Černošský olympionik, který pokořil nacisty. Pro Roosevelta byl však stejně nepohodlný jako pro Hitlera

3.8.2021
Jaroslav Svoboda

XI. letní olympijské hry se v roce 1936 konaly od 1. do 16. srpna v německém Berlíně. Většina soutěží se konala na říšském sportovišti s olympijským stadionem v centru města, které pro tuto akci nechal vybudovat Adolf Hitler, resp. se v této věci velmi angažoval jeho dvorní architekt Albert Speer. Hry měly být ukázkou německé pompéznosti a nadřazenosti, zejména pak koho jiného než árijské rasy. Hitler se v té době ještě alespoň navenek tvářil jako standardní „demokratický“ politik a hry měly rovněž ukázat v dobrém světle celé Německo. Olympiády se zúčastnilo 3 961 sportovců ze 49, což byl tehdy nový rekord v historii olympijských her, což jen dokládá monstróznost celé akce. K Hitlerově nelibosti se však nejúspěšnějším sportovcem her stal černošský atlet Jesse Owens z USA, který získal čtyři zlaté medaile. Nejúspěšnější německý sportovec Konrad Frey (gymnasta) získal „pouze“ tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Před 50 lety zdolal František Venclovský jako první Čech kanál La Manche

Černošský hrdina

Jesse Owens, který se stal hrdinou berlínských olympijských her, se narodil 12. září 1913 v Oakville v Alabamě. Sportování ho bavilo už od dětství, bohužel v době rasové segregace v USA to jako černoch měl velice těžké, musel dokonce potupně závodit v různých zábavných exhibicích s koňmi a jinými zvířaty. Na berlínských hrách ale předvedl v plné síle co dokáže, a to nejen Hitlerovi a celému Německu. Získal celkem čtyři zlaté medaile, v běhu na 100 a na 200 metrů, ve skoku dalekém a jako člen vítězné štafety na 4×100 metrů.

Vítězný Owens

Vítězství Owense tehdy zachytila na filmové kamery i dvorní kameramanka říšského kancléře Adolfa Hitlera Leni  Riefenstahlová. K nelibosti samotného vůdce. Hitler se totiž s Owensem už po prvním vítězství odmítl setkat a poblahopřát mu k prvenství tak, jak bylo jinak obvyklé. Američtí delegáti poté německým pořadatelům vzkázali, že si buď Hitler potřese rukou se všemi americkými vítězi , nebo s žádným. Hitler se tak po tomto incidentu už raději předávání cen americkým vítězům neúčastnil.

Vítězný oblouk má moravské kořeny. Otevřen byl před 185 lety a na Moravě vlastně pořád stojí

Albert Speer později napsal, že byl Hitler vítězstvím Owense a úspěchy černochů, které považoval za primitivy, jejichž tělesná konstituce je nespravedlivě odlišná od árijské rasy, otráven. Vůdce si přál, aby v budoucnu byli černoši z her vyloučeni. Objevily se však názory, které tvrdí, že k setkání Hitlera s Owensem došlo, ale mělo to být v soukromí v utajení.

Roosevelt stejný jako Hitler

Největším paradoxem her a tehdejší doby jako takové zůstává, že ačkoliv v USA probíhala rasová segregace a v Německu byli černoši naprosto vyloučeni z veřejného života, tak v olympijské vesnici byl život organizován absolutně bez jakékoliv diskriminace. Owens a další černošští sportovci zde bydleli a stravovali se netradičně  společně s bílými kolegy. To už ovšem pro Owense neplatilo při návratu do USA.

Na akademii ho odmítli pro nedostatek talentu, pak se Alfons Mucha zapsal do dějin

Slavnostní recepce na počest úspěšných amerických sportovců se po jejich návratu do USA konala v newyorském hotelu Waldorf Astoria. Patrně největším paradoxem zůstává, že na tuto recepci, která oslavovala zejména Owensovy úspěch, samotného Owense nevpustili a nepřivítali jako hrdinu, medailista musel projít zadním vchodem, přesněji vstupem pro zaměstnance. Prezident Roosevelt ho rovněž nikdy nepozval na návštěvu do Bílého domu, ačkoliv jiní olympionici pozvaní byli.

Zdroj: HILTON, C. Hitlerova olympiádaNepřehlédněte