• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Čakovické posvícení představilo hvězdné hosty, ale i novinky z oblasti bio a ochrany přírody

  3.10.2021
  Jaroslav Svoboda

  Tradiční čakovické posvícení letos neslo podtitul „Kouzelné posvícení“ a první říjnovou sobotu se na něm sešlo mnoho hvězdných hostů, jmenujme například Petru Černockou, Petra Koláře či Martina Maxu. Noviny však letos byly i mezi samotnými stánkaři a na své si tak nepřišly jen děti u kolotočů, ale i dospělí, kterým záleží na přírodě.

  Čakovické posvícení je už tradiční akcí Městské části Praha-Čakovice, také již tradičně, se sem sjely významné hosty českého šoubyznysu. Kromě zmíněných pěveckých osobností zde však byly i další – doslova kouzelné – nechyběl totiž král trapnomagie Richard Nedvěd nebo kouzelník Jan Vaidiš. Právě díky nim se celé odpoledne stalo nejen zábavným, ale i kouzelným.

  Když se však návštěvníci prošli kolem množství stánků, výběr na nákup nejrůznějších pochutin i dalšího zboží byl nepřeberný. My jsme se však zastavili u jednoho stánků, který nabízel zvláštní zboží, zeleninu, která ještě nevyrostla. Ano, slyšíte dobře. Když jsme se stánkaře zeptali, jedná se o tzv. microgreens, nový trend bio stravování, mnohem zdravější než klasická zelenina.

  „Je to jednoduché, výskyt vitamínů a nutričních hodnot v mladých výhoncích je o 50 % vyšší než u samotných plodů, které běžně konzumujeme,“ říká prodejce microgreens Michal Šantin. V nabídce má ředkvičky, kedlubny, bazalku, ale ne tak, jak je známe, nýbrž jen malinké zelné rostlinky.  Jíme tak vlastně trávu bohatou na živiny, ale s nám známou chutí finálního plodu.

  „Naše nať je bohatá na minerály, bílkoviny, enzymy, které každá rostlina potřebuje pro svůj růst. Právě v microgreens je nejvyšší možné množství těchto prospěšných látek,“

  První vesmírnou turistkou a současně prvním muslimem ve vesmíru se stala v roce 2006 sympatická Íránka

  Vedle u stánku je pak sestra pana Šantina Klára, která zase vytváří ekologické, plně přírodní bavlněné tašky s obrázky a vtipnými nápisy.

  „Tašky jsou vhodné jako dárek, ale i pro každodenní používání, třeba na nákupy. Nemusíme používat igelitové tašky od pokladen, ani dnešní trend – papírové tašky, které se vám zpravidla rozloží ještě dříve než dojdete k autu. Naše tašky udělají radost vtipnými obrázky, které jsem tu dnes dělal i přímo na místě na přání, vydrží takřka každý nákup, a ještě navíc tím pomůžeme přírodě,“ říká královna ekologických tašek Klér_látkové tašky.

  Další zastávkou, kde se zdržely především ti nejmenší, je prostor před školou. Tady se nachází menší výběh pro králíčky a kozy. Děti si je tak mohly nejen pohladit či nakrmit, ale jít přímo za nimi do ohrádky a třeba s králíčkem si i pohrát.

  V průběhu odpoledne proběhla i mše v kostele sv. Remigia. Posvícení nakonec ukončila ohnivá show orbis de ignis.


  Témata:

  Nepřehlédněte