16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Ceny bytů dále stoupají, jejich růst však zpomalil

Cena nového bytu v Praze dosáhla na konci prvního kvartálu letošního roku v průměru částky 104 666 korun za m2, což je o necelou pětinu více, než tomu bylo před rokem. Tempo růstu se tak proti konci roku 2018 mírně snížilo. Vyplývá to z údajů, které poskytly developerské firmy Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Reklama

Před třemi roky se průměrný byt dal pořídit za 60 517, před dvěma za 72 131 a vloni za 88 552 korun za m2. „I když je zhruba 40 procent všech prodaných bytů v hlavním městě dražších než 100 tisíc korun za m2, kupují si zájemci ve velkém i levnější jednotky. V prvním čtvrtletí letošního roku si tak pořídili necelých 38 procent bytů, které se cenově pohybovaly pod hranicí 90 tisíc korun za m2. V dalších měsících průměrná cena nejspíše ještě mírně poroste, ne ale už tak dramaticky,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Mezičtvrtletně se průměrná cena nových prodaných bytů zvýšila o 3,5 procenta. Na konci loňského roku to bylo 5,3 procenta.

Nabídka nových bytů se již druhé čtvrtletí po sobě drží okolo 5400 jednotek. Výhledově lze předpokládat, že se tento počet dále zvýší. Důvodem přitom nemusí být ani to, že by se na trhu najednou objevilo více nových projektů, ale pouze skutečnost, že již nyní jsou v nabídkách více než dvě třetiny bytů, které jsou dražší než 90 tisíc korun za m2. Nabídka nových bytů se však mírně zvyšuje už od konce předloňského roku, kdy developeři inzerovali pouze 3450 nových bytů.

V prvním čtvrtletí se v hlavním městě prodalo 1200 nových bytů, meziročně se počet nezměnil. Podle odhadu developerů se letos může prodat nejméně bytů od roku 2012. Za celý loňský rok jich prodali 5000. „Byty se prodávají stejně jako v minulém roce. Problém není v zájmu o nové byty, ale v uměle omezené nabídce kvůli paralyzovanému povolování na straně jedné a v nedostupných hypotékách na straně druhé. Jen pokud se na trh dostane několik velkých projektů dostupných pro střední třídu, může se poptávka uspokojit a zastavit růst cen,“ komentuje současnou situaci předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Ke zlomu v cenovém vývoji došlo v roce 2015. Až do té doby se ceny nových bytů v Praze zvyšovaly jen pozvolna – za dva roky o dvě procenta. Nyní jsou však v porovnání s polovinou roku 2015 vyšší o 88 procent.

Mimo hlavní město se v prvním čtvrtletí prodalo podle analýz Trigemy 930 nových bytů. Nejvíce z nich bylo v Jihomoravském (248), Olomouckém (200) a Středočeském (170) kraji. Nejméně potom na Vysočině. V průměru se v regionech nový byt prodal za 55 714 korun za m2.

Největší ruská carevna by letos oslavila 290. narozeniny. Legendy se o ní vyprávějí dodnes

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama