• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Česká královna swingu Eva Pilarová by oslavila 83 let

  9.8.2022
  Jitka Kačánová

  Místo pro operu se rozhodla pro swing, ze zpěváků měla nejraději Ellu Fitzgeraldovou, Raye Charlese či Louise Armstronga, kterého ráda napodobovala. Ústrky režimu i těžkou nemoc zvládala s grácií lva, v jehož znamení se narodila.

  Česká královna swingu důvěrně zvaná Pilarka přišla na svět těsně před začátkem druhé světové války. Po krátkém studiu na JAMU ve svém rodném Brně dala opernímu zpěvu vale a vydala se do Prahy. Jednak kvůli svému prvnímu manželovi Pilarovi, jehož jméno nosila pak až do smrti, a také kvůli hudbě, kterou chtěla dělat víc než cokoliv jiného.

  Gott a Matuška

  Pilar ji jednou zavedl do Divadla Semafor, kde hrál na kontrabas, s tím, že si tam ještě něco rychle vyřídí, než půjdou na oběd. A tam ji k jejímu překvapení představil jako zpěvačku z Brna, o které jim vyprávěl. Právě tam začala Pilarové slavná kariéra, na jejímž začátku byl duet s Waldemarem Matuškou Láska nebeská. To jí bylo 22 let a díky svým blond vlasům, šmrncovní postavě i tříoktávovému hlasovému rozsahu začala patřit k největším hvězdám české populární hudby.

  Kromě Waldemara Matušky spolupracovala také například s Karlem Gottem, jejichž píseň Dotýkat se hvězd označili odborníci za nejlepší český duet všech dob. „Opravdu je těžké říct, s kým se mi pracovalo líp, jestli s Waldou, nebo s Karlem. Byli to prostě dva nejlepší zpěváci té doby a já měla obrovskou kliku, že jsem s nimi mohla vystupovat,“ vzpomínala později na tyto dva hudební velikány v rozhovoru pro iDNES.cz.

  Odevzdejte pas!

  Tlustou čárou přes její profesní plány byla ale v roce 1962 nečekaná emigrace jejího manžela. Pilarová musela odevzdat cestovní pas a zapomenout na pozvání Billa Dixona, americké jazzové legendy na společné turné, i na cestu s Karlem Gottem do Las Vegas. „Zůstat s tříměsíčním dítětem sama, to není legrace. Nebýt mých rodičů, nevím, jak bych to zvládla,“ řekla o kroku svého manžela, na který ji absolutně nepřipravil.

  I její druhé manželství skončilo emigrací manžela. Ten však odešel týden po Waldemarovi Matuškovi, a tak, jak řekla Pilarová, si kvůli poprasku, který se kolem toho strhl, nikdo ani moc nevšiml, že odešel i nějaký zpěvák Jaromír Mayer.

  Zajíček

  Štěstí našla až po boku svého třetího manžela, o 13 let mladšího tanečníka Jana Kolomazníka. Největší oporou jí byl především v době, kdy jí lékaři diagnostikovali rakovinu a dávali jí jen rok a půl života.

  „Můj muž mi vytvořil takové zázemí, že jsem přesvědčena, že bez něj bych se nevyléčila,“ tvrdila Pilarová. „Honza dokázal vytvářet a udržet dobrou náladu. Když se ráno probudíte a vidíte usměvavého mužského, který dělá srandičky, zvládá se to lépe. Kdybych tehdy žila s nemocným starým dědkem, už bych tady nebyla. Proto říkám: Berte si zajíce, baby,“ poradila čtenářkám magazínu OnaDNES Pilarová.

  Rakovinu, se kterou bojovala i za pomoci léčitelky, se jí podařilo překonat, a potom mohla konečně svobodně cestovat po celém světě. S manželem se vydali například do Kanady, Austrálie, Ameriky nebo dokonce dvakrát i na její vysněnou Havaj.

  Hvězda bez hvězdnosti

  Přestože vrchol své slávy zažila v 60. letech, ani po revoluci se neztratila. Kromě řady kuchařek a také vzpomínek na svůj boj s vážnou nemocí, pokračovala ve své kariéře a žasla nad tím, jak jsou její písničky populární i mezi mladými lidmi.

  Nejdojemnější byl pro ni v tomto ohledu koncert na legendárním trutnovském festivalu, kam ji pozval jeho pořadatel Martin Věchet. „Když jsem na fesťák dorazila, viděla jsem červené číro, v nose náušnice, ne že bych to předtím neviděla, pohybuju se mezi muzikanty, měla jsem ale trému, zda mě tohle publikum vezme. Když jsem dozpívala, měla jsem co dělat, aby se mi neroztekly šminky, říkala jsem si, že to byl můj životní koncert,“ vzpomínala pak s dojetím Pilarová.

  I na jejím pohřbu v červnu 2020 se s ní rozloučil zástupce mladé generace. „Eva Pilarová je normální člověk, prostě normální ženská. Hvězda bez hvězdnosti. Budeš mi chybět, tvoje vroucnost byla inspirující. Přál bych si, abychom se dnes s Evou mohli rozloučit – smrt je matka našeho druhého života. Přeju ti šťastnou cestu, mám tě rád,“ řekl jí na poslední cestu populární zpěvák Vojtěch Dyk.

  FOTO: Eva Pilarová – česká královna swingu

  Eva Pilarová – česká královna swingu - 800px-Eva_Pilarova_(Tsjecho-Slowakije),_Bestanddeelnr_922-6133Eva Pilarová – česká královna swingu - 640px-Atény_1969Eva Pilarová – česká královna swingu - Eva_PilarováEva Pilarová – česká královna swingu - Brno,_Šelepka,_Eva_Pilarová_(01)Eva Pilarová – česká královna swingu - Pilarova.webp
  Další fotky
  Eva Pilarová – česká královna swingu - Hrob_Evy_Pilarové


  Nepřehlédněte