25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Časté telefonování raději ne. Může nám záření z mobilu ublížit?

Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace na internetu, vyřizujeme kdejakou korespondenci, nebo dokonce přes mobil platíme u pokladny. Hlavní a původní fukce však zůstává – zprostředkování hovorů. Průměrná doba, kterou denně protelefonujeme, neustále roste a právě tato rostoucí frekvence využívání mobilních technologií s sebou přinesla důležitou otázku: Může nám nadměrné vystavování se záření z našich zařízení škodit?

Reklama

Tato otázka je v posledním desetiletí velmi důležitým tématem, protože právě nyní zažívá pole telekomunikací obrovský boom.  Co vlastně mobilní telefony vyzařují? Jedná se o rádiové vlny, pomocí kterých se dokážeme spojit dnes již s kýmkoli na Zemi. Naše telefony je vydávají prakticky neustále – při hovorech, datových přenosech či připojení k sítím Wi-Fi. Lidé si tedy přirozeně kladou otázku, zda tyto vlny nemohou lidskému organismu škodit.

Rozvoj dětské motoriky mobilem nebo tabletem? Těžko. Ale čím ji rozvíjet…

Jak se dá záření měřit a jaká konkrétní rizika z něj plynou? Tolerance lidského organismu vůči těmto elektromagnetickým vlnám se označuje jako specifická míra absorpce (SAR) a její maximální povolená míra je 2W na kilogram tělesné hmotnosti (měřeno na jakémkoli místě v těle). Je to vlastně hranice, do které nejsou prokázány žádné negativní účinky různých druhů záření, a tedy i toho vydávaného našimi telefony. Při jejím extrémním překročení hrozí např. nebezpečí rakoviny orgánů přímo vystaveným působení záření, či například neplodnost u mužů. V případě rizik souvisejících s mobily se jedná o obavy, že časté přikládání telefonu k uchu (tj. vystavování se vlnám při telefonování) může zvyšovat šanci rakoviny mozku.

Zdravé antioxidanty a harmonická chuť. Kouzlo zeleného čaje

Pokud je povolená míra záření 2W/kg, kolik toho „vyzáří“ takový mobilní telefon? Podle údajů německého Úřadu pro ochranu před radiací vyzařují nejméně nejnovější smartphony značek Samsung a Nokia, a to zhruba 0,2 – 0,3W/kg, což je oproti limitu desetkrát menší hodnota. Rozdíly mezi jednotlivými telefony jsou však obrovské, nejvíce záření vyprodukuje telefon Xiaomi Mi A1 – až 1,75W/kg, což už téměř dosahuje oné hranice 2W/kg.

Podle těchto tabulkových hodnot to tedy vypadá, že ať už naše mobily vyzáří jakékoli „množství“ vln, nemá to na náš organismus žádný přímý dopad. Čísla však nejsou všechno, a proto bylo v posledních letech prováděno mnoho vědeckých výzkumů v laboratořích – přispělo k tomu také vyjádření Mezinárodního orgánu pro výzkum rakoviny v roce 2011, že „je teoreticky možné, že nadměrné užívání mobilních telefonů může způsobovat rakovinu“. Jasné výsledky z těchto studií byly zveřejněny minulý rok – malé množství rakovinných buněk se objevilo pouze na testovaných myších mužského pohlaví, vystavených záření až pětinásobně překračujícímu povolenou hranici (tedy 9 – 10W/kg).

Záchod, který analyzuje moč, měří teplotu i tlak. Chtěli byste ho mít doma

Neznamená to však, že mobilní telefony pro nás nepředstavují žádná rizika. Stále probíhá výzkum působení nadměrného „mobilování“ na vývoj psychiky u dětí a jednoznačně bylo prokázáno, že používání telefonu značně snižuje soustředěnost při jakékoli práci. Tak či onak, rakoviny způsobené telefonováním se bát rozhodně nemusíme.

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama