Cenu Václava Havla má šanci získat ruský bojovník za demokracii i koalice hájící práva LGBTQIA+

7.9.2022
Simona Knotková

Finalisty letošní Ceny Václava Havla za lidská práva jsou ruský bojovník za demokracii a politický vězeň Vladimir Kara-Murza, ukrajinská Koalice v 5 hod. ráno shromažďující důkazy o porušování lidských práv následkem ruského vpádu na Ukrajinu a maďarská Duhová koalice hájící práva LGBTQIA+. Informovala o tom Knihovna Václava Havla.

Jméno letošního laureáta bude oznámeno při podzimní Valné schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku 10. října. Cenu Václava Havla za lidská práva od roku 2013 udílí Parlamentní shromáždění Rady Evropy spolu s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

„Letošní výběr odráží centrální roli, kterou hrají lidská práva v současné evropské krizi,“ uvedl k výběru finalistů Michael Žantovský, člen jury a výkonný ředitel Knihovny Václava Havla.

Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci Zločin a trest – Zločiny proti míru a lidskosti a kola spravedlnosti, která bude 12. října v Pražské křižovatce.

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je spojená s odměnou ve výši 60 tisíc euro. Loni cenu získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte