13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava
Komerční článek

Ceny nemovitostí narazily na strop, trh čeká postupné ochlazení

Ceny bytů v Praze prolomily hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Na maximu jsou i ceny ostatních nemovitostí, růst cen zpomaluje. Na trhu ubývá lidí ochotných a schopných nemovitosti nakupovat. Naopak je ideální doba pro prodej jakékoliv nemovitosti.

S přelomem nového roku prorazila cena bytu za metr čtvereční v Praze stotisícovou hranici. Zastavila se až na aktuální hodnotě 104 100 korun za metr čtvereční. Podle ekonomů se to projeví na ochotě lidí nakupovat. „Překonání této psychologické cenové hranice přinese ochlazení reálné poptávky,“ říká Martin Dočekal, ekonom a šéfredaktor prestižního časopisu Profi Poradenství & Finance. Podle údajů Hypoteční banky navíc už výrazně zpomalil růst cen rodinných domů na 6,2 procenta.

Zpomalení zaznamenal i hypoteční trh, který už zareagoval na restriktivní opatření České národní banky. Zvýšení úrokových sazeb a přísnější pravidla pro poskytnutí hypoték podle informací hypotečních bank dopadlo na více než desetinu žadatelů o hypotéku. „Uzavřením přítoku levných peněz z hypoték na trh ČNB jako jediná reálně brzdí poptávku po drahém bydlení. To přinese určité ochlazení schopnosti lidí nakupovat cokoliv,“ dodává ekonom Dočekal.

„Navíc se blíží doba, kdy budou refixovat úroky hypoték lidé, kteří si je brali v době nejnižších sazeb. Splátky jim mohou vyletět i o několik tisíc korun. Na trhu se tak objeví byty a nemovitosti lidí, kteří nezvládnou splácet své závazky,“ říká Dočekal.

Ze situace na trhu by měli nejvíce vytěžit lidé se zájmem nemovitost prodat. „Nejvhodnější doba na prodej nemovitosti je teď. Jejich ceny už významně neporostou. Kdo neprodá teď, prováhá nejvhodnější dobu na prodej nemovitosti,“ řekl Jindřich Smrčina z realitní kanceláře Vilém reality.

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama