8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Bývalá tajná nemocnice ve Hředlích bude konečně sloužit potřebným

Další fotky

Málokdo asi dodnes ví, že nedaleko Berouna v obci Hředle se nacházela tajná záložní nemocnice. Tehdy moderní vojenskou nemocnici nechala postavit československá vláda v sedmdesátých letech minulého století v období studené války. Ta měla sloužit v případě vypuknutí války a pojmout až 500 pacientů. Nemocnic s podobným cílem vzniklo ještě několik, například v Jílovém u Prahy, jež se bohužel dočkala katastrofálního stavu a v posledních letech byla navíc vyrabována zloději kovů a citelně poškozena nepřizpůsobivými občany. I této nemocnici se však snad již blýská na lepší časy.

Reklama

Hředelská nemocnice byla v roce 2005 během hrozby rozšíření ptačí chřipky převedena na Zdravotní zabezpečení krizových stavů a měla sloužit jako záložní nemocnice. V roce 2015 pak nemocnici od Ministerstva zdravotnictví převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na základě usnesení vlády České republiky a bez kladné odezvy byla nabízena dalším institucím. Poté došlo k nabídce prodeje.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

Bývalou nemocnici nakonec získala společnost Clementas, která poskytuje sociální a zdravotní péči pacientům s Alzheimerovou chorobou či jiným tipem demence, lidem po cévních mozkových příhodách a s omezenou mobilitou. Clementas již provozuje domovy v Kolíně a v Mlékovicích a připravuje k otevření domov v Janovicích nad Úhlavou v Plzeňském kraji.

FOTO: Nemocnice Hředle

Nemocnice Hředle - Hředle vizualizaceNemocnice Hředle - Hředle rekonstrukceNemocnice Hředle - Hředle-operační sálNemocnice Hředle - Hředle-chodba 2Nemocnice Hředle - Hředle-operační sál
Další fotky
Nemocnice Hředle - Operční sál 2Nemocnice Hředle - Hředle pohled ze střechyNemocnice Hředle - Nemocniční chodbaNemocnice Hředle - ChodbaNemocnice Hředle - Hředle 4Nemocnice Hředle - Nemocnice Hředle 1Nemocnice Hředle - Hředle-Heliport

Na hředelské nemocnici se už začíná pilně pracovat a v budoucnu by ji mělo obývat až 250 klientů, kteří zde najdou kvalitní péči v příjemném prostředí okolních lesů. Pozitivní jistě bude i dobrá dopravní dostupnost z Prahy a z Berouna. Nezanedbatelný je i budoucí vznik většího počtu pracovních míst. Je chvályhodné, že se tak nemocnice ve Hředlích nepřidá k dalším chátrajícím objektům, z nichž se postupně stávají ruiny a rejdiště pro nekalé živly.

 

Včera, 17:30
Od jeho narození uplynulo téměř 130 let. Byl skvělý generál a americký prezident. Dnes ho...
Včera, 17:11
Vivat Vlasta! zvolal v závěru svého projevu herec David Prachař. Rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou,...
Včera, 16:00
Žijeme ve věku elektřiny. Pravdou je, že se naše éra někdy nazývá kosmickým nebo atomovým...
Včera, 14:00
V každé druhé domácnosti je knihovna s nějakou knihou od Karla Plicky. Většinou jde o...
Včera, 11:30
Jak ozdravit tělo na podzim? Zkuste jedinečné smoothie, které "hodí do pohody" i vaši mysl....
Včera, 10:00
Krásný a povzbudivý příklad toho, že i z toho nejbídnějšího postavení se člověk může povznést k tomu...
šípek
Včera, 08:00
Vitaminový koktejl, který šípky obsahují nenajdete v žádné lékárně. Uvádí se, že obsahují až desetkrát...
13.10.2019
Odsouzení dvou italských přistěhovalců k smrti vyvolalo obrovskou vlnu nevole a protesty mnoha světových osobností....
13.10.2019
Na ulici dosud čpí česnekový zápach spáleného tritolu. Převrácené tramvaje, sudy naplněné vším možným, prkna,...
13.10.2019
Jeho osud je odrazem ranně feudálních bojů o vládu v zemi, v Anglii stejně jako u nás,...
Reklama