ze zdravotních důvodů vinohradské divadlo. Ačkoliv měli s manželem harmonické manželství, v roce 1962 umírá ve věku 76 let jako bezdětná hvězda dob minulých.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte