Čapajev jako oběť Trockého spiknutí. Záhada stará přes sto let

Další fotky

Vasilij Ivanovič Čapajev (9. 2. 1887 – 5. 9. 1919), legendární velitel rudých během občanské války v Rusku, je zřejmě i jejím nejslavnějším hrdinou. Obestírají ho však i záhady a tajemství. Vydali ho bílým jeho vlastní lidé? Podíleli se na jeho zabití i čs. legionáři? A proč se nikdy nenašlo jeho tělo?

Čapajevova vojenská kariéra začala po vypuknutí první světové války, kdy byl odveden do armády a absolvoval poddůstojnickou školu. V bojích proslul velkou odvahou, byl vyznamenán třemi Řády sv. Jiří a dosáhl hodnosti seržant-major (praporčík). Po těžkém zranění sloužil v záložním pluku v Nikolajevsku. V létě 1917 vstoupil do bolševické strany a na sjezdu zástupců vojáků v Kazani byl jmenován velitelem záložního pluku, jehož byl příslušníkem.

Geniální vojevůdce Wrangel stál jako Černý baron na straně „bílých“. A taky na to zřejmě doplatil

Po říjnové revoluci organizoval jednotky Rudé gardy (předchůdkyně Rudé armády) v Nikolajevském újezdu, postupně se stal velitelem pluku, brigády a divize Rudé armády a bojoval proti uralským kozákům a českým legionářům, nepřátelům sovětské revoluční moci. 25. pěší divize, které velel jako tzv. načdiv (ruská zkratka této funkce) se vyznamenala při dobytí Ufy a Čapajev sám obdržel vyznamenání Rudého praporu. Padl 5. září 1919, když jeho velitelského stanoviště u města Lbiščensk v Kazachstánu nečekaně napadli Uralští kozáci. Údajně se tohoto přepadení měli zúčastnit i vojáci čs. legií na Rusi, není to však historicky prokázáno.

„Sherlock Holmes sovětské revoluce“ označil Lenina za německého agenta a musel SSSR opustit

A právě okolnosti Čapajevovy smrti zůstávají dodnes tajemstvím. Podle vzpomínek účastníků přepadení byla tehdy na straně bílých na dopadení Čapajeva vyčleněna zvláštní četa. Ta v čele se zajatým vojákem Rudé armády jako informátorem zaútočila na dům, kde měl Čapajev velitelství a kde měl být i on sám. Kozáci si ho však během přepadení spletli s jiným vojákem Rudé armády, Čapajev mezitím vyskočil oknem a podařilo se mu spolu s ostatními svými vojáky z domu utéct, i když byl přitom zraněn do ruky. Čapajev potom zastavil útěk asi stovky svých vojáků, kteří v panice prchali k řece Ural, a v jejich čele se s kulometem postavil nepříteli na odpor.

Jak sovětská revoluce požírala své děti. Tragický osud nevinného lékaře a komunisty

O přesných okolnostech toho, jak Čapajev padl, a o osudech jeho mrtvého těla se traduje několik verzí. Kozákům byla za mrtvého Čapajeva slíbená odměna 20 000 rublů, ale jeho tělo se nikdy nenašlo. Podle některých zpráv Čapajev utrpěl během boje další zranění do břicha a dva rudoarmějci, Maďaři, ho těžce zraněného, ale ještě žijícího položili na provizorní vor z půlky vrat a přeplavali s ním řeku. Na druhém břehu zjistili, že Čapajev během cesty vykrvácel.

Trockij byl zabit cepínem, lítost si ale nezaslouží. Nejznámější Stalinův odpůrce měl na svědomí tisíce životů

Proto tito dva Maďaři rukama vyhrabali v písku jámu, do ní uložili mrtvé tělo, zahrabali ho a navrch ještě naházeli rákosí, aby kozáci Čapajevovo tělo nenašli. Zřejmě předpokládali, že později se slavnému veliteli dostane řádného pohřbu, ale k tomu už nikdy nedošlo. Tok řeky Ural se během let mnohokrát změnil a místo, kde byl Čapajev pohřben, se už nepodařilo nalézt. Poslední takový pokus se podle Čapajevovy dcery konal za přítomnosti účastníků tohoto střetu nalezených v Maďarsku v 60. letech minulého století.

Šílená anarchistka před sto lety málem zabila Lenina. Kdyby uspěla, byl by pak svět lepší?

A to stále ještě není všechno. Od 20. let se čas od času v tisku objevují alternativní verze popisující úmrtí legendárního komandýra. Syn jednoho rudoarmějce z 25. divize v 60. letech uvedl, že podle jeho otce a jeho spolubojovníků byl Čapajev po smrti převezen do Uralska a pohřben na městském hřbitově. V roce 1926 sovětský tisk informoval o zatčení bývalého kozáckého důstojníka Mirského, který údajně Čapajeva zastřelil poté, co byl zajat při útoku na Lbiščensk. Čapajevova dcera Klaudia a jeho pravnučka Jevgenie se k tomu ještě vyjádřily v tom smyslu, že Čapajeva zradili jeho vlastní lidi a že jeho smrt zosnoval a připravoval Lev Trocký. Neexistují však žádná další ověřená fakta, která by toto vyvrátila nebo potvrdila.

Chtěl mít „z lebek popelníky“ a jít přes mrtvoly, nakonec se zastřelil. Okolnosti jeho úmrtí však zůstávají dodnes nevyjasněné

Mnoho historiků a publicistů v každém případě opakovaně uvádělo, že Čapajevova role v dějinách občanské války není adekvátní jeho kultu, který vznikal v Sovětském svazu ve 20. a zejména 30. letech. A ani jeho smrt nebyla za situace v roce 1919 ničím výjimečným, stejně jako Čapajev tehdy v různých bitvách a střetech padli mnozí další rudí velitelé. O nich však nikdo nenapsal tak poutavou knihu jako to v roce 1923 udělal jeho spolubojovník Dmitrij Furman. Čapajeva i jeho vojáky v ní líčí takové, jací tehdy skutečně byli. Kromě hrdinů se v ní objevují i zbabělci a třeba i zloději. Furman zde předložil i svou verzi okolností Čapajevov smrti. Podle něj Čapajev zemřel uprostřed řeky a jeho tělo vzala voda, protože na druhém břehu už ho nikdo neviděl. Na základě této knihy se tato verze dostala později i do učebnic.

Legionáři s Masarykem na Václavském náměstí v Praze 21. 12. 1918

Bitva u Bachmače skončila před 100 lety. Čeští legionáři už tehdy umírali s vidinou samostatné republiky

Možná se velmi hodila i proto, že ohledání Čapajevova těla by prokázalo, jak skutečně zemřel. Co když to nebylo kulkami nepřátel, ale rukou vlastních lidí? Ať už z nějaké osobní msty nebo kvůli vypsané odměně. Potom by opravdu bylo pro sovětskou ideologii lepší, aby se Čapajevovo tělo nikdy nenašlo.

Opravdovou legendou se ale Čapajev stal až díky filmům, které o něm byly natočeny – „Čapajev“ (1934) a „Čapajev s námi“ (1941). Do scénáře prvního z nich zasáhl sám Stalin a nechal do něj připsat romantickou linii kulometčice Anky, která pochopitelně nikdy neexistovala, je jen smyšlenou postavou. Film se promítal s velkým úspěchem, do začátku druhé světové války ho vidělo asi 60 milionů diváků a sám Stalin si ho roku 1936 nechal promítnout 38krát. Pochopitelně se objevily i první vtipy s tímto filmem související, např. dotaz, proč lidé chodí do kina na Čapajeva znovu a znovu? – Čekají, až vyplave.

FOTO: Čapajev

Čapajev - Vasilij Ivanovič Čapajev (1887 až 1919) – ruský voják a vojenský velitel v době ruské občanské války – wikipedieČapajev - Boris Babočkin jako představitel hlavní role ve filmu Čapajev – wikipediaČapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – 100. výročí narození (1987 – wikipediaČapajev - Čapajev se svým štábem -wikimedia.commons –Čapajev - 1 – Čapajev s velitelským štábem po dobytí města Ufy – wikimedia.commons –
Další fotky
Čapajev - 2 – Čapajev po dobytí města Ufy – 1919 -wikimedia.commons –Čapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – 20. výročí dělnicko-rolnické Rudé armády – wikipediaČapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – 30. výročí natočení filmu Čapajev) – wikipediaČapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – 30. výročí smrti (1949) – wikipediaČapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – 100. výročí narození (1987 – wikipediaČapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – Hrdina občanské války (1944) – wikipediaČapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – Hrdina občanské války (1948) – wikipediaČapajev - Čapajev na známce sovětské pošty – Památník v Kujbyševu (1986) – wikipediaČapajev - OLYMPUS DIGITAL CAMERAČapajev - Chapaev Museum, Cheboksary -wikimedia.commons –Čapajev - Museum of Vasily Chapaev; the Hero of Russian Civil War. Chapaev was born in this house, in Cheboksary, Chuvashia province; wikimedia.commons;Čapajev - Pamětní kámen na místě, kde stál rodný dům Čapajeva -wikimedia.commons –Čapajev - Scéna z filmu Čapajev – wikipedaČapajev - Sergej Zacharov-velitel 1. Nikolajevské divize a Vasilij Čapajev-velitel druhé Nikolajevské divize -wikimedia.commons –Čapajev - Spisovatel D. Furmanov se svou knihou Čapajev na sovětských poštovních známkách – wikipediaČapajev - Výložky Ruské imperiální armády seržant-major (praporčík) – 1911 – wikipediaČapajev - Výložky Ruské imperiální armády seržant-major (praporčík) – wikipediaČapajev - Památníka Čapajeva v Samaře – wikipediaČapajev - Model of non-made monument for Vasily Chapayev in Alma-Ata by I. S. Efimov. Tretiakov gallery -wikimedia.commons –Čapajev - Tačanka (ozbrojená bryčka) používaná v občanské válce -v popředí tačanka na bryčce se čtyřspřežím – wikipediaČapajev - Tačanka (ozbrojená bryčka) – Velitel Čapajev a kulometčice Anka – Střílej Anka, zachraň naše – graffiti, 2008 – wikimedia-commons –

Čapajevův kult pronikl i do písňové tvorby. Pamětníci si možná ještě vzpomenou, jak na hodinách ruštiny před rokem 1989 zpívali: „Komandír, geroj geroj Čapajev byl vsjo vremja vperedí…! (Velitel, hrdina hrdina Čapajev, býval vždycky vepředu…)

 

Dnes, 17:30
Muž bez morálky a citu, patologická osobnost se sadistickými choutkami a zvrácenou sexuální touhou. Od...
Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
Reklama