26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Červená eminence v Bílém domě Nancy Reaganová. Svého muže opravdu milovala

Další fotky

A on ji. Bez ní by prezidentská éra Ronalda Reagana určitě tak úspěšná nebyla. A vlastně celý jeho život. Na manželství s Nancy vydělal a s ním i USA a s nimi i celý svět. Zvláště ten nesvobodný, ujařmený Sovětským svazem chtivým světovlády.

Reklama

Nancy neměla z počátku jednoduchý život. Narodila se jako Anne Frances Robbins 6. července 1921 New York v rodině Kennetha Robbinse a jeho ženy, herečky Edith Luckett. I když dostala jméno Anne, říkali jí všichni od narození „Nancy“. Její rodiče se rozvedli v roce 1928 a Nancy poté žila šest let v rodině svého strýce a tety. A jak to šlo dál?

 • Nancyina matka Edith (1888 – 1987) cestovala za prací po Spojených státech a Anne se vždy těšila, až ji povinnosti zavedou do New Yorku. To pak sedly s tetou Virginií na vlak a jely za ní.

Kovboj Reagan a SSSR. Konečně se našel někdo, kdo na Sověty platil

 • V roce 1929 se Nancyina matka vdala za neurochirurga dr. Loyala Davise (1899 – 1982) a celá rodina i s Nancy se odstěhovala do Chicaga. Nevlastní otec Nancy adoptoval v roce 1938, kdy také úředně došlo ke změně její příjmení z Robbins na Davis. Nancy si s nevlastním otcem dobře rozuměla, protože doktor Davis uznával tradiční hodnoty. To pro Nancy po předchozích životních zvratech určitě znamenalo tolik žádoucí jistotu.
 • Nancy se chtěla stát herečkou jako její matka, vystudovala Girls Latin School (Dívčí latinskou školu) a pak Smith College v Massachusetts, divadelní obor a angličtinu, kterou absolvovala v roce 1943. Skutečně se pak také stala profesionální a úspěšnou herečkou. Zahrála si celkem v jedenácti filmech a i po boku svého budoucího muže.

Americký prezident v roce 1967 tajně navštívil Prahu. Co ho lákalo v bývalém Československu?

 • Během své filmové kariéry se 15. listopadu 1949 setkala s o deset let starším Ronaldem Reaganem, který byl prezidentem hereckých odborů (Screen Actors Guild). Zjistila, že je uvedena na „Hollywoodské černé listině“, což byl seznam lidí pracujících v hollywoodském filmovém průmyslu, kteří byli komunisté nebo s nimi sympatizovali a kteří byli vyslýcháni před Výborem pro neamerickou činnost. Což bylo, mimochodem, v té době po několik let tučné a výživné sousto pro komunistický tisk včetně toho našeho. Nancy to velmi udivilo, že je tam uvedena, protože mezi tyto lidi nepatřila. Požádala proto Reagana jako šéfa odborů o pomoc s vymazáním z tohoto seznamu. Ten ji pak informoval, že její jméno bylo zaměněno se jménem jiné herečky a vše bylo dáno do pořádku. Kromě jiného. Ronald Reagan herecké odbory proslulé svou nepoddajností skutečně „zkrotil“, a to byl opravdu nadlidský úkol.

Martha Washingtonová, první První dáma a také otrokářka. Svoboda USA má kořeny v té nejhorší nesvobodě

 • Nancy a Ronald se spolu začali scházet a jejich vztah se stal předmětem mnoha drbů. V jedné novinové zprávě, která informovala čtenáře o tom, jak spolu tento pár tráví svůj volný čas večer a v noci, bylo suše konstatováno, že je to „romantika páru, který nemá žádné neřesti“. 4. března 1952 potom tento vzorný pár svůj vztah legitimizoval svatbou.
 • Ronald byl ohledně manželství dost skeptický, zvláště po bolestivém rozvodu se svou první ženou, herečkou Jane Wyman v roce 1949. Vzali se v roce 1940 a rozešli se kvůli rozporům ve svých politických názorech, přestože spolu měli dvě děti, Michaela a Maureene. Jane byla registrovaná republikánka, Ronald tehdy ještě demokrat. U Jane bylo manželství s Reaganem už jejím třetím, po rozvodu s Ronaldem se ještě dvakrát vdala, a to za stejného muže, s nímž se tehdy předtím rozvedla. Celkem tedy měla pět svateb se čtyřmi muži – prostě Hollywood.

Pat Nixonová myslela nejdřív na druhé, pak až na sebe. V Bílém domě především

 • Ronald a Nancy spolu měli dvě děti. Patricia Ann „Patti“ Davisovou přišla na svět 21. října 1952, sedm měsíců po svatbě. Ve snaze o nezávislou kariéru Patti přijala matčino druhé příjmení za svobodna. Její mladší bratr Ronald Prescott „Ron“ Reagan se narodil 20. května 1958.
 • Zjevná oddanost, kterou si Nancy a Ronald zvaný Ronnie navzájem projevovali, vyvolávala všeobecné sympatie, stejně jako její zbožňující pohledy, jež vrhala na svého manžela i při projevech. Američany dojímalo i to, že se Reaganovi držívali na veřejnosti za ruce a že Nancy se v noci místo spánku často zamýšlela nad manželovými problémy, zatímco prezident vedle ní klidně spal. Její „poradenská činnost“ posilující Nancyino již tak pevné sepětí s jejím mužem a její oblíbená červená barva jí vynesly přezdívku „červená eminence“. Dodnes je také považována za jednu z nejvlivnějších Prvních dam USA.

Stačilo jí 5 tříd základní školy, aby se stala prezidentkou. V Jižní Americe je možné cokoliv…

 • Obdivovat Reagana by ale asi nebylo obtížné pro žádnou ženu. Vždycky se snažil jednat a vystupovat jako „správný chlap“. Vtipkovat dokázal i vzápětí poté, co byl postřelen, a v jeho projevech převládaly výrazy jako „silný“ a „hrdý“. Spojeným státům dával po dobu svých dvou funkčních období v letech 1981 – 1989 zkrátka přesně to, co si občané pokud jde o prezidenta, žádali a představovali.
 • Nancy byla velmi dobrou herečkou, jak o tom svědčí její filmy a jak si ji pamatovali současníci z několika představení na Broadwayi. Skutečnost, že se nikdy nestala velkou hvězdou, byla přičítána tomu, že nebyla dostatečně sexy, což ji odsoudilo k charakterním rolím manželek a „stálých žen“, čemuž dostála i v soukromém životě.

FOTO: Nancy Reaganová

Nancy Reaganová - Oficiální potrtét Nancy v Bílém domě – wikipediaNancy Reaganová - Nancy a Ronald Reagan na palubě lodi, 1964 – wikipediaNancy Reaganová - Inaugurační den 20. ledna 1981 – wikipediaNancy Reaganová - Nancy v roce 1950 – wikipediaNancy Reaganová - Nancy (1949-1950 – wikipedia
Další fotky
Nancy Reaganová - Manželský herecký pár, Breanda Marshall (vlevo) a William Holden (vpravo) – jediní hosté na svatbě Reaganových – wikipediaNancy Reaganová - Novomanželé Ronald a Nancy Reagan, 4. března 1952 – wikipediaNancy Reaganová - Rodina Reaganových (1967) – Ronald, syn Ron. Nancy a dcera Patti – wikipediaNancy Reaganová - Nancy a Ronald – spolu v Oválné pracovně v Bílém domě – wikipediaNancy Reaganová - Nancy fotografovaná pro časopis Vogue v Bílem domě (Červená místnost) – 1981Nancy Reaganová - Nancy jako První dáma Kalifornie – wikipediaNancy Reaganová - Nancy při projevu na konferenci o zneužívání drog, Bílý dlům, 1985 – wikipediaNancy Reaganová - Nancy s první dámou Michelle Obamavou na obědě v Bílém domě 3. června 2009 – wikipediaNancy Reaganová - Oficiální fotografie Bílého domu Nancy Reagan , manželka tehdejšího prezidenta Spojených států Ronalda Reagana . – WIKIPEDIENancy Reaganová - Prezident Reagan, Nancy a bývalá první dáma Jacqueline Kennedy Onaasis – wikipediaNancy Reaganová - Přísaha Ronalda Reagana – 2. funkční období – wikipediaNancy Reaganová - Ronald Reagan se svou první ženou, herečkou Jane Wyman (1917 – 2007) – dailymailNancy Reaganová - Viceprezident Bush, Nancy a Raisa Gorbačeva ve Washingtonu, DC, 1987 – WIKIPEDIANancy Reaganová - Teen VogueNancy Reaganová - Poslední rozloučení s manželem – 2004 – wikipediaNancy Reaganová - Nancy Reagan – Cartoon A DayNancy Reaganová - AV473-18Nancy Reaganová - TripAdvisor
 • Zemřela 6. března 2016 v Los Angeles na selhání srdce po delší nemoci, 12 let po svém manželovi. Spolu s ním je pohřbena v Ronald Reagan Presidential Library v Simi Valley v Kalifornii.

 

Před 1 hodinou
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 1 hodinou
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 2 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama